hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jogosultság öregségi nyugdíjra 2024-ben

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A hatályos társadalombiztosítási nyugdíjrendszer alapján saját jogú öregségi nyugdíj megállapítására kizárólag azon személyek esetében nyílik lehetőség, akik betöltötték a reájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, továbbá kizárólag nők esetében nyugdíjkorhatárra tekintett nélkül, ha rendelkeznek 40 évi jogosultsági idővel, az úgynevezett nők kedvezményes öregségi nyugdíja.

A jelenleg hatályos jogi szabályozás szerint a társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára annak, aki 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév.

A korábban születési évjáratonként fél évvel emelkedő nyugdíjkorhatár 2022-ben érte el a 65. éves általános nyugdíjkorhatárt, mely alapján tehát a 2024. évben nyugdíjkorhatár-betöltés alapján, a születési évüknek megfelelően öregségi nyugdíjra kizárólag az 1959. előtt született személyek, valamint az 1959. évben születettek legkorábban a 65. életévük betöltésétől szerezhetnek jogosultságot.

Olvassa el a téma kapcsán az Adózóna egyéb írásait is!

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI törvény (Tny.) rendelkezései szerint öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki a születési évének megfelelő öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és legalább húsz év szolgálati idővel rendelkezik. Korábban a nyugdíj megállapításának további feltétele volt, hogy az érintett személy biztosítási jogviszonya a nyugdíj megállapításának kezdő napjára megszüntetésre kerüljön, azonban ez a jogosultsági feltétel 2018. július 26-ától már megszűnt, azaz a nyugdíj a munkaviszony, keresőtevékenység fennállása alatt is megállapítható.

Ennek alapján egy 1959. május 19-én született személy részére öregségi nyugdíjat legkorábban 2024. május 19-étől (a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének napja) lehet majd megállapítani, ha ebben az időpontban 20 év szolgálati idővel rendelkezik.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi a helyzet akkor, ha a fenti személy nem rendelkezik 20 év szolgálati idővel, valamint, hogy melyek az egyéb szabályok!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink