371 találat a(z) elszámolás cimkére

Kiva elszámolás Kérdés

2017. január 1-jétől beléptünk a kiva hatálya alá. Az elszámoláskor levonhatom-e a 2017. évi nyitó házipénztárkészletet, mely 1 millió 954 ezer forint, vagy csak egy részét?

Bolti lopás elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk alkalmazottja kb. 2 millió forint bolti lopást követett el elmondása szerint, amit elismert. Sajnos nem történt feljelentés, hanem egymás között megegyeztek, hogy ahogy tudja, törlesztgeti. Kérdésem, hogy ennek mi a számviteli elszámolása, ugyanis ügyfelünk ezzel a készletét szeretné csökkenteni (hivatalos bizonylat nélkül). Az adózási vonzatára is szeretnénk rákérdezni. Válaszát előre is köszönöm Pásztorné

Új nemzetközi útdíj-elszámoló rendszer segíti a fuvarozókat Cikk

Jelentősen csökkenthető a nemzetközi közúti fuvarozók adminisztrációs terhe és költsége az UTA német közúti szolgáltató új, digitális technológiával működő nemzetközi útdíj-elszámoló rendszerének használatával – közölte az üzemanyag- és szervizkártya szolgáltató cég. Az új fedélzeti egység megfelel az Európai Elektronikus Útdíj-fizetési Rendszer (EETS) irányelvnek.

Társasházépítés, telekelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk társasház építésbe kezdett. Ehhez megvásárolt egy raktárépületet, az ahhoz tartozó telekkel, az épületet lebontotta, és megkezdte az építkezést. Kérdésem: a megvásárolt raktárépület+telek beszerzési ára hova kerüljön elszámolásra? Több mint egy évig lesz a tulajdonunkban, de ha megépül a társasház, a lakásokkal együtt eladásra kerül. Kérem iránymutatásukat az előzőekkel kapcsolatban. Előre is köszönöm!

Munkaidőkeret-elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra a kérdésemre szeretnék választ kapni, hogy a munkaidőkeretben foglalkoztatott dolgozók esetében a munkaidőkeret végén képződött plusz órák esetében van-e lehetőség arra, hogy az órákat átvigyük a következő keretbe, ahol kompenzálásra kerül vagy mindenképpen el kell számolni, és a képződött plusz órákat a keret végén túlóraként ki kell fizetni? Köszönöm a válaszát,

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértö! Ügyfelem magánszemélyként egy lakást bérbead magánszemélynek, költség-elszámolással adózik. Most vett a Balatonnál egy ingatlant, s idény jelleggel üdülöknek bérbe ad, adózhat-e a balatoni ingatlannál szobánkénti átalánnyal? Tehát a bérbeadásnál .. alkalmazhat-e kétféle adózási módot, vagy a turizmus esetleg nem bérbeadás?

Bérbeadott ingatlan javítási költségeinek elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Testvéremmel örököltünk egy családi házat, melyet bérbeadunk. A bérbeadás miatt kértünk adószámot, alanyi mentességet választottunk. A ház tetőszerkezete erősen felújításra szorul, a tulajdonba kerülés óta többször, több helyen is beázott. Ezért úgy döntöttünk, hogy felújítjuk a tetőt: a tartószerkezetet megtartva új borítás kerül rá, aminek a költsége mintegy 2 millió forint munkadíjjal együtt. A rossz állapotú tető ellehetetleníti a bérbeadást, kénytelenek vagyunk megcsináltatni. Ha az egész tetőt újra építtetnénk kb 6 millió forintba kerülne. Milyen jogcímen és milyen mértékben tudjuk elszámolni magánszemélyként a tetőjavítás költségeit? Van lehetőség 20 év helyett mondjuk 10 év alatt leírni?

Hibrid személygépkocsi költségeinek elszámolása Cikk

Egyéni vállalkozó hibrid személygépkocsit szeretne vásárolni. Erre a személygépkocsira milyen költséget számolhat el, mivel cégautóadót nem kell utána fizetnie (nem bérbeadás, csak a vállalkozás érdekében használná) – a beszerzés évében az szja-bevallásában elszámolható-e az értékcsökkenés, ami a bevétel 1 százaléka, maximum a vételár 10 százaléka? Elszámolhatók-e az üzemanyagszámlák és a javítás, karbantartás, illetve más felmerülő költségek? Olvasói kérdésekre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Kiküldetés, munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kiküldetés sajátos megvalósulásának munkajogi vonatkozásairól szeretnék kérdezni. A munkáltató civil szervezet egy nyertes pályázata kapcsán 7 fős delegációt küld másfél év alatt 6 alkalommal külföldre, illetve Magyarországra, négy szervezet együttműködésével megvalósuló, képzés jellegű projektben való részvételre. Ezek a kiküldetések 2-6 naposak, a résztvevők teljes ellátást kapnak, a kiutazás költségét is téríti a pályázat. De mi a helyzet a munkaidő elszámolásával ilyenkor? Példaként az első ilyen alkalom volt márciusban, ami egy szerdai (munka)napon 750 kilométernyi utazással kezdődött (11 óra), a kötelező programok csütörtöktől vasárnapig, naponta 6-8-10 órán keresztül tartottak, és hétfőn, 11 óra utazással, este értek véget. Távolléti díjat kell számítani? Mely napokra? A munkavállalók szívesen vettek részt a programban, amely fárasztó volt, de izgalmas, így a plusz ráfordításuk (utazás, hétvége) a szerzett élmények révén megtérült. De a munkaidővel hivatalosan is el kell számolni, ehhez kérném a szíves segítségüket! Üdvözlettel: Bencze Ágnes

Felújítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a tanácsát kérni. Egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég saját költségére a kölcsönbe vevő telephelyén belül a munkavállalói részére felújított egy öltöző- és vizesblokkrészleget. Azt szeretném kérdezni, hogy számvitelileg ezt hogyan lehet elszámolni a kölcsönző cégnél? Köszönöm.

Hibrid személygépkocsi Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném az alábbiakban: egyéni vállalkozó ügyfél hibrid személygépkocsit szeretne vásárolni. Kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy erre a személy gépkocsira milyen költséget számolhat el, mivel cégautóadót nem kell utána fizetnie (nem bérbeadás, csak a vállalkozás érdekében használná) - a beszerzés évében az szja-bevallásában elszámolhatom-e az értékcsökkenést, ami a bevétel 1%-a, max. a vételár 10%-a? - elszámolhatom-e az üzemanyagszámlákat? - a javítás, karbantartás költségét? - más felmerült költségeket? Válaszát várva köszönettel: Körmendiné

Gépkocsi költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. A tankolási számlákra kötelező-e ráíratni a benzinkúton a gépjármű rendszámát? Van-e erre vonatkozóan valamilyen jogszabályhely? 2. A menetlevekre rá kell-e vezetni a tankolási számla adatait? 3. Kötelező-e egyáltalán menetlevelet vezetni, előírja-e ezt konkrétan valamilyen jogszabály, vagy csak ajánlott, hogy a költségelszámolás alátámasztott legyen? Válaszát köszönöm. Némethné T.Krisztina

Ingatlanbérbeadás költségeinek elszámolása Kérdés

Egy magánszemély a tulajdonában lévő lakást évek óta bérbe adja. 2017. július hónapban a bérlője felmondta a bérlést. Augusztus hónaptól nem volt új bérlő. Ezekben a hónapokban az alapdíjak és a biztosítás elszámolható költségként? köszönöm.

Mezőgazdasági őstermelés költségelszámolás 4 millió forint bevételi értékhatár alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A mezőgazdasági őstermelők adózásával kapcsolatosan kérnék Öntől segítséget. Az szja-törvény 78/A § (4) bekezdése a 4 millió forint bevételt meg nem haladó mezőgazdasági kistermelő „nemleges nyilatkozat” -a alapján, a bevétel 20 százalékát kitevő, tevékenységével összefüggésben felmerült, az szja-törvény 3. számú mellékletében költségként elismert kiadás igazolására, a nevére kiállított számlákkal rendelkezik. Konkrét kérdésem az, a törvény számlát, számlákat említ, de a 3. számú mellékletben felsorolt költségekhez sok esetben nem tartozik, tartozhat számla, ezen költségeket a 20 százalék költséghányadba bele lehet-e számítani vagy csak ténylegesen a valóban névre kiállított, számlán számlázott költségeket. Ilyenek költségek például, amelyek nem számlán találhatók:  - adásvételivel megvásárolt kis értékű eszköz, - befizetett eü. hozzájárulás, - befizetett iparűzési adó, gépjárműadó. - alkalmi foglalkoztatás, bére, közterhe és még lehetne a felsorolást folytatni a „számlák” nélküli költségekről. Köszönöm válaszukat.

Az összemérés elve Kérdés

Tisztelt szakértő ! Az összemérés elve a Sztv. szerint: Az éves beszámolót, az egyszerűsített éves beszámolót készítőknél az adott időszak eredményének meghatározásakor a tevékenységek adott időszaki teljesítéseinek elismert bevételeit, és a bevételeknek megfelelő költségeket (ráfordításokat) kell számításba venni, függetlenül a pénzügyi teljesítéstől. A bevételeknek és a költségeknek azokhoz az évekhez kell kapcsolódni, amikor gazdaságilag felmerültek. 1. A bevételt és a bevételhez tartozó, megfelelő költségeket egy adott éven belül kell elszámolni. azaz például ha egy vállalkozás a megrendelt munkát részben vagy egészben elvégzi vagy elvégezteti alvállalkozókkal és csak a következő évben lesz a munka átadva a megrendelőnek, és akkor lesz az árbevétel is kiszámlázva, ez azt jelenti, hogy a bevételhez tartozó költségeket is az árbevétel évében kell figyelembe venni, azaz a költségeket a megelőző évből aktív időbeli elhatárolással át kell vezetni a következő évbe? 2. „ A bevételnek és a költségeknek azokhoz az évekhez kell kapcsolódni amikor gazdaságilag felmerültek” szöveg pontosan akkor mit jelent? Mert a költség megelőző évben a bevétel pedig tárgyévben lett teljesítve, ha akkor veszem figyelembe, amikor felmerült, akkor pont nem határolom el a költségeket? 3. Nem mond ez a kettő ellent egymásnak? Helyes-e ha az 1.pont szerint járunk el?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ösztöndíj/versenykiírás és díjazás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kft. ingatlan (iroda) megvétele tulajdonos által

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bt. eladása osztatlan közös üzlettel – elővételi jog II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink