244 találat a(z) fuvarozás cimkére

Szolgáltatás továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk terméket értékesít EU-tagállamba, jelen az esetben Spanyolországba. A fuvarozást egy belföldi cég végzi, amiről társaságunknak eurós, áfás számlát állít ki. A levonható áfát levonjuk. A spanyol partnerünknek kiszámlázzuk a fuvarozási díj nettó részét, adómentesen. Kérdésem az lenne, hogy helyesen járunk el? Válaszát előre is köszönöm szépen! Tisztelettel: Krisztina

Termékexporthoz és -importhoz kapcsolódó szolgáltatás: NAV-tájékoztató az áfáról Cikk

A NAV tájékoztatót tett közzé a termékexporthoz és a termékimporthoz kapcsolódó fuvarozás és egyéb szolgáltatás megítéléséről az áfa szempontjából.

3,5 tonna össztömeg alatti kistehergépjármű fuvarozás esetén az útdíj áfa-ja. Kérdés

A cég 4941'08 közúti árufuvarozó tevékenységet lát el belföldön és nemzetközi viszonylatban. 3,5 to össztömeg alatti úgynevezett kisteher Mercedesekkel. Az e-matricákat a Nemzeti Útdíjfizető Zrt.-től vásárolja. Az áfatörvény 124. § (2) f) pontja szerint nem vonható le az úthasználati szolgáltatás áfája. A 125. § (2) h) pontja szerint a 124. § (2) e) és f) pontjában említett esetekben igazoltan az általa üzembentartott, 3,5 tonnát meghaladó legnagyobb össztömegű járművek esetén vonható le az áfa. Korábbi azonos témájú kérdésemre kapott válasz szerint – ha jól értettem –, a 3,5 to össztömeg alatti úgynevezett kisteher Mercedesekkel végzett bel- és nemzetközi fuvarozás esetén az e-matrica áfája levonható. Kérem erősítsenek meg, hogy jól értettem az előző választ. Köszönettel: NLN Könyvelő Kft

Számlahelyesbítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk nemzetközi (3. országos) fuvarozással foglalkozik, a megbízásokat egy magyar speditőr cégtől kapjuk. 2019. 01. 01-től az áfatörvény változása miatt mi nem számlázhatunk áfamentesen. Sajnálatos módon, az év eleji ellentmondó információk miatt csak az export fuvarokat számláztuk 27 százalékos áfával, az import fuvarokat áfamentesen. A fuvardíjak EUR-ban vannak meghatározva és abban is kapjuk meg őket. Kérdésem, hogyan hozhatjuk helyre a hibánkat? Helyesbítő számlát kell kiállítanunk az eredeti számla árfolyamának alkalmazásával minden egyes számlára vonatkozólag? Vagy esetleg összevontan is kiállíhatunk egy számlát, amelyeben természetesen részletezzük mely számlákra vonatkozik a helyesbítés? Köszönöm előre is válaszát. Üdvözlettel: Oláh Krisztina

Belföldi kiküldetés, napidíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy belföldi egyéni vállalkozó, aki fuvarozással is foglalkozik. A fuvarozás álltalában építkezéseken belül történik, értem ez alatt, hogy egy új beruházásnál, építkezésnél anyagot mozgat. Például útépítésnél egyik helyről a másikra hordja a földet az építkezésen belül. Esetleg a Tüzépről anyagot hoz vagy a mart aszfaltot elszállítja az út felújítása során. A kérdés az lenne, hogy a sofőrök, akik napi 8 órát dolgoznak, kaphatnak-e adómentesen 3000 forint napidíjat? Köszönöm.

Katás vállalkozó – fuvarozási tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves segítségüket: főállású katás egyéni vállalkozó fuvarozási tevékenységet szeretne folytatni saját autójával. Végezhet-e fuvarozást egyáltalán? Ha igen, akkor milyen kötelezettséggel jár, cégautóadót kell-e fizetnie? Milyen egyéb feltételei vannak, hogy fuvarozhasson? Válaszukat előre is köszönöm!

3,5 tonnás kistehergépjármű – fuvarozás esetén útdíj áfája Kérdés

Az adózó 4941'08 közúti áruszállítási tevékenységet lát el, belföldön, nemzetközi viszonylatban és az EU-ban is. A közúti áruszállítási tevékenységet 3,5 tonna össztömegű, úgynevezett kisteher Mercedes járművekkel végzi. Figyelembe véve az áfatörvény 124. § (2) bek. e) és f) pontjaiban foglaltakat, levonható-e a Nemzeti Útdíjfizető Zrt. által kiállított számlában az útdíj áfája vagy nem vonlható le? Köszönettel NLN Könyvelő Kft.

Külföldi árufuvarozás költségeinek elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nemzetközi árufuvarozással foglalkozik, melynek kapcsán a következő a kérdésem: 1. A kamionok üzemanyagkártyával tankolnak, és az elszámolás a FLEETCOR Hungary Kft.-n keresztül kerül elszámolásra. Az elszámoláson az összegek fel vannak tüntetve euróban és forintban is. Az a kérdésem, hogy az elszámoláson feltüntetett forintösszeget könyvelhetem-e költségként – egyszerűen forintban –, ugyanis nem választottam az MNB középárfolyamos elszámolást. 2. A külföldi útdíj áfáját vissza lehet-e igényelni a külföldi adóhatóságtól? 3. Abban az esetben, ha a sofőr külföldön kártyával fizet, például adott hónap 1-jén, akkor a bankszámlakivonaton a terhelés 1-2 nap múlva jelenik meg. A bank a vásárlás napján érvényes árfolyammal számol a forintszámlán. Az 1-2 napos átfutási idő miatt szükséges-e árfolyamkülönbözetet számolni? 4. A kamion például Romániában fizet útdíjat. Erről egy nyugtát kap, melyen az útdíj román lejben van feltüntetve. A forintszámlán a bank ezt a valutát átváltja euróra, majd forintra. A forintra átváltott összeget elszámolhatom-e költségként, vagy más módszert kell alkalmaznom? (A bankszámlakivonat tartalma a következő: Könyvelés dátuma 01.24. Vásárlás külföldi kereskedőnél -10 PLN 2019/01/22 324,4000 HUF/EUR a terhelés összege 759 Ft.)

Üzemanyag-megtakarítás plusz napidíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy van két fuvarozással foglalkozó ügyfelem, akik ez idáig adtak az alkalmazottaiknak havi szinten üzemanyag-megtakarítás, illetve napidíj címen a béren felül juttatást. Jól gondolom-e, illetve jól jártunk-e el azzal, hogy havi szinten 100 ezer forint összegben az alkalmazottnak számfejtettünk üzemanyag-megtakarítást. A munkáltató – mivel 100 ezer forintos havi mentes összeg alatt adott ilyen juttatást az alkalmazottaknak – nem adózott utána. A napidíjat úgy számítottuk idáig, hogy ha az adott alkalmazott fuvarlevél szerint egy nap többet vezetett, mint 6 óra, akkor számítottunk neki 3000 forint napidíjat, ami szintén adómentes juttatásként szerepelt ez idáig. Kérdésem, hogy a fentiek alapján helyesen jártunk-e el, illetve van-e valamiféle változás 2019-ben ezekre vonatkozólag? Előre is köszönöm segítő válaszukat. N. Tünde

Áfamentesség fuvarozás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbi változással kapcsolatban szeretném a segítségét kérni: 2018. december 31-éig az EU-n kívülre/-ről jövő áru fuvarozása áfamentes volt. Így számlázott minden konténeres fuvarozó. 2019. január 1-jétől változott az áfatörvény, csak az exportőrrel közvetlen kapcsolatban lévő szállítmányozó áfamentes, a fuvarozó nem. Szerintünk ez csak az exportra vonatkozik, a törvény nem rendelkezik az importról. Teljesen eltérőek a vélemények, értelmezések. Az importot minden esetben vámoltatjuk, a vámalapban benne van a fuvardíj, tehát az importőr befizeti a fuvardíj áfáját is, miért kellene duplán. Az egyik speditőr nem fogadja áfásan, a másik csak azzal kéri.

Áfa fuvarozás során Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2019. januári áfatörvény változása miatt árufuvarozásnál, amennyiben nem az eladónak vagy vevőnek számlázunk közvetlenül, akkor magyar megbízó esetén áfás számlát kell kibocsátani export tevékenység során. Az a kérdésem, hogy vámárus továbbításnál és import esetén is így kell-e eljárni? Előre is köszönöm segítő válaszát!

Fuvarozás áfamentessége: miről kell megállapodni az exportőrrel? Cikk

Exportőr cég a fuvarozónak adott nyilatkozatban rögzítette, hogy az általa nyújtott fuvarozási szolgáltatás olyan értékesítéshez kapcsolódik, melynek során a fuvarozott áru – kiviteli eljárás hatálya alá vonva – elhagyja a közösség területét. A fuvarozó cég könyvelője szerint ez nem elég, az áfamentességnek az is feltétele, hogy a fuvarozási szerződés minden részletre kiterjedő legyen (szállítás útvonala, fuvareszköz rendszáma, rakomány jellemzői stb.), mert azt is igazolni kell, hogy ez tényleg fuvarozás. Szükséges a részletes szerződés az áfamentesség jogszerű alkalmazásához? – kérdezte olvasónk. Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolt.

Dokumentáció a termék más tagállamba érkezéséről Cikk

"A vevő és az eladó is Magyarországon bejegyzett kft. A vevő kérése, hogy a termékértékesítés számláját áfamentesen, a román közösségi adószámát feltüntetve állítsa ki az eladó, mert az árut Romániába viszik. A vevő rendelkezik román közösségi adószámmal. Milyen információkat kell elkérni a vevőtől a romániai adószámával kapcsolatban, illetve hogyan dokumentáljuk az áru Romániába érkezését, ha a vevő azt az eladó magyarországi telephelyéről maga szállítja el?" Olvasói kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Fuvarozás áfamentes számlázásának feltétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kizárólag exporttal foglalkozó cég vagyunk. A fuvarozást a fuvarozó cégek közvetlenül nekünk számlázzák. Az áfatörvény 102. paragrafusának alkalmazhatóságához készítettünk egy nyilatkozatot a fuvarozónak, melyben rögzítettük, hogy az általuk nyújtott fuvarozási szolgáltatás olyan értékesítéshez kapcsolódik, melynek során a fuvarozott áru – kiviteli eljárás hatálya alá vonva – elhagyja a közösség területét. A fuvarozó cég könyvelője szerint ez nem elég, hanem az áfamentességnek az is feltétele, hogy a fuvarozási szerződés minden részletre kiterjedő legyen (szállítás útvonala, fuvareszköz rendszáma, rakomány jellemzői stb.), mert szerintük azt is igazolni kell, hogy ez tényleg fuvarozás. (???!) Az lenne a kérdésem, hogy tényleg szükséges feltétel-e a fent említett részletes szerződés az áfamentesség jogszerű alkalmazásához. Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Termékexporthoz, -importhoz kapcsolódó fuvarozás Kérdés

Megbízók: speditőrök, szállítmányozók, akik belföldi adóalanyok. Megbízás: – Magyarországról viszünk árut EU-ban lévő kikötőig, onnan megy tovább harmadik országba (export), – harmadik országból érkező árut hozunk EU-ban lévő kikötőből Magyarországra. Mindkét esetben papíron az áru még nincs beléptetve EU-ba, Magyarországra, azaz még nincs vámkezelve. A megbízóink nem az áru tulajdonosai. [2018-ban az alábbiak szerint áfamentes számlákat állítottunk ki: – export fuvar: adómentes az Áfa tv. 102. § alapján, – import fuvar: adómentes az Áfa tv. 93. § (2) bekezdés alapján] 2019. 01. 01-jétől az exportra vonatkozó 102. § kiegészítésre került a 3. ponttal Kérdéseink: Export fuvar esetében csak olyan megbízónak számlázhatok áfamentesen, aki ténylegesen kilépteti az árut az EU-ból, azaz aki ténylegesen elszállítja? Ha az áru tulajdonosa megbíz egy szállítmányozót Magyarországon, az megbíz egy fuvarost, aki továbbadja egy alvállalkozó fuvarosnak, akkor a sor végén álló alvállalkozó fuvaros nem számlázhat áfamentesen a első fuvarosnak? Csak az első számú fuvaros a szállítmányozónak? Ki milyen áfával számláz? Az Áfa tv. "Adó alóli mentesség termék importja esetében" című fejezeténél nem láttunk ilyen jellegű módosítást. Tehát, ha a fent hivatkozott 93. § (2) bekezdése megvalósul, arról a megbízóm nyilatkozik, akkor továbbra is jogszerűen számlázunk áfamentesen?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink