hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Eljárás a munkaviszony megszüntetése/megszűnése esetén

  • dr. Hajdu-Dudás Mária

A munkaviszony megszűnése, megszüntetése esetén a felek a közöttük fennálló kapcsolat lezárása érdekében kötelesek egymással aktívan együttműködni. A munkavállaló köteles a munkakörét az előírt rendben átadni, és elszámolni a munkáltatóval, a munkáltatónak kötelezettsége ezek feltételeit biztosítani, a munkavállalóval elszámolni (például felmondási idő, végkielégítés, szabadságmegváltás), az igazolásokat részére kiadni. Ezek a kötelezettségek a feleket attól függetlenül terhelik, hogy a munkaviszony megszűnése, megszüntetése milyen jogcímen történt, a törvény ebben a körben csak a teljesítés határidejét rögzíti.

Az Mt. indokolása szerint a munkakör megfelelő időben és módon történő átadása a munkáltató zavartalan működését biztosítja. A munkavállalónak megfelelő tájékoztatást kell adnia a folyamatban lévő ügyekről, a határidőkről, az azok teljesítéséhez szükséges lényeges körülményekről és vissza kell szolgáltatnia a munkáltató tulajdonába tartozó dolgokat. Az átadásról – a későbbi viták elkerülése érdekében -- érdemes jegyzőkönyvet felvenni.

A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól számított 5. munkanapon ki kell fizetni a munkavállaló részére a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat. Az utolsó munkában töltött nap és a munkaviszony megszűnésének napja gyakran nem esik egybe, így például a munkáltató felmondása esetén a munkavállaló a felmondási idő felét köteles munkavégzéssel tölteni, a másik felére a munkáltató mentesíti a munkavégzés alól.

Az azonnali hatályú felmondás, illetve a közös megegyezés esetén is legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított 5. munkanapon kell kifizetni a munkavállaló részére a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

Munkajog szeminárium – 20% kedvezmény az Adózóna előfizetőknek!

Miért ajánljuk a HVG-Nexon Munkajogi konferenciáját? Mert itt mindent megtudhat az Új Munka törvénykönyve gyakorlati alkalmazásáról a munkáltató szemszögéből, a változások értelmezéséről a törvényalkotó oldaláról, valamint a szolgáltatókat érintő kérdésekről.

Adózóna előfizetőként 20% kedvezménnyel vehet részt a konferencián! A kedvezményt úgy érvényesítheti, hogy a konferenciára történő regisztrálás során beírja Adózóna megrendelés-azonosítóját a megjegyzés rubrikába! (A megrendelés-azonosítóját így találja meg: lépjen be az Adózóna.hu oldalra, kattintson a jobb felső sarokban található „Profil” feliratra – itt láthatja előfizetési adatait – majd nyissa le az „Előfizetés” fület.) Részletes program itt olvasható.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tag, biztosított

Széles Imre

tb-szakértő

Vállalkozói tb

Széles Imre

tb-szakértő

Hallgató szakmai gyakorlata

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink