134 találat a(z) cégbíróság cimkére

Visszaállíttathatja törölt adószámát – sürget a határidő! Cikk

2016. december 31-éig kérhetik az adószám törléséről hozott határozat visszavonását azok az adózók, akiknek az adószámát az állami adó- és vámhatóság a KOCKERD kérdőív kitöltésének hiánya miatt jogerősen törölte.

NAV végrehajtási eljárás megszüntetésének cégbírósági törlése Kérdés

2014-ben a NAV végrehajtást rendelt el a cég ellen, amit a cégbíróságon is bejegyeztek. A végrehajtási eljárás megszűnt, azóta többször is kapott a cég nullás adóigazolást. A cégbíróságon mégsincs törölve, mit lehet tenni? Segitő válaszukat előre is megköszönöm

Osztalékfizetés tőkerendezés előtt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. 500 ezer forint jegyzett tőkével alakult, és jelenleg is ennyi a tőkéje. A 2015. évben 12 500 eFt volt az adózott eredménye, ebből 10 000 eFt osztalék kifizetését határozta el, a többi 2500 eFt a továbbiakban az eredménytartalékban szerepel. 2016. évben a társaság kifizetheti-e az osztalékot (nem veszélyezteti a működést), ha még nem emelte fel a jegyzett tőkét 3000 eFt-ra? Ha kifizethető az osztalék, akkor kell-e nyilatkozni a taggyűlés felé, hogy nem veszélyezteti a kifizetés a működést, és be kell-e nyújtani a nyilatkozatot a cégbíróság felé? (A társasági szerződés még nem módosult az új Ptk.-ban foglaltaknak megfelelően.) Válaszát előre is köszönöm: Pné Enikő

Egyszemélyes kft. törzstőkefeltöltése 2017. 03. 15-éig Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. tagja sajnos nem tudja feltölteni a 3 millió forint összegű törzstőkét. Milyen szankcióval jár, ha 500 ezer forint törzstőkével működik tovább? Milyen lépéseket tesz a cégbíróság? Amennyiben átalakul bt.-vé egy újabb tag bevonásával, akkor a kft.-ben felhalmozódott eredménytartalékot le kell-e adóznia az átalakulás pillanatában, vagy az a bt. eredménytartalékaként tovább vihető? Köszönettel: Reményi Gyné

Telephely-bejelentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-m bérelt ingatlanon szeretné megoldani az irodai munkák és gépkarbantartások telephelyét. Ez a telephely nincsen a társasági szerződésben. A 16T201T nyomtatványon van olyan lehetőség, hogy a cégbírósághoz be nem jelentett telephelyeket le lehet jelenteni. Elegendő-e, ha ezen a nyomtatványon jelentem be, vagy a társasági szerződést kell módosítani? A bérbeadónak kell-e külön adószámot kérni és számlázni kell, vagy szerződés alapján lehet-e számfejteni és a nettót átutalni? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Új cégek alakulnak a felszámoltak és töröltek helyett Cikk

A gazdasági válság kezdete óta (2009. január 1-jétől számítva) ez év közepéig összesen 118 745 cég felszámolására került sor Magyarországon; a cégbíróságok évente átlagosan 15 385 társaságot vontak ki ezzel az eljárásformával az üzleti életből. A múlt év volt az első esztendő, amikor a felszámolt cégek száma (9549) nem érte el a tízezret. Ez a csökkenő tendencia az idén folytatódott: 2016 első fél évében, a tavalyi hasonló időszakhoz képest 20 százalékkal kevesebb (4333) cég jutott a felszámoltak sorsára – tájékoztat a feketelista.hu.

Üzletrész-átruházáskor áfakörváltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkkel kapcsolatban kérném a válaszukat. Egy általános járóbeteg-ellátás főtevékenységi körű kft. (amely a szolgáltatás közérdekű jellegére tekintettel mentes az adó alól) tagjai eladják az üzletrészüket egy harmadik magánszemélynek, akkor (cégnév, főtevékenység, székhely) változtatása mellett a cégbírósági átíratáskor van-e lehetőség áfakört módosítani évközben az üzletrész-átruházás időpontjában akár a cégbírósági regisztrációkor, akár a NAV 16T201T változásbejelentőn? Az új tulajdonos olyan főtevékenységet venne fel, amely már nem tartozik az áfatörvény 85. § hatálya alá. Ebben az esetben normál áfakörre át lehet térni évközben? Köszönöm előre is a válaszukat!

Raktár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nagykereskedelemmel foglalkozó kft. székhelyén kívüli településen bérel egy ingatlant, kizárólag raktározás céljából. Köteles-e ezt a cégbírósághoz bejelenteni, vagy ezt elegendő a NAV felé megtenni a T201T adatlapon? Válaszát előre is köszönöm!

Országos járvány söpör végig a magyar cégeken: kényszertörlés Cikk

A kényszertörlés a leggyakoribb oka a vállalkozások megszűnésének. Tavaly – különböző eljárások alkalmazásával – összesen 53 ezer vállalkozást töröltek a céglistáról, 49 százalékukat – szám szerint 25 960 céget – kényszertörléssel tüntették el a piacról. A cégbíróságok 2012. augusztustól alkalmazzák, és folyamatosan nyilvánosságra is hozzák döntéseiket. Az adatok összesítése szerint azóta összesen 81 956 céget kényszertörléssel vezettek ki az üzleti világból – tájékoztat a feketelista.hu.

Kényszertörlési eljárás alatt bevallás beadása Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! 2011. július 22-én a beltag kivált a betéti társaságból. A három kültag 2011. szeptember 12-én szintén megszüntette kültagságát. A cégbíróság 2015. január 20-án hozott egy végzést, a kényszertörlési eljárás megindításáról. A cégbíróság 2016. április 21-én küldött egy végzést, melyben kéri a cég vagyonára és kötelezettségére vonatkozó adatokat. A NAV 2016 májusában tette föl a törzsadathoz, hogy a cég kényszertörlés alatt áll. Kérdésem: a cégbíróság felé mit kell beküldenem, és milyen időpontokkal? A NAV felé mit kell beküldenem? Eddig évente adtam bevallást, és az eredménymérleget is elküldtem. Köszönöm válaszát, üdvözlettel: Vargáné Ronczay Mária

Káros lehet a cégregisztráció áthelyezése, mondják az adótanácsadók Cikk

Az Adótanácsadók Egyesülete nem támogatja a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara javaslatát, melyben felvetették, hogy a cégregisztrációt a cégbíróságtól helyezzék át az iparkamarához. „Az egyesület márciusban végzett kérdőíves felmérése szerint a tagság használja a cégbíróság nyilvántartásait, és bízik is bennük, miközben sokkal kevésbé tartja hasznosnak és hitelesnek az MKIK által vezetett adatbázist. Érdemes lenne az áthelyezési döntés előtt figyelembe venni a felhasználók tapasztalatait is” – figyelmeztetett Zara László, az egyesület elnöke.

Változhat a cégregisztráció Cikk

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint megfontolásra méltó a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara azon kezdeményezése, hogy a teljes hivatalos cégregisztrációs tevékenység kerüljön a cégbíróságtól a kamarához – tudatta közleményében a minisztérium.

Törzstőkeemelés betéti társaságnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mennyire szabályszerű, ha egy betéti társaság tőkeemelése kapcsán a kültag február 15-én a bankba befizette ezen a jogcímen a pénzt, de a társasági szerződés módosítása március 15-ei keltezéssel dokumentálja ezt a gazdasági eseményt? Gyakorlatilag minden időpont a társasági szerződésben március 15. Cégbíróságra még nem kerültek az iratok. Ha esetleg nem teljesen szabályszerű az eljárás, milyen lehetőségeink vannak a korrekcióra? Válaszukat előre is köszönöm.

Végelszámolás záró beszámolójának közzé tétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gyakorlati kérdésben szeretném a segítségét kérni. Egy cég úgy döntött, jogutód nélkül megszűnik és végelszámolják a társaságot. A végelszámolás az utolsó periódusban tart, a záró beszámolókat és bevallásokat kell beadni, de a NAV által kiállított tájékoztató füzet számomra nem teljesen egyértelmű. A tájékoztató így fogalmaz: "A végelszámolást lezáró beszámolót (a céginformációs szolgálathoz), a záró adóbevallásokat és az ezzel együtt lejáró határidejű bevallásokat (az adóhatósághoz) és a törlési kérelmet (a cégbírósághoz) egyszerre kell benyújtani, mégpedig a beszámoló fordulónapjától számított 60 napos határidőben. A végelszámolás időszakát lezáró számviteli beszámolót pedig a gazdálkodó törlésére irányuló cégbírósághoz benyújtandó törlés iránti kérelem előterjesztésével egyidejűleg kell letétbe helyezni." Számomra sajnos a folyamatok nem egyértelműek, ebben kérem a segítségét. Beküldöm a NAV-hoz a záró bevallásokat (1571,1565,1508,1501); a céginformációs szolgálathoz CEGINFO_15_EB nyomtatványok valamelyikén a záró beszámolót; majd megkérem a NAV igazolást a törléshez; és a törlési kérelemmel az igazolást és a záró beszámolót (ismételten) elküldöm a cégbíróságnak? Vagy csak a záró bevallásokat (1571, 1565, 1508, 1501) küldöm el NAV-nak, megkérem az igazolást, és a törlési kérelemmel csak a cégbíróságnak küldöm el a záró beszámolót (céginformációnak nem) és a NAV igazolást. Segítségét előre is nagyon köszönöm! Üdvözlettel: "a kezdő végelszámoló"

Forintban jegyzett tőkére befizetett devizás összeg Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozás jegyzett tőkéjének összegét a cégbírósági bejegyzés szerinti forintösszegben kell könyvelni. A befizetés teljesítése devizában történik deviza számlára. A számviteli politikában rögzített, választott árfolyamon veszem nyilvántartásba a deviza számlára befizetett jegyzett tőkét. Így a tőkére befizetett összeg eltért, azaz több lett, mint a bejegyzett összeg. Ebben az esetben a tulajdonosok dönthetnek úgy, hogy lemondanak a többletről? Természetesen írásba foglalva. A társasági szerződésben nem rendelkeztek a tulajdonosok a többlet sorsáról, például visszafizetnék, vagy tőketartalékba helyeznék. Ha lemondanak a többletről, akkor még 2015-ben a rendkívüli bevételek között elszámolható a különbözet? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink