hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az összeg, amiből akár hitelfedezet is lehet

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény (Öpt.) szerint a nyugdíjpénztár tagja legkorábban a tagsági viszonyának a belépéstől számított tíz év várakozási idő letelte után veheti fel a pénztárban lévő megtakarítását és annak hozamait. Ám aki még nem érte el a nyugdíjkorhatárt, még tíz év után is csak a befektetési hozamokhoz juthat hozzá adómentesen, míg a nyugdíjkorhatár betöltése előtt a tőkének csak a befizetéstől számítva 10 éven át a pénztárban lévő része vehető fel adómentesen. Bizonyos esetekben átmeneti megoldást jelenthet a 12 havi lejárattal felvehető tagi kölcsön (lásd külön cikkünket), de arra is van lehetőség, hogy a tag a megtakarításának egy részét – az egyéni számlán történő lekötéssel – bankhitel – fedezetként ajánlja fel.

Az Öpt. szerint a pénztártag számláján elhelyezett összegekre sem a pénztártag hitelezői, sem kívülálló harmadik személy hitelezői nem tarthatnak igényt. Ez alól kivétel azonban, ha a pénztártag a nyugdíjpénztári egyéni számláján lévő összeg egy részét leköti, és azt hitelintézettel kötött szerződésében (például lakásvásárlás céljából) hitelfedezetként ajánlja fel. Erre a pénztártagnak a 10 éves várakozási idő letelte, illetve a nyugdíjkorhatár elérése után van lehetősége, az egyéni számlakövetelésének legfeljebb 50 százalékáig terjedő összegben. Ekkor rendelkeznie kell arról, hogy a hitelintézettel kötött szerződésben fedezetként felajánlott összeg erejéig a pénztár az egyéni nyugdíjszámlájára tagi lekötést vezessen fel. A tagi lekötés a pénztár által kiadott, a tagi lekötésnek a tag egyéni nyugdíjszámlájára vezetéséről szóló nyilatkozattal jön létre. A tagi lekötés törlését a hitelszerződésben foglalt feltételek teljesülése esetén a tagi lekötéssel biztosított követelés megszűntének egyidejű igazolása mellett a tag, vagy a tagi lekötés jogosultja, a tag halála esetén pedig a kedvezményezett kezdeményezheti pénztárnál. A tagi lekötés szabályai egyebekben a jogon és követelésen alapított zálogjog szabályaival azonosak.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-jd

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Megváltozott munkaképességű dolgozó pótszabadság arányosítása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink