hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: egyszemélyes kft. ügyvezetőjének mennyi járulékot kell fizetnie?

  • adozona.hu

Egyszemélyes kft. ügyvezetője részmunkaidős munkaviszonyban van a cégnél. Elég a munkabére után járulékot fizetnie, vagy a garantált bérminimum utáni fizetési kötelezettség is fennáll? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

Olvasónk kérdése:

"Magyarországon bejegyzett kft.-ben egy magánszemély ügyvezető és tag is egyben. Máshol nincs biztosítási jogviszonya. Társasági szerződésben rögzítve van, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. A társaság főtevékenysége villanyszerelés. Kérdés: amennyiben részmunkaidőben végzi az ügyvezetést, és a villanyszerelést is ő végzi, amiből bevétele van a kft.-nek, elég a részmunkaidős munkaviszony után (minimum járulékfizetést figyelembe véve) megfizetni a járulékot és az szja-t, vagy a garantált bérminimum utáni fizetési kötelezettség is fennáll? Másik kérdés: ha van alkalmazott, aki végzi a villanyszerelést, és az ügyvezető nem vesz részt ebben, csak ügyvezető, akkor elég a részmunkaidős munkaviszony utáni fizetési kötelezettség, függetlenül attól, hogy tag is?"

Szakértőnk válasza:

Munkaviszonyban lehet dolgozni teljes és részmunkaidőben. Ha az ügyvezetés, és a villanyszerelés összesen annyi munkát igényel, hogy a tevékenységek ténylegesen részmunkaidőben is elvégezhetők, akkor semmi akadálya annak, hogy a munkavégzése részmunkaidőben kerüljön sor.

Amennyiben a kérdésben szereplő személy munkaviszony keretében, részmunkaidőben, egy munkaszerződésbe foglalva látja el az ügyvezetést és a villanyszerelést, akkor a részmunkaidős bér alapján kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót (szocho).

Ha a tag munkaviszonyban, részmunkaidőben csak ügyvezetést lát el, akkor is a részmunkaidő kapcsán kapott bére képezi a társadalombiztosítási járulékok és a szociális hozzájárulási adó alapját.

Részmunkaidő esetén azonban mindig figyelemmel kell lenni arra, hogy legalább a minimálbér 30 százalékából kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót. Azaz, ha a részmunkaidős bér nem érné el a bruttó 69 600 forintot, akkor is bruttó 69 600 forint alapján kell fizetni a tb-járulékot és a szochót.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Duális képzés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink