hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milyen jogai vannak a kismamának a várandóssága alatt a munkahelyén?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Sok kismama vár a várandósság bejelentésétől a munkahelyén, mondván félnek a kirúgástól annak ellenére, hogy felmondási védelem illeti meg őket. Nehezen jutnak el a kötelező vizsgálatokra, szabadságokat használnak el, táppénzre mennek, túlóráznak helyette. Sokan folytatják a fizikailag is akár megterhelő munkát, mert táppénzre nem akarnak menni, kell a havi bér, a munkáltató azonban nem veszi figyelembe a kötelezettségeit. A várandós kismama védelmére több olyan jogszabály vonatkozik, amit munkáltatóként be kell tartani. Cikkünkben ezeket az előírásokat mutatjuk be.

Felmondási védelem

A kismamák számára a legfontosabb kérdés, hogy elküldhetők-e várandósan.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 65. § (3) bekezdés értelmében:

A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) az apasági szabadság,
d) a szülői szabadság,
e) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
f) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés,
g) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap, és
h) az 55. § (1) bekezdés l) pontja szerinti mentesülés

tartama alatt.

Többféle távollétet megkülönböztet a paragrafus, amikor nem szüntethető meg a munkaviszony felmondással. Számunkra most a várandósság és az emberi reprodukciós eljárás a releváns. Most nyáron egy álhír – nevezzük rémhírnek – kezdett el terjengeni, miszerint a várandós kismama táppénz alatt elküldhető, nincs már védelem. Több ilyen kérdés érkezett hozzám, nem megbízható portálokon cikkek is jelentek meg. Nagyon fontos kiemelni, hogy várandósság alatt felmondással a munkaviszony nem szüntethető meg, mindegy, hogy táppénzen van-e az illető vagy sem.

Próbaidő alatt azonnali hatályú felmondás történik, amely egy másik típusú megszüntetési forma. A várandósság miatt ekkor sem szüntethető meg a munkaviszony, ellenben ilyenkor nem kell indokolni, nem is szokás, így nehezen bizonyítható, hogy a várandósság miatt küldték el a munkavállalót.

Fontos pont még az alábbi: (5) A munkavállaló a (3) bekezdés a) és g) pontjában meghatározott körülményre akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta. A felmondás közlését követő munkavállalói tájékoztatástól számított tizenöt napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatja.

Érdemes tehát előre megtervezni a várandósság bejelentését, hiszen, ha közölt, akkor biztosan megilleti a munkavállalót a felmondási védelem.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti többek között a kötelező vizsgálatokra, valamint a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó előírásokat.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadóra áttérés szja-bevallásban

Lepsényi Mária

adószakértő

Engedmények egyszeres könyvvitelben 2.

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink