hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondás próbaidő alatt: vannak-e védett személyek?

  • adozona.hu

A munkavállaló munkahelyi balesetet szenvedett próbaidő alatt, beleszámít-e a próbaidőbe a táppénzen töltött idő – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

„Több fórumon azt olvastam, hogy a rendes táppénz alatt is csak akkor szüntethetik meg a munkaviszonyt, amikor a dolgozó először munkába áll. A lányom közalkalmazottként dolgozott, leforrázta magát a munkahelyén. A próbaidő lejárta előtt egy héttel közölték, hogy a próbaidőn belül megszüntetik a munkaviszonyát. Úgy gondolom, hogy a munkahelyi balesetnek is bele kellene számítani a próbaidőbe, ami lejár, mire munkaképes lehetne, így automatikusan véglegesíteni kellene” – írta kérdésében olvasónk.

Az irányadó szabályokat a munka törvénykönyve (Mt.) 64. paragrafus (1) bekezdésének c) pontja, a 68. paragrafus, valamint a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény (Kjt.) 25. paragrafus (2) bekezdésének f) pontja tartalmazzák.

Próbaidő alatt a munkaviszony (közalkalmazotti jogviszony) indokolás nélkül, azonnali hatállyal megszüntethető. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a közléssel egyidejűleg megszűnik a jogviszony, függetlenül minden egyéb körülménytől, így például keresőképtelenségtől, várandósságtól is. A próbaidő a tartós jogviszony létesítését segítő jogi megoldás, így fogalmilag kizárt a felmondási tilalmak és korlátozások figyelembe vétele.

Ezzel szemben a felmondás (felmentés) esetén van olyan szabály, hogy maga a felmondás (felmentés) közölhető a keresőképtelenség (betegszabadság, táppénz folyósításának) ideje alatt is, azonban a felmondási (felmentési) idő első napja csak a keresőképessé válás első napja lesz.

Próbaidő alatti azonnali hatályú megszüntetés esetén a munkahelyi baleset sajnos ebből a szempontból irreleváns.

Két kérdést azonban érdemes megvizsgálni:

1./ A megszüntetés írásban történő közlésére próbaidőn belül került-e sor? Amennyiben nem, akkor a munkáltató intézkedése jogellenesnek minősül.

2./ Nem valósít-e meg a munkáltató eljárása joggal való visszaélést (Mt. 7. paragrafus (1) bekezdés), vagy nem sérti-e az egyenlő bánásmód követelményét?

A próbaidő alatti azonnali hatályú megszüntetést ugyanis bár nem kell indokolni, mégis figyelemmel kell lenni az Mt. alapelveire, a jogokat és kötelezettségeket rendeltetésüknek megfelelően kell gyakorolni és teljesíteni, betartva az egyenlő bánásmód követelményét is. Azaz, ha valószínűsíteni lehet, hogy a munkáltató a dolgozó jogviszonyát kifejezetten azért szüntette meg, mert keresőképtelen lett (és ezzel anyagi terhet ró a munkáltatóra, a helyettesítésről gondoskodni kell stb.), abban az esetben a munkáltatónak kell bizonyítani, hogy nem ez volt a megszüntetés valódi indoka.

Azonban erre kizárólag munkajogi perben kerülhet sor. Ha nem volt a megszüntető nyilatkozaton jogorvoslati kioktatás, abban az esetben 6 hónapos elévülési határidőn belül, ha volt, akkor 30 napon belül lehet benyújtani a keresetet. Az egyenlő bánásmód elvének megsértésére hivatkozáskor a közalkalmazottat terheli a valószínűsítés kötelezettsége (például tanúkkal, okirattal). Ez nem egyszerű feladat, de természetesen mindig az adott tényállástól függ, hogy lehet-e bizonyítani ezt a felmondási indokot.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink