hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyed nagyszülőknek és nevelőszülőknek: 2020. évi változások a gyermekgondozási díjban

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Idén január 1-jétől bővült az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak köre egyrészt az örökbefogadói díjjal, másrészt a gyermekgondozási díjon belül a nagyszülői gyermekgondozási díjjal, és a nevelőszülői gyermekgondozási díjjal.

Korábbi cikkünkben tájékoztatást adtunk az örökbefogadói díjról, jelen írásunkban bemutatjuk a fenti két új gyermekgondozási díjat (gyed).

Nagyszülői gyermekgondozási díj

A nagyszülő akkor jogosult a gyermekgondozási díjra, ha

– gyermekgondozási díjra jogosult a gyermek szülője,  és
– a szülő a saját háztartásban neveli a gyermeket, így abból a gyermek a nagyszülőhöz csak átmeneti jelleggel, napközbeni időszakra kerül ki, továbbá
– a szülő írásban megerősíti, hogy egyetért a gyermekgondozási díj nagyszülő általi igénylésével és annak nagyszülő részére történő megállapításával.

További feltételek a nagyszülői gyermekgondozási díjnál, hogy

– közös háztartásban élő mindkét szülő vagy egyedülálló szülő esetén a gyermeket gondozó szülő biztosítottként keresőtevékenységet (ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatást) végezzen abban az időszakban, amikor az ellátást a nagyszülő részére folyósítják,

– a nagyszülő nem lehet nyugdíjas, továbbá

– a nagyszülőnek a gyermek születését megelőző 2 éven belül legalább 365 napon át biztosítottnak kell lennie, és

– a gyermekgondozási díj folyósítása alatt a nagyszülő keresőtevékenységet nem folytathat kivéve, ha azt otthonában végzi.

Megjegyzés: Arra a gyermekre, aki után a gyermekgondozási díjat megállapították, gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) nem folyósítható.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mennyi gyedet kaphatnak a nagyszülők, és részletezzük a nevelőszülői gyermekgondozási díjra vonatkozó szabályokat is.

További információkat olvashat a HVG nemrégiben megjelent Tb-különszámában.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hipa – egyszerűsített adómegállapítás

Szipszer Tamás

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja

Szipszer Tamás

adószakértő

Pályázat, áfa-visszaigénylés

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink