hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sok cégnek jól jött a halasztás, de nem mindegyiknek éri meg

  • MTI

Három cégből kettő élt a társaságiadó-bevallás és befizetés halasztási lehetőségével: míg tavaly a június 3-iki határidőig 317 ezer cég vallotta be a társasági adót, idén csak 117 ezer – közölte az MTI-vel Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Június 3-án éjfélig kellett volna a beszámolót benyújtani, a társasági adót bevallani és megfizetni, a kormány azonban a koronavírus-járvány miatt felülírta a határidőre vonatkozó szabályokat, és négyhónapos halasztást adott a cégeknek, szervezeteknek.

A kedvező szabály nemcsak az adminisztrációs kötelezettség határidejét tolta ki szeptember 30-áig, hanem az adófizetését is. A bevallásokban szereplő 52 milliárd forint összegű adóból június 3-áig mindössze 32 milliárdot fizettek be, így az érintettek mintegy 20 milliárd forinttal gazdálkodhatnak tovább – mondta Izer Norbert.

Az adatok egyértelműen rávilágítanak, hogy az adóügyi intézkedésre nemcsak egészségvédelmi okokból volt szükség – szögezte le az államtitkár. A halasztással három cégből kettő élt, elsősorban a kis- és középvállalkozások, amelyeknek az új szabály az adminisztrációs könnyebbség mellett anyagi segítséget is jelent – tette hozzá Izer Norbert. Nekik majd' négy hónapjuk van még a beszámoló és ahhoz kapcsolódó bevallások elkészítésére.

Ötféle adót érint a kormány négyhavi automatikus fizetési halasztása. Szeptember 30-áig ráér még befizetni az államkasszába a társasági adót, a kisvállalati adót, az innovációs járulékot, az energiaellátók jövedelemadóját és a helyi iparűzési adót.

A határidő-halasztás lett a kormány egyik leghatékonyabb intézkedése a koronavírus-járvány első szakaszában, hiszen több százezer cég, illetve szervezet élt az adókönnyítő szabállyal – véli Izer Norbert. Az adatokból egyértelműen kiderül, hogy a számviteli beszámoló halasztásával éltek a legtöbben. Éves beszámolót ugyanis nemcsak a cégeknek, hanem többek között az alapítványoknak, az egyesületeknek és a sportszövetségeknek is készíteniük kell, mindezzel együtt június 3-áig 107 ezer beszámolót nyújtottak be, tízezerrel kevesebbet, mint társaságiadó-bevallást, amelyet a legtöbb civil szervezetnek nem is kell benyújtania.

Az államtitkár kitért azokra a cégekre is, amelyeknek a határidő kitolása ellenére, mégis érdemes lehet minél előbb benyújtaniuk a társaságiadó-bevallásukat, azoknak, amelyeknek visszajár az adó, amit az adóhivatal a bevallás beérkezésének napjától számított harminc napon belül utal ki – fogalmazott az államtitkár.

A tavaly június 3-áig benyújtott bevallásokban 68 milliárd forintnyi társasági adót igényeltek vissza a vállalkozások, idén ennek alig több mint 20 százalékát, még csak 15 milliárd forintot. Izer Norbert megjegyezte, hogy ha például egy társasági adót visszaigénylő cég még ma benyújtja a bevallását, akkor július 7-éig a bankszámlájára kerül a jogszerűen visszaigényelt adó összege.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink