446 találat a(z) családi kedvezmény cimkére

Családi kedvezmény: én gyerekem, mi gyerekünk, élettárs, házastárs? Cikk

Naponta tapasztaljuk olvasóink kérdéseiből, hogy sokak számára nagy fejtörést okoz a családi kedvezményre vonatkozó előírások közötti eligazodás. Cikkünk a 2015. évi adóbevallás, munkáltatói adó-megállapítás elkészítéséhez egy konkrét példán mutatja be, hogy az érintettek családi helyzetében bekövetkezett változások esetén mi mindenre kell figyelni a szabályok helyes alkalmazásához.

Gyermektartásdíj – Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónkat előző házasságából született egy gyermek után tartásdíjra kötelezték. Második házasságából három gyermek született, a feleségnek nincs munkahelye. A bíróság megkeresi a foglalkoztatót, hogy egy évre visszamenőleg, havi lebontásban közölje a bruttó és a nettó jövedelmet. Ha a családi kedvezményt igénybeveszi a három gyermek után, a nettó jövedelme több lesz. Figyelembe veszi-e a bíróság, hogy a családi kedvezményt a második házasságából született gyermekek után veszi igénybe, vagy ezzel több lesz a megítélt gyermektartásdíj összege az egy gyermek után? Ha a családi adókedvezményt év végén érvényesíti egy összegben, igaz-e, hogy ebből az össszegből jár az előző házasságából született gyermek után tartásdíj? Válaszát köszönöm.

Szja – három gyermek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Adott egy család, az anya "hozott" két gyermeke, kedvezményezett eltartottak. 2015 januárjában betölti a terhessége 91. napját a harmadik, közös gyerekkel. Az apának nincs "hozott" gyermeke, csak a közös gyermek. Élettársi kapcsolatban éltek, de 2015 márciusában összeházasodtak. A) az anya családi kedvezménye: 3 fő*206 250 Ft*12 hó=7 425 000 Ft? B) az apa családi kedvezménye: 3 fő*206 250 Ft*9hó=5 568 750 Ft? Számomra az nem világos, mikortól és hány gyermek után jogosult az apa családi kedvezményre. Az anya által ki nem használt családi kedvezményt az apa teljes mértékben igénybe veheti? Akár járulékkedvezményként is? Melyik hónapban van megosztás, és melyik hónapban közös érvényesítés? Válaszát köszönöm!

Családi kedvezmény megosztása élettársak között Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kapcsolatban a hölgy részéről van három hozott gyermek, és az élettárssal van egy közös gyermekük. Körülbelül egy éve élnek együtt. Ez nem bejegyzett élettársi kapcsolat, de a lakcímük ugyanaz. Szeretnék most a 2015-ös évre készítendő szja-bevallásnál megosztással igénybe venni a családi kedvezményt. A kérdés: szja szempontjából bizonyítani kell-e az élettársi kapcsolatot? Van-e valami feltétele, hogy ők ketten igénybe vegyék megosztással a családi kedvezményt? Várom válaszát! Eco-Design Kft.

Gyed alatt családi járulékkedvezmény igénybevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném, főállású egyéni vállalkozóként dolgoztam szülés előtt, a terhesség 91. napjától én veszem igénybe a családi járulékkedvezményt (egy gyermek van). 2014. szeptember 21-én töltöttem be a 91. napot, táppénzre kerültem 2014. november 3-ától, szülés után csedet kaptam, jelenleg gyeden vagyok. Könyvelőm szerint most a bevallás beadása után mindössze 10 000 forintot fogok visszakapni. Ebben kérném a segítségét, havonta nem vettem igénybe, azt gondoltam, most kapom meg egyben a 2014. szeptember 21-étől járó összeget. Köszönettel, üdv.: Kiss Éva

Családi kedvezmény megosztása élettárssal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Apa életvitelszerűen együtt lakik az anyával (élettársak), de nincs bejelentve az anya (és a gyermek) lakcímére. Megosztható a családi kedvezmény?

Nyugdíjkorhatár-csökkentési javaslat öngondoskodóknak Cikk

Noha jelenleg már háromféle nyugdíjcélú megtakarítás után is igénybe lehet venni adó-visszatérítési lehetőségeket, a családi adóalap-kedvezmény éppen az alacsonyabb keresetű többgyermekesek esetében akadályozhatja a kedvezmények igénybe vételét. A kedvezmény ugyanis oly mértékben lecsökkenheti a fizetendő személyi jövedelemadó mértékét, hogy abból már további visszatérítésre nincsen mód. Drasztikusan ronthatja a helyzetet az szja-kulcs további esetleges csökkentése. A megoldás a BDO Magyarország szerint egy új ösztönző bevezetése, például megfelelő öngondoskodás esetén a nyugdíjkorhatár csökkentése lehet.

Élettárs igénybe veheti-e a magzat után járó családi kedvezményt? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy élettárs igénybe veheti-e a magzat után járó családi kedvezményt az adóelőleg érvényesítésénél, illetve év végén, a bevallásban? Továbbá, hogy a munkáltató vizsgálhatja-e az adóelőleg-nyilatkozatban szereplő adatok valódiságát, az orvosi igazolást be kell-e kérnie, és azt meg kell-e őriznie? Üdvözlettel várom válaszát.

Családi kedvezmény megosztása élettársak között 3 gyermeknél 53-as bevallban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Anya első házasságából 1 gyermek, élettársi kapcsolatból 2 gyermek = 3 vér szerint gyermek. Élettárs 2 közös gyermek. A családnak 3 kedvezményezett eltartott gyermeke van. Szerintem igénybe vehetik havonta a 618 750 forint kedvezményt, éves szinten 7 425 ezer forintot. A kérdésem, mi alapján dönthetem el, hogy az 53-as bevallás A lapjának 26-os sor b. oszlopába mennyi az a kedvezmény maximuma, melyet jogszerűen beállíthatok? Helyesen járok-e el, ha az apa esetében a 26. sorba a 2 528 701 forint összevont jövedelmet írom, így visszakapja a levont előleget, az anya esetébe pedig a 2 506 345 forintot, nála nem lenne sem fizetendő, sem visszajáró. Apa 15M30 : 1-es sor 2 528 701.- Ft Megállapított eg.bizt.és ny. összege 429 880.- „ Évközben érv. családi jár kedv. 36 849.- „ Levont eg.bizt. és ny.jár 393 031.- „ Levont Szja előleg 42 108.- „ Anya: 1-es sor 2 506 345.- Ft Megállapított eg.bizt.és ny. összege 424 007,- „ Évközben érv. családi jár kedv. 378 201.- „ Levont eg.bizt. és ny.jár 45 806.- „ Levont Szja előleg 0 Megtisztelő válaszát előzetesen is szeretném megköszönni.

Tartósan kiküldött alkalmazott adó- és járulékkedvezménye Kérdés

Tartósan küldünk ki dolgozni alkalmazottakat német fióktelepünkre, legfeljebb 2 évre. Ez azt jelenti, hogy alapfizetésüket itthon kapják, ez után fizetjük meg a szochót és a szakképzési hozzájárulást, vonjuk a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot, személyi jövedelem adót azonban nem fizetnek utána. Alapbérük után a kint kapott tartós kiküldetési pótlékkal együtt Németországban fizetik meg a Lohnsteuert. Kérdésem, hogy a családi adó- és járulékkedvezményt igénybe vehetik-e a levont járulékokból? (Kint nem vesznek igénybe kedvezményeket.)

Diákmunka és családi kedvezmény Kérdés

Egy család három gyermeket nevel. A legnagyobb már betöltötte a 18. évét, de még nappali tagozaton középiskolás.Viszont a tanulmányai mellett diákmunkát vállalt egy gyorsétteremben. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben jogosultak-e mindhárom gyermek után családi pótlékra, illetve családi kedvezményre.Ha nem, akkor a két kisebb gyermek után milyen összegű családi kedvezmény vehető igénybe? Eltartottként kezelhető-e a legidősebb a tanév végéig?

Családi kedvezmény Kérdés

Adott egy család 4 gyerekkel, két egyetemista, 2 kiskorú iskolás. A családi kedvezmény számításánál létszámban az eltartott egyetemistákat is figyelembe veszik. Kérdésem, hogy az egyik egyetemista mekkora összeghatárig (hó vagy év) vállalhat munkát, hogy a kedvezménybe a személye továbbra is beleszámítson?

Nyilatkozat családi kedvezményről: zűrzavar az élettársaknál Cikk

Olvasóink kérdéseiből kiderült, hogy a családi kedvezmény érvényesítését kérő adóelőleg-nyilatkozathoz kiadott Tájékoztató élettársak esetében, ha a közös gyermekeket saját háztartásukban nevelik nem pontos, és ezért félreérthető, de legalább is bizonytalanságot okoz. Mi az igazság?

Családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémára szeretnék egy megnyugtató kérdést kapni. Van egy család, akik hivatalosan nincs nyilatkozatuk arról, hogy ők élettartási kapcsolatban élnének, de tartósan közös lakásban élnek, és már született két gyermekük. A következő a kérdés, ami nem világos: az anya kapja a két gyermek után a családi pótlékot, de a családi kedvezményt nem kapja, mert nem dolgozik, a két pici babával otthon (gyesen) van. az apa szeretné a családi kedvezményt igénybe venni, a rendelet szerint a nyilatkozat útmutatása szerint hivatalosan közjegyző előtt kellene nyilatkozni, hogy élettársi viszonyban élnek. A kérdés, mivel az anya és az apa minkét gyermek esetében vér szerinti szülők, egy háztartásban élnek, szükséges-e a közjegyző által igazolt irat, hogy igénybe tudják venni a családi kedvezményt 2015-re és 2016-ra)? Tisztelettel kérem Önöket, hogy ha lehet, minél hamarabb tájékoztassanak, a téves nyilatkozat elkerülése végett. Üdvözlettel Gönczi Katalin és Zombor Péter

Családi adókedvezmény élettársak esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Munkavállalónk élettársi kapcsolatban él, van kettő közös gyermek. Bírósági döntés alapján az anya előző kapcsolatából származó gyermeket náluk helyezték el. Így az anya 3 gyermek után jogosult családi adókedvezményre, az apa 2 gyermek után. Jól gondolom, hogy év közben az apa csak a 166 660 Ft/hó összeget érvényesítheti, anya az 1 gyerek után a 220 000 Ft/hó összeget, de év végén az anya által fel nem használt kedvezményt az apa is igénybe veheti? Konkrétan arra gondolok, hogy anya jogosult éves szinten 7 920 000 Ft-ra, év közben igénybe vett 2 640 000Ft-ot, akkor az apa (élettárs) az éves bevallásban igénybe veheti a maradék 5 280 000 Ft-ot? Üdvözlettel: Freidler Tünde

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Víztakarékossági program

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink