hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Home office, távmunka – lehetőségek és kötelezettségek

  • dr. Papp Anna Katalin. L.L.M., dr. Dénes Erzsébet – CLV Partners Csabai és Papp Ügyvédi Iroda

A távmunkavégzés intézményének szabályrendszere jelentős változáson ment át: a veszélyhelyzet átmeneti szabályait a jogalkotó átemelte a normál jogrendbe. A módosítás következményeként a távmunkavégzés korábbi szabályozási rendszerével szemben a jelenleg hatályos – rugalmasabb – rendelkezések lehetőséget biztosítanak arra, hogy a felek szabadon határozzák meg távmunkavégzés feltételeit. Cikkünkben a távmunkavégzés szabályozási módszerét mutatjuk be majd lehetőségeket a távmunkavégzés kereteinek kialakítására példákon keresztül.

Felek autonómiája a távmunkavégzés kialakításában

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szabályzási módszere, hogy felkínál egy távmunkavégzésre kialakított modellt, amely megadja az alapvető kereteket, de amelyektől a felek megállapodásukban eltérhetnek. Ennek értelmében a felek távmunkavégzésről való megállapodásukban alkalmazhatják az Mt.-ben rögzített általános előírásokat, vagy annak bármely pontjától, illetve egészétől eltérően saját igényeiknek megfelelő szabályokban állapodhatnak meg. A frissen kialakuló munkavállalói, munkáltatói megállapodások és döntések elemzése fogja számunkra megmutatni, hogy milyen távmunkavégzési konstrukciók fognak elterjedni a hazai munkaerőpiacon.

Már kapható a HVG ADÓ 2023 különszáma!

Törvény által kínált távmunkavégzési modell

Az Mt. távmunkavégzési modellje szerint a munkáltató utasítási joga a munkavállaló által ellátandó feladatok meghatározására terjed ki, a munkáltató az ellenőrzési jogát távolról számítástechnikai eszköz alkalmazásával gyakorolja, a munkavállaló a munkáltató telephelyén a tárgyévben legfeljebb a munkanapok egyharmada esetén végez munkát, és a munkáltató biztosítja, hogy a munkavállaló a területére beléphessen, és más munkavállalóval kapcsolatot tartson.

A modell arra is jó iránymutatást ad, hogy melyek a távmunkavégzés tartalmának sarokpontjai: miben kell mindenképpen megállapodnia a feleknek ahhoz, hogy gördülékeny homeoffice-rendszert alakítsanak ki.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, melyből megismerheti a munkáltató utasítási és ellenőrzési jogán túl a távmunkavégzés munkáltatói szempontból költséghatékony oldalát.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

SZÉP-kártyás fizetés esetén számla kiállítása cég nevére

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Harmadik országbeli szolgáltatás

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Áfakörből mikor térhetek vissza alanyi adómentességbe

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink