hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Igazolatlan hiányzás – ezt teheti a munkáltató

  • adozona.hu

Meddig várjon, mit tegyen a munkáltató, ha a munkavállaló értesítés nélkül nem jelenik meg a munkahelyén? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Olvasónk a következőkben foglalta össze kérdését: A munkavállaló távolmaradásának bejelentésére van-e időtartam? A munkavállaló hét napja nem jelent meg a munkahelyén a munkarendje szerinti időben. A munkáltatót azóta semmilyen módon nem értesítette. Az Mt.-ben konkrét választ nem találtam arra vonatkozóan, hogy van-e arra meghatározva bizonyos idő, hogy a távolmaradás indokát bejelentse? (Régebben 3 napon belül be kellett jelenteni....)

A kérdésre az Mt. valóban nem tartalmazza szó szerint a választ – erősítette meg dr. Hajdu-Dudás Mária. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a 6. § (2) bekezdésben szabályozott együttműködési kötelezettségből, valamint a jóhiszemű és tisztességes eljárás követelményéből levezethető, hogy a munkavállalónak olyan időben kell jeleznie távolmaradását, hogy az alapján a munkáltató még megtehesse a szükséges intézkedéseket, a dolgozó helyettesítését megszervezhesse.

A részletek ismerete nélkül általános körülmények között szakértőnk szerint hét nap elegendő tartam kellett volna legyen a munkavállaló számára a távolmaradása jelzésére.

Azt javasolja, hogy a munkáltató írásban szólítsa fel a munkavállalót, hogy haladéktalanul mentse ki a távollétét. Ha ez eredménytelen (nem érkezik válasz, nem veszi át a levelet a dolgozó), a munkáltató megfelelően indokolt azonnali hatályú felmondással élhet, vagy kiküldi az utolsó, általa ismert lakóhelyre a munkaviszony megszüntetésével összefüggő igazolásokat, kísérőlevélben jelezve, hogy a munkavállaló magatartását – miszerint nem jelent meg munkahelyén –, akként tekinti, hogy ráutaló magatartással maga szüntette meg a munkaviszonyát.

Azonnali hatályú felmondás keresettel történő megtámadása esetén a bizonyítás terhe a munkáltatón lesz, a ráutaló magatartásra hivatkozásnál pedig, ha utólag mégis megjelenne a munkavállaló, őt fogja terheli a bizonyítási kötelezettség (személyét érintő olyan ok állt fenn, amiért nem tudta magát kimenteni, illetve felmerül a kérdés, miért nem tájékoztatta a munkáltatót az elérhetőségéről).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Rendezvénybelépő elszámolása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink