183 találat a(z) Mt. cimkére

Egyoldalú kötelezettségvállalás: így lehet módosítani, visszavonni Cikk

Az életkörülmények, illetve a gazdasági környezet gyors változására tekintettel előállhat olyan helyzet, amikor a megtett jognyilatkozatok visszavonására kényszerülnek a felek, jellemzően a munkáltató. Az egyoldalú kötelezettségvállalás visszavonására vonatkozó szabályokat az alábbiakban mutatjuk be.

Állásidő, 6 havi munkaidőkeret Kérdés

Mik a legfontosabb tudnivalók hallgatói munkaszerződés esetén? Cikk

Az elmúlt időszakban több kérdés is érkezett az egyetemi hallgatók nyári szakmai gyakorlatával, illetve hallgatói munkaszerződéssel összefüggésben, így talán nem haszontalan, ha röviden összefoglaljuk az ezzel összefüggő legfontosabb tudnivalókat.

Mulasztásban a kormány, módosítani kellene a munka törvénykönyvét Cikk

Egy 2019-ben született uniós irányelv szerint a jelenleginél több fizetett szabadnap járna az apáknak a gyerek születése után; a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) mai közleményében felszólítja a kormányt, hogy a munka törvénykönyve megfelelő módosításával garantálja az apáknak a mostani 5 helyett a legalább 10 fizetett szabadnapot.

Megtilthatja a munkáltató, hogy a munkavállaló ebédszünetben elhagyja a cég területét? Cikk

Cégünknél 8:00 órától 16:30-ig tart a munkaidő. 12-től 12:30-ig van egy 30 perces ebédszünet a vállalatnál, mely nem fizetett. A munkáltató hozhat olyan szabályt, hogy ebédidőben a munkavállaló nem hagyhatja el a cég területét? – kérdezte olvasónk. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

Rezsitámogatás Kérdés

Milyen szabályok mentén adható ki és vonható vissza a szabadság? Cikk

A szabadság kiadásának szigorú szabályai vannak, melyektől az eltérés szűk körben lehetséges csupán. Érdemes tehát a közkeletű félreértéseket tisztázni. A munkaerőhiány okán pedig sor kerülhet arra a nem szerencsés helyzetre is, hogy a munkáltató egy már kiadott szabadságot visszavonjon. Cikkünkben a szabadság kiadásának és visszavonásának szabályait ismertetjük.

Dohányzás munkaidőben, szüneten kívül: megvonható ezért minden munkavállalótól a cafeteria? Cikk

Hogyan szankcionálhatja a munkáltató, ha a dolgozók szüneten kívül is kimennek dohányozni? Megteheti, hogy ezért minden munkavállalótól megvonja a cafeteriát? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

Munkavállalók átvétele és adatkezelés Kérdés

Utazás a munkavégzés helyére: mutatjuk, mikor számít munkaidőnek Cikk

Amikor a munkavállaló nem rendelkezik állandó munkavégzési hellyel, az utazás időtartama is munkaidőnek számít vagy sem? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.

Munkaidőn kívüli magatartás Cikk

A munkaviszony egy tartós bizalmi jellegű kapcsolat. Többek között erre vezethető vissza a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) azon alapelvi szabálya, miszerint a munkavállalónak a munkahelyén kívül, a magánéletében is figyelemmel kell lennie magatartására. A munkaidőn kívül tanúsított magatartás szempontjából a betöltött munkakör és a munkáltató jellege kiemelt jelentőséggel bír. Így másként ítéljük meg, ha erejét fitogtatva a kocsmában egy segédmunkás verekszik és másként, ha egy vezérigazgató teszi ugyanezt. Általában véve nem alapozza meg a jogviszony megszüntetését, ha egy irodai asszisztens a közösségi oldalon szexuális tartalmú képeket posztol magáról, ellenben azzal az eljárással, ha ugyanezt egy pedagógus teszi meg. Az egyes esetek megítélését az egyre bővülő bírósági gyakorlat segíti. Jelen cikk két jogeset lényegét ismerteti.

Szabadság kiadása során mire ügyeljünk? Cikk

Munkaidőkeretben elszámolt dolgozó 18-án este 22 órakor kezdte a munkát, és 19-én 4 órakor fejezte be. Be volt osztva 19-én estétől is, de szabadságot akar kivenni. Kiadható-e neki 19-ére a szabadság? Olvasónk kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A korhatárt betöltött, illetve a kedvezményes nyugdíjjogosultsággal rendelkező nők társadalombiztosítási jogállása Cikk

A „normál” öregségi nyugdíj és a nők kedvezményes nyugdíjának a jogosultságai feltételi közötti különbségekről többnyire közismertek. Míg az előzőhöz betöltött nyugdíjkorhatárra és 15 vagy 20 év szolgálati időre – amelyből a hiányzó időszak, maximum 5 év, akár meg is vásárolható – van szükség, addig az utóbbi nincs korhatárhoz kötve, ám az érintettnek legalább 40 év jogosultsági idővel – ezen belül 32 év keresőtevékenységgel vagy ezzel egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel – kell rendelkeznie.

Nem mindig 30 nap a felmondási idő: ezen szabályok mentén lehet eltérni ettől Cikk

A munkaerőpiacon jelenleg a munkaerőhiány dominál, a gazdasági válság erősödésével azonban ez a folyamat várhatóan lassulni fog. Mind a munkáltatók, mind pedig a munkavállalók számára érdekes ebben a helyzetben, hogy a munkaviszony milyen szabályok szerint szüntethető meg. Ezt a felmondási idő szabályain keresztül az alábbiakban mutatjuk be.

Milyen jogok illetik meg az apát fizetés nélküli szabadságon és azt követően? Cikk

Nem egyedi eset, hogy az apa veszi igénybe a fizetés nélküli szabadságot a gyermek gondozása céljából. Milyen jogok illetik meg ezzel összefüggésben, illetve majd az ismételt munkába álláskor? Miért speciális a gyermekét egyedül nevelő apa helyzete?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Fejlesztési tartalék képzése

Nagy Norbert

adószakértő

Áfa-önellenőrzés adószámváltozással

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink