hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tönkretette, elvesztette, nem vigyázott rá: hogyan, mikor téríttetheti meg a kárt a dolgozóval a munkáltató?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd

A munkavállaló a munkaviszonyból származó kötelezettségének megszegésével okozott kárért a munkajogi szabályok, az ezen kívüli károkozásért a polgári jog általános szabályai szerint tartozik felelősséggel. Hogyan felel a munkavállaló? Milyen módon érvényesítheti igényét a munkáltató? Miért speciális a megőrzési felelősség?

Egy munkavállaló néhány hónap lefogása alatt több ezer liter üzemanyagot tankolt volt munkáltatója kontójára. A gépjárművezetőként dolgozó munkavállaló nem tartotta be a szükséges pihenőidőket, így vezetés közben elaludt, a gépjármű az út menti árokba sodródott, aminek következtében abban jelentős kár keletkezett. A mentős betörte az ajtót, de ezzel életet is mentett. Néhány különböző tényállás, amikor a munkavállaló kárt okozott, és melyek értékelése egyáltalán nem egyszerű.

Kártérítési felelősség

A munkavállaló abban az esetben felel a munkaviszonyból származó kötelezettsége megsértéséért, ha nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Ha pedig ezzel kárt okoz a munkáltatónak, azt köteles megtéríteni. A kötelezettségszegés megnyilvánulhat tevőlegesen, de mulasztásban is. Ha a felróhatóság megállapítható, azaz a munkavállaló nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható, abban az esetben is jelentősége van a vétkesség fokának. A vétkesség, az adott munkavállalótól elvárható figyelem, gondosság hiánya alapvető fogalmi eleme a kártérítésnek.

Gondatlan károkozás esetén a kártérítés mértéke nem haladhatja meg a munkavállaló négyhavi távolléti díjának összegét. Kollektív szerződés ezt a távolléti díj nyolcszorosára emelheti. Ezzel szemben szándékos vagy súlyosan gondatlan károkozás esetén a munkavállalónak a teljes kárt kell megtérítenie, tekintet nélkül az anyagi helyzetére.

A gyakorlatban problémát okozhat a súlyos és az enyhe gondatlanság elkülönítése, ami azért nagyon lényeges, mert előbbi esetén a teljes kárt köteles megtéríteni a dolgozó. Például nem mindegy, ha a munkavállaló a munkáltató által biztosított laptopot az autóban felejti, és azt a garázsból lopják el, vagy az utcán hagyott gépkocsiból.

Nem kell megtéríteni azt a kárt, amelynek bekövetkezése a károkozás idején nem volt előrelátható, vagy amelyet a munkáltató vétkes magatartása okozott, vagy amely abból származott, hogy a munkáltató kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget. Az utóbbi két esetben a munkáltató köteles viselni a kár arányos részét.

Ha a kárt több munkavállaló okozta, azt a vétkességük arányában, ha ez nem állapítható meg, akkor a közrehatásuk arányában viselik. Egyenlő arányú a teherviselés akkor, ha a vétkesség vagy a közrehatás arányát nem lehet megállapítani. Egyetemleges kötelezésnek (ez azt jelenti, hogy a munkáltató bármelyik munkavállalótól követelheti a teljes kárösszeget, és majd a kártérítésre kötelezett munkavállalónak kell a kollégáitól a rájuk eső kárrészt behajtani) kizárólag akkor van helye, ha a kárt többen szándékosan okozták.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a megőrzési felelősségre vonatkozó szabályokat is, és azt, hogyan érvényesíthető a munkáltatói kárigény!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Duális képzés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink