57 találat a(z) közhasznú szervezet cimkére

Támogatás vagy adomány esetleg más Kérdés

Cégünk székhelye közigazgatási határon található, ahol nem megoldott a gyalogos közlekedés. Egyeztetések folynak a helyi önkormányzat képviselőivel a beruházás megkezdéséről. Ahhoz, hogy a beruházás megvalósuljon, cégünk x millió forintot ajánl fel. Kérdésem az lenne, hogy ha az önkormányzatnak utaljuk az összeget, akkor támogatási szerződéssel tehetjük ezt, és könyveinkben ezek a tételek egyéb ráfordítás címén szerepelnek, áfát nem érintve? Tao-emeléssel kell számolni, szükséges-e a juttatásban részesülő nyilatkozata? (Tao tv. 3. számú melléklet). Másik lehetőségként felmerült alapítvány bevonása, mely adománygyűjtést szervezne a cél megvalósítására. Ebben az esetben több mindent kell vizsgálni? (Például: közhasznú a szervezet minősítése vagy sem?) Milyen adminisztrációval járna ez az adományt adó szervezetnél? Mire kell figyelni? Feladatunk-e az adományt gyűjtő alapítvány vizsgálata, hogy helyesen jár-e el az adomány gyűjtése kapcsán? Adózás szempontjából az adózás előtti eredményünk csökkenthető-e? Közhasznú státuszáról nyilatkozatot kötelezően ki kell állítania, hiszen itt kérdéses lehet az is, hogy adománynak vagy támogatásnak minősül? Támogatás esetében is szükséges a szervezet nyilatkozata? Adózási oldalról ráfordításként elszámolható, nem adóalapot növelő tétel? Kérem, szíves segítségüket a három variáció megítélésében, esetleg ha van javaslatuk, ötletük szívesen fogadom!

Adomány vagy támogatás? Mutatjuk, mi a különbség, és miért fontos ez Cikk

A vállalkozások jelentős része nyújt támogatást civil szervezetek részére. Fontos tisztában lenni azzal, hogy mi a különbség támogatás és az adomány között, és hogyan rendelkezik a törvény ezek elszámolhatóságáról.

Közpénzből gazdálkodók: ennyi fizetés jár főnöknek, beosztottnak Cikk

A köztulajdonban álló munkáltató közpénzből gazdálkodik, szigorú elszámolási kötelezettséggel tartozik. Erre figyelemmel az általánosnál szigorúbb szabályok irányadók az érintett munkáltatóknál foglalkoztatottak munkaviszonyára is.

Közhasznúság elvesztésének bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném kérni a segítségüket. Egy korábban közhasznú alapítványként működő civil szervezet közhasznúságát törölték. Erről megkaptam a törvényszék végzését. Van-e ezzel kapcsolatban bejelentési kötelezettségem valamely hatóság felé, és ha igen, akkor milyen nyomtatványon? Köszönöm!

Közhasznú szervezet iparűzésiadó-alapja II. Kérdés

Hivatkozva a közhasznú szervezet iparűzésiadó-alapja címmel, 2016. 01. 12-én feltett kérdésre adott válaszára, kérném az alábbi, eltérő véleményemre szíveskedjen reagálni: A Számviteli Levelek ugyanezen témában 5853. kérdésszám alatt megjelent tájékoztatója (és a Fővárosi Önkormányzat telefonos tájékoztatása szerint is) a nonprofit gazdasági társaságok iparűzési adóalapját nem kizárólag a vállalkozási tevékenység árbevétele alapján kell megállapítani. A Htv. 39. §-a meghatározza a helyi iparűzési adó alapját. A Htv. külön nem szabályozza, hogy mit tekint vállalkozási tevékenységnek. A Htv. az 52. § 22. pontjában meghatározott (fő szabály szerint a számviteli törvény szerinti) nettó árbevételt nem bontja meg vállalkozási, illetve közhasznú tevékenység nettó árbevételére. Így téves az a következtetés, hogy csak a vállalkozási tevékenység nettó árbevétele képezi a helyi iparűzési adó alapját, annak ellenére, hogy a cél szerinti és a vállalkozási tevékenység nettó árbevételét elkülönítetten kell ezen szervezeteknek nyilvántartani. A külön rendelkezés hiánya a fent említett főszabály szerinti adóalap-megállapítást teszi szükségessé.

Közhasznú szervezet iparűzésiadó-alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben keletkezik helyiiparűzésiadó-fizetési kötelezettsége a közhasznú szervezetnek, akkor mi lesz az adó alapja? Ugyanazzal az aránnyal számoljuk ki az adóalapot, mint a társasági adóban? Köszönettel.

Adomány elszámolása Kérdés

Közhasznú szervezetnek adott adomány társaságiadó-elszámolásához minden esetben kötelező-e az írásbeli adományozási szerződés, vagy csak a tartós adományozás esetén? A nem tartós adományozás esetében elég-e az igazolás? A taotörvény 7. § (1) z) pontja alapján ez nem világos számomra.

Tartós adomány Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben: 2012-ben 4 évre szóló tartós adományozási szerződést kötöttünk egy közhasznú szervezettel. Idén megváltozott a szervezet közhasznúságú fokozata, és nem közhasznúvá vált. (Még nem utaltuk el az idei támogatás összegét.) Ennek értelmében a tartós adományozási szerződés semmisé válik? És nekünk, mint támogatónak a korábbi évek során igénybe vett társasági többletkedvezményekkel (adóalap-csökkentő tételekkel) növelni kell az adózás előtti eredményt? Válaszát előre is köszönöm.

Közhasznú szervezet egyszemélyes kft.-t alapítana Kérdés

Tisztelt Adózóna! Mostanában egyre nagyobb probléma a civil szervezeteknek, hogy lehetőségük nyílna olyan bevétel megszerzésére, ami egyértelműen vállalkozói bevételnek számítana, de ezáltal meghaladná a vállalkozói bevételük az összes bevételük 60 százalékát. Ezt a problémát szeretnék elkerülni, erre az egyik civil szervezet képviselője megkérdezte tőlem, hogy mi lenne, ha egyszemélyes tulajdonosként alapítana egy kft.-t? Ez lenne nekem is a kérdésem, hogy lehet-e közhasznú civil szervezet egyszemélyes kft. tulajdonosa, és ha igen, akkor az milyen hátrányokat jelentene a közhasznú szervezetnek, és hogyan kellene elszámolni a civil szervezet részére járó osztalékot? Előre is köszönöm a választ. Tisztelttel: V. Imre

Egyesület adománykezelése Kérdés

Tisztelt Szkaértő! Az alábbiakban kérem szíves segítségüket: – Civil szervezet, amely nem közhasznú, ha támogatást kap vállalkozástól, akkor azt adományként kell kezelni? – Kaphat a nem közhasznú szervezet is? – Kell a vállalkozó és a civil szervezet között támogatási vagy adományozási szerződést kötni, ha igen, van erre valami formanyomtatvány? – Ezt a támogatást a vállalkozó rendkívüli ráfordításként kell, hogy kezelje? – A vállalkozás kap ezáltal a társaságiadó-befizetési kötelezettségéből kedvezményt? Köszönöm. Várom mihamarabbi válaszukat. Üdvözlettel.

Önkéntes segítők, figyelem! Csak így lehet adómentes a költségtérítés Cikk

Egyre többen vállalnak Magyarországon is önkéntes munkát, amiért nem kapnak fizetséget, ellenben a munkavégzéssel összefüggésben felmerülő kiadásaikat ellentételezheti a foglalkoztató szervezet. Na, de mely szervezet? És milyen törvényi rendelkezéseket kell ahhoz betartani, hogy ne kelljen adót fizetni a juttatott költségtérítés után?

Közhasznú civil szervezetek társasági adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi kérdésekben szeretném kérni állásfoglalásukat: 1. A külföldön bejegyzett közhasznú civil szervezeteket megilletik-e ugyanazok az adókedvezmények, mint a Magyarországon bejegyzett civil szervezeteket? Így például a Magyarországon végzett közhasznú tevékenységükből származó bevétel mentesül-e a társaságiadó-fizetési kötelezettség alól a Tao. 6. melléklet A pontja alapján? 2. Ha egy Magyarországon bejegyzett cég egy külföldi közhasznú civil szervezetnek adományoz, igénybe veheti-e a Tao. 7. paragrafus (1) z) szerinti adomány utáni adókedvezményt? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Schmidtkáné Hartai Angela

Közhasznú szervezet közhasznúságának ellenőrzése Kérdés

Hagyomásan támogatunk közhasznú szervezeteket, jellemzően egyesületeket, alapítványokat. Támogatottjaink korábban (2014. 05. 31. előtt) is közhasznú, kiemelten közhasznú minősítéssel rendelkeztek, azonban a civiltörvény (2011. évi CLXXV. törvény) ezen szervezetek részére is (2014. 05. 31-ei határidővel) előírta az újraminősítést. Kérdésem: milyen módon tudjuk ellenőrzni, hogy a támogatott/támogatandó szervezetek eleget tettek-e újraminősítési kötelezettségüknek, illetve újonnan alakult szervezetek esetében megszerezték ezt a minősítést? Különös tekintettel arra, hogy előbbi szervezetek ("régi közhasznúak) a támogatási szerződés, megállapodás szövegében 2014. 05. 31. előtti minősítésre/regisztrációra hivatkoznak. Válaszukat előre is megköszönve, üdvözlettel: Zsohovszky Sándor

Mi kell a közhasznúsághoz? Itt a lista a feltételekről Cikk

A 2014. évi beszámoló elfogadása és közzététele lehetőséget ad azon szervezetek számára, amelyek jogosultak közhasznú jogállás szerzésére, hogy a 2013-2014. évi beszámolóik adatai alapján megvizsgálják, megfelelnek-e a közhasznúsági kritériumoknak, és, ha megfelelnek, továbbá szándékuk a közhasznú jogállás megszerzése, akkor megtegyék az ehhez szükséges lépéseket.

Közhasznú nyilvántartásba vétel Kérdés

Múlt év december 31-éig nyilvántartásba vették az alapítványt, mivel előirták, hogy eddig nyilvántartásba kell venni a már működő közhasznú szervezeteket. A kérelemmel együtt változás-bejelentést is eszközöltünk a kuratóriumi tag személyére. Azonban közölték, hogy változás-bejelentésre külön nyomtatványt kell beadnunk, mivel a törvény csak közhasznú nyilvántartásba vételt engedélyez. Kérdésem, hogy jogos-e az elutasitás abban az esetben, ha közhasznúsági és változás-bejegyzési kérelmet is benyújtottunk aátámasztó dokumentumokkal együtt?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kivaalap

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Rokkantsági járadék

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink