hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: kell-e módosítani a munkaszerződést a minimálbér-emelés miatt?

  • adozona.hu

Az éves minimálbér növekedése miatt szükséges munkaszerződést módosítani, vagy elegendő a béremelési értesítők kiküldése? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.

Gyakran felmerül ez a kérdés év elején, a minimálbéremelések miatt – jegyezte meg szakértőnk. Először is az alapbér a munkaszerződés kötelező eleme:

45. § (1) A munkaszerződésben a feleknek meg kell állapodniuk a munkavállaló alapbérében és munkakörében.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) ezt is rögzíti:

136. § (1) Alapbérként legalább a 153. § (1) bekezdése szerinti munkabért (minimális díjazás) kell meghatározni. Mivel a munkavállaló alapbére a minimálbér-emelkedés miatt változik, így elvben a munkaszerződést is módosítani kellene.

58. § A felek a munkaszerződést közös megegyezéssel módosíthatják. A munkaszerződés módosítására a megkötésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, azaz írásban kell a munkaszerződés-módosítást megkötni.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

Szakértőnk azért fogalmazott úgy, hogy "elvben a munkaszerződést is módosítani kellene", mivel az Mt. következőképpen rendelkezik az egyoldalú módosításokkal kapcsolatosan:

27. § (1)  Semmis az a megállapodás, amely munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, vagy munkaviszonyra vonatkozó szabály megkerülésével jött létre, vagy nyilvánvalóan a jó erkölcsbe ütközik.

29. § (3) Ha a megállapodás valamely része érvénytelen, helyette a munkaviszonyra vonatkozó szabályt kell alkalmazni, kivéve, ha a felek az érvénytelen rész nélkül nem állapodtak volna meg.

A munkaszerződés alapbérre vonatkozó része 2023. január 1. napjával érvénytelennek fog minősülni, és helyette a munkaviszonyra vonatkozó szabályban rögzített minimálbér válik alkalmazhatóvá.

A fentiek úgy értelmezhetők, hogy elegendő értesítőt kiküldeni a munkavállalóknak, annak ellenére, hogy a szó szerinti jogértelmezés munkaszerződés módosítást tenne szükségessé.

Más, egyéb értelmezéssel is lehet erre az álláspontra jutni. Lehet azzal is érvelni, hogy a felek erről szóban megállapodtak, és habár írásbeliséget követelne meg, a felek egyező akaratából teljesedésbe ment, ráadásul a munkavállaló érdekében történik a módosítás.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink