hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katások nyugdíja: ezért érdemes több adót fizetni – példával!

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A nyugdíjjogosultsághoz figyelembe vehető szolgálati idő és a nyugellátás összegének meghatározásakor beszámítható szolgálati idő nem mindig egyezik. Cikkünkben rávilágítunk arra, miért lehet érdemes magasabb összegű adófizetést vállalniuk a kisadózóknak.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény (Tny.) 39. paragrafusának (1) bekezdése szerint, ha a biztosítottnak a Tbj. 5. paragrafus (1) bekezdésének a)-b), g) pontja és a (2) bekezdése szerinti biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonya keretében elért, nyugdíjjárulék-alapot képező keresete, jövedelme a külön jogszabályban meghatározott minimálbérnél kevesebb, akkor a 20. paragrafus alkalmazása során a biztosítási időnek csak az arányos időtartama vehető figyelembe szolgálati időként. Ez a szabály nem vonatkozik a munka törvénykönyve értelmében teljes munkaidőben, illetve az adott munkakörre irányadó, jogszabályban meghatározott munkaidőben foglalkoztatottakra.

Ebben az esetben a szolgálati idő és a biztosítási idő aránya azonos a nyugdíjjárulék alapját képező kereset, jövedelem és a mindenkor érvényes minimálbér arányával. A fent említett szakasz második bekezdése pedig meghatározza, hogy az (1) bekezdés rendelkezéseit a főállású kisadózó biztosítási idejének szolgálati időként történő figyelembevétele során is alkalmazni kell.

Mint az a fentiekből is kitűnik, a nyugellátás megállapítása szempontjából elkülönül a nyugdíjjogosultsághoz – Tny. 18. paragrafus  (2) bekezdés b) pontja, 18. paragrafus (2a) pontja szerinti saját jogú nyugdíj –, illetve a nyugellátás összegének – Tny. 20. paragrafus – megállapításakor figyelembe vehető szolgálati idő tartama.

A nyugdíjjogosultsághoz figyelembe vehető szolgálati idő megállapításánál a biztosítási idő teljes időtartamával kell számolni, ezzel szemben a nyugellátás összegének meghatározásakor viszont a Tny. 39. paragrafusában rögzített arányos időtartamot kell figyelembe venni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példán keresztül mutatjuk be, miért és hogyan tér el egymástól a havi 50 ezer, illetve a havi 75 ezer forint katát fizetők esetében a nyugdíj összegének megállapításakor beszámítandó szolgálati idő.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink