56 találat a(z) készpénzes fizetés cimkére

Számla teljesítési dátuma készpénzes fizetési mód esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan kell kiállítanom a számlát abban az esetben, ha a számlát a teljesítést megelőző napon állítom ki, a vevő pedig készpénzzel fizet a saját telephelyén? Konkrét példa: szállító autónk árut visz a vevőnek, hajnalban indul, ezért kell(ene) a számlát előző nap kiállítani, viszont készpénzzel fizet az áru átvételekor. Az ügyletben nem szerepel harmadik fél (csomagkiszállító).

Barion és a készpénzfizetési korlát Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ön véleménye szerint készpénzes kifizetésnek minősül-e, ha az 'A' cég a 'B' cég számlájának ellenértékét a 'B' cég Barion számlájára utalja át? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Pénzmosási szabályzat árukereskedőknek Cikk

Árukereskedő cégnek mikor kell pénzmosási szabályzat? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Készpénzes kifizetés jelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2018 januárjában ingatlant (földterületet) vásárolt magánszemélytől 2 millió forintot meghaladóan. Jól értelmezzük a törvényt, hogy ebben az esetben nem kell a 2 millió forint feletti készpénzmozgást bejelenteni a NAV-hoz (régebben a 40-es nyomtatványon kellett)?

Kártyával történő számlakiegyenlítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk fő tevékenysége járóbeteg-ellátás. Ügyfeleink számláikat leginkább készpénzzel, egészségbiztosítási kártyával vagy bankkártyával egyenlítik ki. Jelenlegi fizetési eljárásunk, hogy előbb elkészítjük a számlát, melyre az ügyfél által kért fizetési módot tüntetjük fel. Sajnos a jelenlegi számlázó rendszerünk csak a készpénzes számlákat képes elkészíteni, tehát az azonnali bankkártyás, illetve egészségbiztosítási kártyás fizetési mód esetén kézi számlatömböt használunk. Amikor kiegyenlítené az ügyfél a számlát valamelyik kártyájával, akkor derül ki, hogy vagy nem működik az egészségpénztár rendszere, vagy nincs fedezet a kártyán, tehát csak készpénzzel tud fizetni. Ekkor mi sztornózunk és kiállítjuk a készpénzes számlát. Van-e ennél gyorsabb lehetőség, amely minden előírásnak megfelel? Szabályos-e, ha előbb a kiegyenlítést bonyolítjuk le, majd azt követően készül a számla? Üdvözlettel: Hegyi Tünde

PTGSZAA Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az adatszolgáltatással kapcsolatban lenne. Pénztárgép használata helyett havonta jelentek a NAV-nak. Kell-e azt az eseményt jelentenem, ha utalásos számlát állítok ki, és a vevő mégis készpénzben egyenlíti ki a számlát pár nappal később (inkasszó van a vevő bankszámláján, nem tud utalást teljesíteni, és befizeti a pénztáramban az összeget)? Ha jelentenem kell, melyik napon? Köszönöm válaszát.

Efós kérdések Kérdés

Tisztelt Szakértő! Oktatással foglalkozó cégünknél oktatóink egy részét egyszerűsített foglalkoztatás (efo) keretében alkalmazzuk, havonta 8 alkalommal. Az eddigi gyakorlat az volt a könyvelőnkkel, hogy megírtam neki előre az időpontokat, ő pedig bejelentette az embereinket, minden napra külön szerződéssel és igazolással. A kifizetés készpénzben történt. Könyvelőt váltottunk, aki azt javasolta, hogy elegendő az előre jelentett napokra havonta egy munkaszerződés és egy igazolás, ezzel nagyban csökkentve a papírmunka mértékét, valamint, hogy a kifizetés történhet átutalással is. Szabályos mindkét eljárás? Ha havonta egy szerződés van, akkor ez nem fog az egész hónapra vonatkozni, csak arra a 8 napra? Várom válaszát! Üdvözlettel: Szendrei Veronika

Épitőanyag-kereskedő pénztárgéphasználata Kérdés

Építőanyag kereskedéssel foglalkozó kft.-től megrendel a vevő építőanyagot, a készpénzes számla elkészül, és a kiszállítással egy ídőben átadják a vevőnek, a készpénzt meg elveszi, aki kiszállította az árut. A kiszállítás még aznap megtörténik. Kérdésem: be kell-e ezt ütni a pénztárgépbe a jelenlegi szabályok szerint? Mivel az értékesítés nem a boltban történik? A kft. a számlára azt írja, hogy halasztott készpénzfizetés, és mind a három dátum egyforma a számlán. Jó ez így? Válaszukat köszönöm.

Készpénzes fizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan (üzlethelyiség) eladására került sor két kft. között. A vételárból 5 millió forint foglalót készpénzben kifizetett a vevő. Ennek több mint egy hónapja. Mi az eladók vagyunk. Mit tegyek, sürgősen jelentsem be a NAV-nak? Van esetleg valami lehetőség, hogy elkerüljük a büntetést? Köszönöm válaszát!

Készpénzkorlátozás Kérdés

Ügyfelem, egy kft. magánszemélytől telket vásárolt 10 millió Ft-ért, melyet szerződés szerint készpénzben fizetne ki. Kérdésem, hogy ez esetben a 40 es nyomtatványon kell-e jelenteni a NAV felé? Válaszukat köszönöm.

Céges számla magánbankkártya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Termékértékesítő ügyfelünk több ezer vásárlói pozícióban lévő vállalkozással tart gazdasági kapcsolatot. Számlakiállítás során rendszeres a bankkártyás fizetési mód jelölése, a vevő ténylegesen bankkártyával egyenlíti ki a számlát, amelynek ellenértékként ügyfelünk bankja jóvá is írja. Rendszeresen előfordul, hogy a gazdálkodó szervezet (például egy kft.) nevére és címére kiállított számlát magánszemélyként birtokolt (például LAFO) bankkártyával akarják kiegyenlíteni. A magánszemély természetesen nem rendelkezik semmilyen kapcsolódó meghatalmazással a vevő társaság részéről. Majd az is rendszeresen előfordul, hogy a megvásárolt terméket, amit magánbankkártyával fizettek ki, visszahozzák, és készpénzben kérik az ellenértéket. Természetesen nem rendelkeznek olyan meghatalmazással, hogy a vevő társaság nevében készpénzt vehetnek át. Esetünkben értelemszerűen nem jövedéki termék viszonteladónak történő értékesítéséről van szó. Tisztelettel kérem szíves javaslatukat, hogy ez a gyakorlat, amit a kereskedő társaságok általánosan alkalmaznak, jogszerű-e? Véleményem szerint ha a számlát nem a vevő egyenlíti ki, az a Pmt. értelmében a pénzmosás gyanúját felveti, bár viszonylag kis összegek esetében ezt elvethetjük. Az a tény, hogy a bankkártya elfogadása során bizonyos jutalékot kér a pénzintézet, a későbbi készpénzkiadást ráfizetésessé teszi. Jogszerűnek tűnik ebben az esetben, ha a visszáru ellenértékét a cégkivonatban szereplő bankszámlaszámra utaljuk? Boronkay

Számla és pénztárgépes nyugta 2017. 07. 01-jétől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk működése során üzletében a készpénzes vásárlások összegét a pénztárgépben is rögzíti. A könyvelés a napi pénztárzárások alapján történik. A NAV 2014. 04 .09-ei tájékoztatója alapján ez a gyakorlat nem kifogásolható, mivel költségvetési kockázatot nem hordoz magában. Tegyük fel, hogy idén 2017. 07. 01-jétől előfordul olyan eset (bár eddig nem volt ilyen), hogy 100 000 Ft áfatartalmat meghaladó összeg kerül a pénztárgépben rögzítésre és erről számla is kiállításra kerül. Mi a helyes eljárás ebben az esetben? Okoz-e bármilyen gondot, hogy a pénztárgépből és a számlázóprogramból is érkezik adat a hivatal felé ugyanarra a bizonylatra tekintettel? Ha gépi számlát állítunk ki, akkor a jelenlegi tervezet szerint a számlázóprogram fog adatot szolgáltatni az adóhivatal felé és az áfabevallásban összesítő jelentésként nem jelenik meg. Ha kézi a számla, akkor az áfabevallás mellékletében "kézzel" rögzítjük az adatokat. Kell-e változtatni a kialakult gyakorlaton olyan módon, hogy az értékhatárt elérő készpénzes vásárlásokat csak számlával bizonylatoljuk? A könyvelést ehhez igazítanánk, külön rögzítenénk a készpénzes számlákat és külön a zárásokat. Köszönöm.

Készpénz vagy utalás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő vitás eset merült fel. Amennyiben egy cégnek egy adott hónapra, egy szerződésre, egy munkára a havidíj meghaladja a 1,5 millió forintot, már csak utalásos számla kerülhet kiállításra. Kérdés: ha például a kiállított 3 millió forint végösszegű számla összegéből, 1 millió forintot mégis készpénzben egyenlítenek ki, akkor az ütközik-e jogszabályba? Megtehetik-e azt egy folyamatos szerződéses viszonyban, hogy minden hónapban a 1,5 millió forint alatti összeget készpénzben egyenlítik ki? Köszönöm!

Utcán történő készpénzátvétel Kérdés

Gyártó cég üzlete online pénztárgép használatára lenne kötelezett. A cég üzlethelyiséggel (még) nem rendelkezik, csak megrendelésre gyárt, a termékeket webshopon keresztül értékesíti. Kérdés: van-e lehetőség – a vásárló kérésére, a szállítási költség csökkentése érdekében – az utcán (ténylegesen az utcán vagy egy kávézóban) történő termékátadásnak? Ez milyen kereskedelmi tevékenységnek minősül? Amennyiben eladó ezt vállalja, megteheti-e? Eladó a helyszínen átadja a számlát, s átveszi a vételárat készpénzben. Ebben az esetben ez a tranzakció minek minősül? Nincs meghatározható pénzátvételi hely, ezért a NAV felé történő lejelentés a PTGSZLAB, illetve a PTGSZLAH nyomtatványon nem lehetséges. Kezdő kisvállalkozónak ezen vásárlók megszerzése érdekében – kis távolság esetén – ez megoldást jelenthet-e?

Időszakos elszámolás Kérdés

Az időszakos elszámolású ügyletek esetében mi a helyes számlázás akkor, amikor készpénzben történik a fizetés?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzletrész-tulajdonlás

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Pótbefizetés visszafizetéséről hozott határozat „szavazati aránya”

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Őstermelő és egyéni vállalkozó egyben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink