246 találat a(z) kisadózó cimkére

Számlán kisadózó kifejezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó január elsejétől áttért a kata törvény hatálya alá. Van egy folyamatos teljesítésű számlája, amin a számla kelte 2016, teljesítési ideje, fizetési határideje 2017. Erre a számlára még nem került feltüntetésre a kisadózó kifejezés, mivel 2016-ban került kiállításra. Jól gondolom-e, hogy ez a számla katás bevétel? Kell hogy szerepeljen rajta a kisadózó kifejezés, ha igen, hogyan módosítható a számla, vagy elegendő egy levelet küldeni a partnernek? Ha esetleg ezen partnertől számító bevétele a vállalkozónak az 1 millió forintot meghaladja, ez a bevétel is beletartozik az értékhatárba? Köszönöm válaszukat!

Katás bevallás és adatszolgáltatás: kinek, mikor, mit kell tennie? Cikk

A kisadózó vállalkozásoknak az adóévet követő év február 25-éig (2017-ben február 27-éig) van nyilatkozattételi kötelezettségük az állami adóhatóság felé az adóévben adóalanyként megszerzett bevételükről. A nyilatkozattételt és az adatszolgáltatást a 2016. évről a 16KATA nyomtatványon kell teljesíteni.

Katások nyugdíja: ezért érdemes több adót fizetni – példával! Cikk

A nyugdíjjogosultsághoz figyelembe vehető szolgálati idő és a nyugellátás összegének meghatározásakor beszámítható szolgálati idő nem mindig egyezik. Cikkünkben rávilágítunk arra, miért lehet érdemes magasabb összegű adófizetést vállalniuk a kisadózóknak.

Ha főállású kisadózó, így számolja a szolgálati időt! Cikk

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatót adott ki a főállású kisadózók szolgálati idejéről.

Főállású kisadózó biztosított társas vállalkozó? Kérdés

Tisztelt Dr. Radics Zsuzsanna! Idén január elején több hasonló kérdést is kapott kiadózó vállalkozó egyidejűleg fennálló több vállalkozói jogviszonyának járulékkötelezettsége témában. http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_5_Tobbes_jogviszony_fni http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_6_Katas_ev__tarsas_vallalkozo_yds http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_6_KATAs_egyeni_vallalkozo_es_ugyvez_csf A kérdés feltevői, és jómagam is arról szeretnénk bizonyosságot nyerni, hogy megúszható-e 50 ezer forinttal a járuékkötelezettség főállású katásként, ha mellette kft.-ben is társas vállalkozó valaki. 2016-ban a főállású kisadózás nem mentesítette másik vállalkozásban a társas vállalkozót a minimumjárulék-fizetési kötelezettségek alól. 2017.01.01-től azzal, hogy a Tbj. 5. §-ában a főállású kisadózó biztosítottnak minősül, alkalmazhatók-e a 31. § (5)–(6) bekezdései? Azaz a biztosított főállású (bt.-beltag) kisadózó "társas vállalkozóként biztosítottnak" minősül-e?

Kisadózó nyílt végű pénzügyi lízingje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfaalany kisadózó egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárolna. A havi részletek áfáját levonásba kívánja helyezni, a gépkocsit kizárólag vállalkozási célra használná. Kell-e neki cégautóadót fizetni?

Bt. áttérése katára 2017-ben Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy bt. (folyamatos teljesítésű ügyviteli szolgáltatást végző) 2017. 01. 01-gyel a kata adózást választja, jelenleg a tao-törvény hatálya alá tartozik. Az átlépés kapcsán több kérdés is felmerült: 1.) A bt.-ben a korábbi évek során vásárolt 100 ezer forint alatti értékű tárgyi eszközöket továbbviheti-e a katás időszakára, bármilyen feltétel nélkül? 2.) Tárgyi eszközei között szerepel céges személygépkocsi, ez a 12. 31-ei leltározással átvihető-e a kisadózó időszakra, mivel az a tevékenységet szolgálja, vagy még az átlépés előtt ki kell vezetni (értékesítéssel) a vállalkozásából? 3.) Melléktevékenységében kozmetikai szolgáltatás is szerepel, mely az elmúlt időszakban nem funkcionált, s ezek tárgyi eszközei jelenleg a nagyértékű eszközei között vannak nyilvántartva (körülbelül 400 ezer forint összesen). Mi a teendő, ha a katás időszakban sem fog működni a kozmetikai tevékenység (törölve is lesz a társasági szerződésből a tevékenység)? 4.) Folyamatos teljesítés miatt – a tevékenysége révén – a bt. a 2016. 12. havi átutalásos ügyviteli számláit (kimenő számlák) 2017. 01. 12-én állítja ki, melyek összegét a társaságiadó-törvény szerint elhatárolja. Az árbevétel 2016. évet érinti (tao szerint leadózza), az áfa viszont már a 2017. évet (DE MINT kisadózót már), és a pénz is 2017. évben folyik be a bankszámlára. Ezt miképpen kell kezelni a 2016. és a 2017. évben könyveléstechnikailag? 5.) A havonta megfizetett 75 ezer forint kata kapcsán mekkora az az összeg, amit a két tag havonta a személyes munkavégzésére tekintettel átutalhat magának?

Katás bt.-ben beltag, kültag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt.-ben a férj a beltag, a feleség a kültag. A férjnek van 8 órás munkaviszonya máshol, a feleség pedig 4 órás munkaviszonyban dolgozik a bt.-ben. Katás bt. státuszban szeretnének működni januártól. Megtehetik-e, hogy csak a feleség lesz kisadozóként bejelentve? A férj, mint beltag személyes közreműködésre kötelezett, de az kizárólag csak a cégképviseletben testesül meg, azon kívül más munkát nem végez. Ezen személyes közreműködése biztosítási jogviszonyt nem hoz létre, de a kata szempontjából megtehetik-e, hogy csak a feleség, mint kültag lesz kiasadozóként bejelentve?

Kisadózó táppénzen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó tartósan táppénzen van. Harminc napon túl, szeptember hónaptól mentesül a kisadó megfizetése alól. Van neki alkalmazottja. Aki dolgozik, bevétel származik ebből. A mentesülés miatt az elérhető éves árbevétele csökken. Kérdésem, hogy ilyenkor mit kell/lehet tenni, hiszen az alkalmazott dolgozik, ő termeli a bevételt? Meg kell mégis fizetni a kisadót, hogy bevétele lehessen? Amennyiben mégis meg kell fizetni a kisadót, úgy jogosulatlanul veszi fel a táppénzt? (A válasznál kérném, hogy a főállású és munkaviszony melletti kisadózókra is térjen ki!) Köszönöm!

Katás osztalékalap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésre. Katás betéti társaság beltagja kisadózóként be van jelentve (25 ezer forinttal), a kültag nincs bejelentve mert nem működik közre a bt. tevékenységében. Tulajdoni arányok 50-50 %. Az elért katás bevétel 5 millió forint. Hogyan kell kiszámítani az szja-törvény 66. § af) pontja szerinti kisadózó tagként be nem jelentett tag részére a bt. NYERESÉGÉBŐL (?) való részesedésként kifizetett összeget? Az 5 milliós bevételből költségként levonom a havi 25 ezer forintot? Mennyit vonok le mint ehhez kapcsolódó, a bejelentett katás tag részére kifizetett tagi jövedelem összege jogcímen költségként? Rendben van, hogy a költségszámlákat gyűjtöm, de ezen felül mondhatom-e azt, hogy mondjuk a bejelentett katás tag havi tagi jövedelme 500 ezer forint? Ezt az 500 ezer forintot veheti fel a bejelentett tag 25 ezer forinttal, és akkor nem maradna felosztható NYERESÉG. Várom válaszukat, tisztelettel: Merckléné Pósa Judit

Nyugdíjas vállalkozó? Így válasszon az adózási formákból! Cikk

Nyugdíjas vállalkozók számára milyen előnyei, illetve hátrányai vannak a kisadózásnak a kiegészítő tevékenység folytatásával szemben? Az összehasonlításkor a vállalkozási formát, a közteherfizetést, a keresőtevékenység korlátját és a nyugdíjemelést vettük alapul.

Kata és a biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kisadózó egyéni vállalkozó szüneteltette a tevékenységét 2016. 08. 15-ig. Augusztus hónapra így a teljes tételes adó összegét meg kellett fizetnie. A biztosítási kötelezettsége augusztus 1-jétől vagy csak augusztus 16-ától áll fenn a kisadózói jogviszonyára tekintettel? Meddig kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizetnie? Köszönettel.

Nyugta kötelező eleme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fodrász kisadózó egyéni vállalkozó ügyfelem nyugtát állít ki. Helyesen teszi-e, ha a nyugtára a nevét, az adószámát, a telephelyét és a kisadózó megnevezést tünteti fel? A székhely címét nem írja rá. Köszönettel.

Kisadózó figyelem! Helyesbítheti bevallását, mert kedvezőbb lett a törvény Cikk

2016. június 16-ai hatállyal változott a törvény, de 2014. január 1-jétől kedvezőbb elbírálás alá esik a bevétel, hívja fel közleményében a figyelmet a NAV.

Számla kisadózótól – milyen kockázattal járhat? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A szakmai véleményét szeretném kérni a következő ügyben. Van két kisadózó, akik rendszeresen jutalékot számláznak a cégünknek. Van-e annak valamilyen adó- vagy egyéb kockázata, hogy ők csak nekünk számláznak, és viszonylag nagy összegben? Az egyik kisadózó rendelkezik rendes munkaviszonnyal, a másik nem. Ha van ilyen kockázat, milyen lépésekkel lehet azt csökkenteni? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink