hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése: ezek a legfontosabb tudnivalók

  • Lepsényi Mária adószakértő

Az egyéni vállalkozók számára jogszabályi lehetőség a tevékenység szüneteltetése, amely biztosítja, hogy a tevékenységét átmenetileg felfüggeszteni kívánó egyéni vállalkozó törlésére ne kerüljön sor. Ahhoz azonban, hogy a szüneteltetés szabályszerű legyen, a vállalkozónak szigorú feltételeknek kell megfelelnie, bejelentési kötelezettséggel jár, és az időtartama sem lehet végtelen. Cikkünk összegyűjtötte a szüneteltetéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (Evct.) 18. §-a alapján az egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő egyéni vállalkozó a tevékenységét legalább 1 hónapig, de legfeljebb 3 évig szüneteltetheti. (2021. július elsejétől a szünetelés időtartama 2 évről 3 évre emelkedett!)

Az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetését és a szüneteltetés végén a tevékenység folytatását be kell jelenteni a NAV-hoz. A szüneteltetés első napja a bejelentést követő nap.

Amennyiben az egyéni vállalkozó nem jelenti be az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását a rá vonatkozó határidő letelte előtt, akkor a magánszemély egyéni vállalkozói jogállása megszűnik.

Olvassa el az Adózóna „Az egyéni vállalkozó járulékalapja: pórul járhat, aki nem számol előre a kivéttel” és „Megváltozott munkaképességűvé vált vállalkozó csak így kaphat ellátást” című írását!

Ha az egyéni vállalkozó 2017. január 1-jét megelőzően kezdte el szüneteltetni a tevékenységét, akkor esetében a szünetelés maximális időtartama nem két év, hanem öt év. Ez azt jelenti, aki például 2016. november 1-jén kezdte el a tevékenységét szüneteltetni, annak 2021. november 1-jétől folytatni kellett a tevékenységét, mert ha nem folytatta, akkor az egyéni vállalkozói jogállása megszűnt 2021. november 1-jétől.

Aki például 2019. május 1-jén kezdte el a tevékenységét szüneteltetni, arra még a kétéves szabály vonatkozik, azaz a tevékenységét folytatnia kellett 2021. május 1-jétől, ha nem akarta azt, hogy az egyéni vállalkozói jogállása megszűnjön.

Az ügyvéd, az egyéni szabadalmi ügyvivő, a közjegyző a tevékenységét, szolgálatát a jogállását szabályozó külön törvény előírásai szerint szüneteltetheti. Az állat-egészségügyi szolgáltató a tevékenységét a Magyar Állatorvosi Kamara engedélyével szüneteltetheti.

A tevékenységét az adóév utolsó napján szüneteltető egyéni vállalkozónak a szüneteltetés megkezdése adóévéről a szüneteltetés megkezdését megelőző nappal megállapított (szja, szocho) kötelezettségeiről a 21SZJA számú bevallásban kell számot adnia.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja mikor van a adóbevallási határidő, és milyen kötelezettségeknek kell eleget tennie szüneteltető egyéni vállalkozóknak!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink