hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Érvényesíthető-e a járulékfizetési kedvezmény cégcsoporton belüli munkaerő-átirányítás esetén?

  • adozona.hu

A koronavírus-járvány próbára teszi a gazdaság minden területét. Amellett, hogy rengeteg munkahely szűnik meg, illetve kerül nehéz helyzetbe, vannak olyan szektorok is, ahol a járványt megelőző időszakhoz képest oly mértékben növekedett a feladat- és munkamennyiség – ilyen például az egészségügy és az egészségügyet kiszolgáló szektor – hogy a munkaerőhiány okoz komoly problémát. Megoldható-e a munkaerőhiány cégcsoporton belüli munkaerő-átirányítással? Olvasói kérdésre Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: a koronavírus-járvány következményeként a 47/2020. és 61/2020. kormányrendeletekben foglaltak szerinti járulékfizetési mentesülések érvényesítése cégcsoporton belül átirányított munkavállalók esetében is érvényesíthető-e? Jelen járványügyi helyzetben – munkaszervezési okokból, a betegellátás megnövekedő létszámigénye okán – egy cégcsoport egyik társaságából a másikba szeretnénk munkaerőt – átmeneti időre – allokálni. Mit javasolnak, milyen formában történjen meg a határozott idejű átirányítás, hogy az megfeleljen a jogszabályi előírásoknak és lehetőségeknek, illetve a betegélelmezés megnövekedett feladatait ellátó többletmunkaerő után is igénybe tudjuk venni a járulékkedvezményeket? Eddig feltárt lehetőség: a) Egyik cégből kiléptetés, másik cégbe beléptetés, majd a határozott idő leteltével visszaléptetnénk a dolgozókat? b) Egyik cégben fizetés nélküli szabadság, amelynek időtartamára lehetséges-e a másik cégben ugyanazon munkavállalókkal 8 órás főállású munkaviszonyt létesíteni? c) Amennyiben az egyik cég  az Mt. 53. paragrafusa alapján egy másik foglalkoztatónál alkalmazza munkavállalóit határozott időre, akkor a határozott időre ténylegesen foglalkoztató cég, amelyik érintett a 47/2020-as, valamint a 61/2020-as kormányrendeletekben meghatározott tevékenységek valamelyikével, és így jogosult igénybe venni a járulékkedvezményeket, az Mt. 53. paragrafusa alapján hozzá ideiglenesen érkező munkavállalók tekintetében is érvényesítheti-e a azokat?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az utolsó verzióra reagálva először, a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 53-as paragrafusa szerint a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás (beleértve a más munkáltatónál való foglalkoztatást) csak egy rövid időre nyújthat megoldást, hiszen a jogszabály szerint maximum negyvennégy beosztás szerinti napra lehet ezt alkalmazni (vagy 362 órára) naptári évenként. Ráadásul ezt arányosan kell alkalmazni, ha a munkaviszony évközben kezdődött, határozott időre vagy az általánostól eltérő teljes napi, vagy részmunkaidőre jött létre. Így tehát véleményem szerint ez rövid időre nyújthatna megoldást.

Ismét kapható a Cégek átalakulása és megszűnése című kiadványunk!

A 61/2020-as [a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet közterhekkel kapcsolatos részletszabályairól és egyes új intézkedésekről szóló 61/2020. (III. 23.) Korm. rendelet], illetve a 47/2020-as [a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet] rendeletben nincs kitétel arra vonatkozóan, hogy egy vállalatnál (a megjelölt főtevékenységei körrel) ne vehetné igénybe az adó- és járulékkedvezményeket az új felvételek esetében. Tehát a kijelölt időszakban mind a munkavállalók, mind a munkáltatók igénybe vehetik a kedvezményeket függetlenül attól, hogy például április 1-jén keletkezett a jogviszony. A tényleges főtevékenységek számítanak, illetve, hogy tényleges főtevékenységnek e rendelet alkalmazásában azt a tevékenységet kell érteni, amelyből az adózónak e rendelet hatálybalépését megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30 százaléka származott.

Az a) és b) verzió is kivitelezhető lehet jogilag, hiszen egy munkaviszony megszüntethető, majd másik munkahelyen új jogviszonyt létesít a munkavállaló. A munkavállaló érdekében figyelemmel lennék arra, hogy a cégcsoporton belül a szerződésekben a jogfolytonosságot elismerjék. A másik változat is helytálló lehet, vagyis az egyik jogviszonyban fizetés nélküli szabadságon lesz a munkavállaló, míg a másik helyen jogviszonyt létesít. Mivel lesz új jogviszonya, ahol biztosított lesz, így nem kell fizetnie maga után az egészségügyi szolgáltatási járulékot, mivel a másik jogviszonyban minden szükséges járulék megfizetésre kerül.

Várandós kismamáknak ezt a megoldást nem javaslom, mivel a későbbi ellátásukat mind a fizetés nélküli szabadság, mind egy új jogviszony létesítése negatívan befolyásolhatja.

A járványügyi helyzettel összefüggő cikkeinket
ITT olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Használt ruha értékesítése külföldre II.

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Gyesről visszatérő szabadságának kiszámítása felmondáskor

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Befektetési számla

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink