43 találat a(z) hazautazás cimkére

Hazautazás költségtérítése 2022-ben Kérdés

Külföldi munkavállaló hazautazásának költségtérítése Kérdés

Applikációs volánjegyek elszámolhatósága Kérdés

Hazautazás költségtérítése: itt az összeg, mennyit kell maximum fizetni Cikk

Megjelent az innovációért és technológiáért felelős miniszter a hazautazással kapcsolatos munkáltatói költségtérítés havi felső korlátjáról szóló közleménye, amely 2021-ben 39 730 forintban határozta meg ezt az összeget.

Hazautazás támogatása Kérdés

Külföldi munkavállaló hazautazásának költségtérítése Kérdés

Munkába járás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a munkába járás költségtérítése gépkocsi igénybevétele esetén, ha a kormányrendeletben meghatározott feltételeknek megfelel a munkavállaló, de saját gépkocsival nem rendelkezik, és jogosítványa sincs neki, igényelheti-e adómentesen a kilométerenkénti 9 forintos térítést? Hétvégi hazautazás: a munkahelyről legfeljebb hetente egyszer – az általános munkarendtől eltérő munkaidőbeosztás esetén legfeljebb havonta négyszer – a lakóhelyre történő oda- és visszautazás esetében adható adómentesen. Május hónapban, ha 5 hétvége van, akkor is csak maximum 4 alkalomra számolható el költségtérítés? Köszönöm!

Román munkavállalók hazautazási költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk vásárolt egy 9 személyes kisbuszt a romániai munkavállalók haza- és munkaterületre szállítása céljából. Keletkezik-e a munkavállalóknak adóköteles jövedelme, ha ezzel a kisbusszal biztosítjuk hazautazásukat heti egy alkalommal? Abban az esetben, ha 9-nél több munkavállaló szeretne hazautazni Romániába, nem fér be mindenki a kisbuszba, és a hazautazásról számlát hoznak, akkor keletkezik-e adóköteles jövedelem a munkavállalónál? A társaságunk elszámolhatja-e költségként a munkavállalók által hozott számlát? [Szja ttv. 25. § (2) bekezdés és a 39/2010. (II. 16.) Korm. rendelet alapján] Másik oldalról megközelítve, a cég elszámolhatja-e a kisbusszal kapcsolatos felmerült költségeket, például tankolás (Romániában is), szervizdíjak stb.? Köszönettel!

Harmadik országbeli hazautazása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ukrán munkavállalóink hazautazásával kapcsolatban merült fel kérdésként, hogy a vonatkozó kormányrendelet magyar állampolgárról, illetve EGT polgárról ír, így vajon adható-e adómentesen a hazautazás részükre is. Amennyiben adható, úgy milyen feltételekkel? Gondolok arra, hogy esetleg a határig számolandó a kilométer vagy hogyan célszerű/szabályos meghatározni? Köszönöm válaszukat előre is!

Hazutazás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a Magyar Könyvvizsgáló Kamara oldalán olvasható cikk alapján a következő: - Hogy ítélhető meg az "életvitelszerű" tartózkodás? - Ha a mukáltató szeretné téríteni a hazutázást, akkor is, amennyiben a munkvállalónak van a munkavégzés helyén bejelentett tartózkodási címe, akkor ezt hogyan teheti meg? Ha ebben az esetben is költségtérítés címen térítené a hazautazást, milyen szankcíókra számíthat a munkáltató? "Ha a munkavállalónak van ideiglenes lakcíme a munkáltató székhelye szerinti településen, de állandó lakcíme máshol van, akkor a munkavállaló ideiglenes lakcíméről állandó lakcímére való utazása hazautazásnak minősül, így a munkáltató köteles megtéríteni a hazautazás költségét. Meg kell azonban jegyezni, hogy a költségtérítésre való jogosultsághoz a lakóhelyen életvitelszerűen kell tartózkodni. A lakcímbejelentés és az életvitelszerű tartózkodás azonban nem ugyanazt jelenti. Nem köteles megtéríteni a munkáltató azokat az állandó lakcímre történő utazásokat sem, ahol a munkavállalónak nincs életvitelszerű tartózkodása. Amennyiben a munkavállaló állandó lakcíme például Miskolc és a tartózkodási helye Budapest, ahol saját tulajdonú lakásában (vagy például bérelt ingatlanban) él családjával, akkor a munkáltatótól nem várható el a Budapest Miskolc közötti utazási költség megtérítése, hiszen az életvitelszerű tartózkodás Budapesten valósul meg." Köszönettel

Hazautazás térítése Kérdés

Sok kérdés és válasz született már a hazautazás témában, azonban két kérdésre nem találtam választ, illetve megerősítést. A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. kormányrendelet 7. paragrafusa értelmében a munkavállaló nyilatkozik arról, hogy a tartózkodási helye megegyezik a munkahely székhelyével, de életvitelszerűen állandó lakhelyén él, ami 200 kilométerrel távolabb van. 1.) A kormányrendelet szerint a helyi közlekedési eszköz (A-ból felutazik Bp-re, ahol metróval, villamossal utazik a pályaudvarig, ahonnan elutazik B-be, a lakhelyére), vagyis a metrójegy nem számolható el a hazautazás költségei között. Jól gondoljuk-e ezt? 2.) Ha a dolgozó autóval utazik haza például havonta egyszer, a munkáltató térítené neki a kilométerenként 15 forint összeget, ezen kifizetésnek mi az alapbizonylata. Míg a menetjegyből kiderül, hogy a dolgozó ténylegesen hazautazott, addig az autóval történő utazás hogyan bizonylatolható hitelt érdemlően? Válaszukat előre is köszönjük.

Munkába járás vagy hazautazás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 39/2010. kormányrendelet 2. § b) bekezdése szerint napi munkába járás: a lakóhely vagy a tartózkodási hely és a munkavégzés helye közötti napi, valamint a munkarendtől függő gyakoriságú rendszeres vagy esetenkénti oda- és visszautazás. Ha a munkavállaló állandó lakóhelye Budapesten van, a tartózkodási helye pedig Gyöngyösön (ott, ahol munkát végez), akkor, ha Budapestre utazik a fentiek figyelembevételével, esetenkénti munkába járásnak minősül és nem hazautazásnak. Vagyis, ha egy hónapban járt akár 15 napot, akkor a 15 napra az oda-vissza utat ki kell neki fizetni? Várom segítő válaszát! Üdvözlettel!

Munkába járás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállalók közigazgatási határon túlra történő utazása esetére vásárolt bérlet elszámolható-e a bérlet leadásával áfás számla hiányában? Köszönöm válaszát: Andrea

Egy napra két kifizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem a segítségét. A munkavállaló lakóhelye Budapesten van, a munkavégzés helye Gyöngyös (ez a tartózkodási helye). Amit egy hónapban 4x fizetünk oda-vissza útra hazautazás címén. Kiküldetést rendeltek el neki szintén Budapestre, és ez a nap megegyezik a hazautazás napjával. Logikus, hogy ha este ér véget a konferencia, akkor nem fog visszautazni, mivel úgyis helyben van. Jogos az, hogy egy napra kiküldetés és hazautazás költségének az elszámolását is kéri? Köszönöm segítő válaszát!

Hazautazás – autópálya-matrica Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégem munkavállalói román állampolgárok. Hazautazásukat a cég teljes mértékben támogatni kívánja. Olvasom a törvényt, mely szerint havonta két alkalommal a lakóhely és a munkahely között megtett út költségét a munkáltató adómentesen átvállalhatja a munkavállaló helyett. Ennek elszámolása történhet menetjegy vagy bérlet ellenében, illetve minimum 9, maximum 15 Ft/ km-enkénti üzemanyag kifizetésével. Utóbbi esetben felmerült a kérdés: ha ehhez hozzá tartozik az autópályamatrica, kifizetheti-e a munkáltató ennek összegét is? Ha igen, van-e ennek adóvonzata? Továbbá hogyan számolandó a külföldön, más pénznemben vásárolt üzemanyag vagy menetjegy? Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Teljesítési fok meghatározása

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Ingatlan áfa

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink