hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bértámogatás: bírálják a feltételekkel körbebástyázott pályázati rendszert

  • lapszemle/adozona.hu

A rövidített munkaidőben dolgozóknak a kormány által kedden beígért 70 százalékos állami támogatás kizárólag a kieső munkaidő bérköltségére vonatkozik, a folyósításnak számos – az érintetteknek nem tetsző – feltétele lesz, derült ki a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF).

„Az elkerülhetetlen leállás idejére eső bért – igazságos plafon mellett – a magyar állam 70 százalékban átvállalja három hónapra. Ezt a németek kurzarbeitnak hívják, de a magyar kormány átalakítaná, mivel azt szeretné, ha azok a munkavállalók, akik ezt a támogatást kapnák, nem otthon lennének, hanem a cég számára fontos tevékenységet végeznének, legyen az például oktatás, amely hozzáadott értéket állít elő, és nem vezet egyfajta szünethez a munkavállaló szempontjából” – ennyit jelzett a koronavírus-járvány miatti munkahelyvédelmi csomag bértámogatási fejezetéről online sajtótájékoztatóján kedden Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.

Az állami támogatás csak a munkával nem töltött idő bérköltségének 70 százalékára járna, de a dolgozónak ez idő alatt is a munkahelyén kellene tartózkodnia, és más „hasznos” (például képzési) tevékenységet végeznie – derült ki a VKF szerdai tanácskozásán, melyről többek között a napi.hu számolt be. A három hónapra járó támogatást azok a cégek kaphatnák, akik (bővebben meg nem határozott) „munkaterhelésük” 15–50 százalékát elveszítették. Az állami kiegészítés nem automatikus, hanem pályázandó lenne, májustól folyósítanák. További feltétel, hogy a járvány előttihez képest ne csökkenjen a bérszínvonal és az állományi létszám.

Az Adózóna járványügyi helyzettel összefüggő cikkeit itt olvashatja el!

A pályázatokat elbíráló járási munkaügyi hivatal alaposan alátámasztott kérvényeket vár, mert a visszaéléseknek komoly következményei lesznek – írja összefoglalójában a 24.hu.

A szigorú feltételek miatt sok vállalkozás és munkavállaló eleve esélytelen a támogatásra, ráadásul a sikeresen pályázóknak is ki kellene húzniuk az első plusz forintok megérkezéséig, vagyis júliusig. Ezek miatt mind a szakszervezetek, mind a munkáltatók elégedetlenek a kormány elképzeléseivel. A munkavédelmi akcióterv pontos részleteit tartalmazó kormányrendelet ma reggelig még nem jelent meg.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Milyen övtj-kód coach tv-ben való szereplése

Lepsényi Mária

adószakértő

Energiaköltség elszámolása 2.

Lepsényi Mária

adószakértő

Törzstőke

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink