hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kft.-tagok kötelezettségei, ha bajban van a cég

  • dr. Papp Anna Katalin LL.M., dr. Seregély Barbara, CLV Partners Csabai és Papp Ügyvédi Iroda

Az egekbe szökő energiaárak, a rég nem látott mértékű infláció miatt a társaságok költségei – ugyan eltérő mértékben – de biztosan nem tervezett módon és jelentősen megnövekedtek az utóbbi időben. Ez adott esetben a cégek fizetőképtelenségét, illetve tőkeszerkezetének nem kívánt átalakulását is eredményezheti. Szükségszerűen felmerül a kérdés, hogy ilyen esetben milyen többletkötelezettségek terhelik a tagokat?

Cikkünkben áttekintjük azokat az eseteket, amikor kötelező a tagoknak beavatkozniuk. és ismertetjük, hogy a beavatkozás keretében milyen lehetőségekkel élhetnek a kft. tulajdonosai.

A taggyűlés kötelező összehívása

Vannak olyan problémák egy társaság életében, amelyek megoldása azonnali beavatkozást igényel. Az ügyvezetőnek kiemelt szerepe van abban, hogy a tagok ezekről megfelelő időben és módon tudomást szerezzenek. A hitelezők védelmét is figyelembe véve a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) is nevesíti azokat az eseteket, amikor az ügyvezetőnek haladéktalanul össze kell hívnia a taggyűlést, a tagoknak pedig döntést kell hozniuk. Ilyen esetek, ha

– a társaságot fizetésképtelenség fenyegeti vagy fizetéseit megszüntette;

– a társaság vagyona nem fedezi a tartozásait;

– a társaság saját tőkéje veszteség folytán a törzstőke felére csökkent (például, ha a törzstőke 10 millió forint, de a kft. saját tőkéje az 5 millió forintot nem haladja meg);

– a társaság saját tőkéje a törzstőke törvényben meghatározott minimális összege alá csökkent (vagyis, ha a kft. saját tőkéje 3 millió forint alá esett).

A tagok lehetőségei

A taggyűlésen a tagoknak határozniuk kell arról, hogyan orvosolhatják a problémát. Ennek három főbb eszköze

– pótbefizetés előírása,
– a törzstőke mértékét elérő saját tőke más módon történő biztosítása, illetve
– a törzstőke leszállítása.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, mire kell ügyelni a tőkehelyzetet normalizáló egyesintézkedések esetén!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink