hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hibrid személygépkocsi költségeinek elszámolása

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozó hibrid személygépkocsit szeretne vásárolni. Erre a személygépkocsira milyen költséget számolhat el, mivel cégautóadót nem kell utána fizetnie (nem bérbeadás, csak a vállalkozás érdekében használná) – a beszerzés évében az szja-bevallásában elszámolható-e az értékcsökkenés, ami a bevétel 1 százaléka, maximum a vételár 10 százaléka? Elszámolhatók-e az üzemanyagszámlák és a javítás, karbantartás, illetve más felmerülő költségek? Olvasói kérdésekre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A gépjárműadóról szóló törvény (Gjt.) 17/A § (1) bekezdése szerint a környezetkímélő gépkocsi nem tárgya a cégautóadónak, ezért az üzleti használatára tekintettel történő költségelszámolás esetén sem kell az egyéni vállalkozónak cégautóadót fizetnie.

Gjt. „18. § 9. környezetkímélő gépkocsi az a gépjármű, amely a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 2015. július 1-jén hatályos 2. § (6) bekezdése szerint környezetkímélő gépkocsinak minősül.”

Az említett rendelet hivatkozott §-ának előírása értelmében környezetkímélő gépkocsi többek között

„b) a külső töltésű hibrid elektromos gépkocsi (plug-in hibrid gépkocsi), amely gyári kialakítása szerint rendelkezik olyan csatlakozóval és áramátalakítóval, ami lehetővé teszi az elektromos energiatárolójának külső elektromos energiaforrásból történő feltöltését, elektromos üzemben a hatótávolsága – az ENSZ-EGB 101. számú előírás szerint mérve – legalább 25 km (5P környezetvédelmi osztály);

c) a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi, amely a b) pontban foglaltaknak megfelel és hatótávolsága tisztán elektromos hajtással legalább 50 km (5N környezetvédelmi osztály)”.

Ha tehát az egyéni vállalkozó ilyen személygépkocsit vásárol, cégautóadó-fizetési kötelezettség nélkül alkalmazhatja a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 11. számú mellékletének III. a járművek költségeire vonatkozó előírásait, útnyilvántartás alapján a következők szerint:

-       Az üzemanyag-felhasználás költsége vagy a 60/1992. (IV. 1.) kormányrendelet szerinti üzemanyag-fogyasztási norma és a NAV által közzétett üzemanyagár alapján, vagy igazolt üzemanyag-vásárlási számla alapján vehető figyelembe. Nem alkalmazható a NAV által közzétett üzemanyagár, ha a magánszemély az áfatörvény szabályai szerint az üzemanyag általános forgalmi adóját levonásba helyezi. A számla alapján figyelembe vett üzemanyag-mennyiség nem lehet több mint az útnyilvántartás szerinti üzemi használatra az üzemanyag-fogyasztási normával számított mennyiség. A magánszemély döntése alapján alkalmazhatja egyik vagy másik módszert. A módszerek közötti választása negyedévre szól, azaz a negyedév első napján alkalmazott költség-elszámolási módszert kell alkalmaznia egész negyedévre.

-       Üzemeltetés címén a fenntartás, javítás és felújítás költségei számla alapján az útnyilvántartás szerinti üzleti utak arányában vehetők figyelembe. Idetartoznak különösen a javítási kiadások, a karbantartási kiadások (a motorolaj és hajtóműolaj cseréje, a mosatás, fényszóró-beállítás stb.), biztosítási díjak, a gépjárműadó, illeték, hatósági díj stb.

-       Saját tulajdonú személygépkocsi esetében az üzemeltetési költségek számlák alapján történő elszámolása helyett választható a 15 Ft/km általános személygépkocsi-normaköltség. Ebben az esetben azonban az üzemanyagköltségen kívül minden üzemeltetési kiadást elszámoltnak kell tekinteni, tehát a személygépkocsi-normaköltség alkalmazása mellett nincs lehetőség további számlával igazolt költség elszámolására.

-       Az úgynevezett kapcsolódó egyéb kiadás (útdíj, garázsbérleti díj, hídpénz, parkolási díj stb.). a 15 forinton felül az üzleti utak arányában, az úthasználat díja az úthasználatra jogosultság időszakában a díjköteles útszakaszon történt üzleti célú futásteljesítmény arányában számolható el.

-       Értékcsökkenés csak a személygépkocsi üzembe helyezésének évében az éves bevételnek 1 százalékáig, de legfeljebb a személygépkocsi beszerzési árának a 10 százalékáig számolható el átalányban, mely esetben a fenntartási, javítási, karbantartási költség címén csak a tételes (számlák alapján történő) elszámolást alkalmazható (az általános személygépkocsi-normaköltség elszámolása nem választható, illetve ez utóbbi elszámolási mód mellett értékcsökkenés átalányban sem számolható el).

Ha az egyéni vállalkozó nem vezet útnyilvántartást, akkor egy saját tulajdonú személygépkocsi-használata címén havi 500 kilométer utat számolhat el átalányban. Az ilyen elszámolás esetén üzemeltetési költség címén kizárólag a személygépkocsi-normaköltség (kilométerenként 15 forint) alkalmazható. Ezt az elszámolási módszert csak a teljes adóévre – illetve az adóéven belül az egyéni vállalkozói tevékenység teljes időtartamára – lehet választani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi kedvezmény érvényesítése önellenőrzéssel

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Telek aktiválása

Nagy Norbert

adószakértő

Családi kedvezmény válás után

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink