hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: minimálbérért táboroztat gyerekeket a munkavállaló, miért nem jár neki a garantált bérminimum?

  • adozona.hu

Törvényesen jár el a foglalkoztató akkor, ha a munkaszerződésben rögzített feladatkörre – születésnapi foglalkozások megtartása, erdei iskolai csoportok vezetése, táborok szervezése és levezetése – úgy alkalmazza a munkavállalót, hogy csak a minimálbért fizeti meg? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Az említett feladatkörök szerepelnek a munkaszerződésben, ezzel együtt a munkáltató fizikai állományba kategorizálta a dolgozót, és nem kapja meg a garantált bérminimumot. A vezetőség azzal érvel, hogy nincs ilyen irányú végzettsége a dolgozónak. Nem a betöltött munkakör határozza meg, jár-e a garantált bérminimum? A munkavállaló évek óta kulcsemberként viszi a felsorolt feladatokat, a munkáltató szerint is "kincs" számára. Lehet jogilag valamit lépni ez ügyben? – érdeklődött kérdésében olvasónk.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Kiinduló szabály, hogy garantált bérminimumra az a munkavállaló jogosult, aki az alábbi két feltételnek együttesen megfelel:

– az adott munkakör betöltéséhez szükséges a középiskolai végzettség vagy középfokú szakképzettség, és

– a munkavállaló rendelkezik is az elvárt középiskolai végzettséggel vagy középfokú szakképzettséggel.

Elsődlegesen tehát azt kell megvizsgálni, hogy a kérdés szerinti tevékenységek ellátásához jogszabály vagy a munkáltató gyakorlata előírja-e kötelező végzettség meglétét.

Szakértőnk nem talált olyan jogszabályi rendelkezést, mely a felsorolt tevékenységek esetén előírná végzettség meglétét. Ha a munkáltató elvár középiskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget, és ezzel rendelkezik is a munkavállaló (ez érettségire is vonatkozik!), abban az esetben köteles legalább a garantált bérminimumot megfizetni.

Érthető a kérdés lényege: gyermekekért tartozik magas szintű felelősséggel az adott munkavállaló, aki – a kérdésben foglaltak szerint – kiválóan végzi a munkáját, mégis csak a minimálbért kapja meg.

Az elévülési idő három év, a munkavállaló ennyi időre tudja visszamenőleg érvényesíteni az elmaradt munkabér (bérkülönbözet) iránti igényét bíróság előtt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink