310 találat a(z) tulajdonos cimkére

Kapcsolt vállalkozási viszony Kérdés

Tisztel Adózóna! Kapcsolt vállalkozásnak számít-e az egyéni vállalkozó (férj) és az A kft.? Az A kft. szerkezete: 50-50 százalékban tulajdonos az egyéni vállalkozó felesége és a feleség édesanyja. Ügyvezető a feleség. Válaszukat előre is köszönöm! üdv. Bálint Eszter

Főállású kisadózó egyéni vállalkozó és kft. 50 százalékos tulajdonosa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású kisadózó egyéni vállalkozó gazdasági társaság 50 százalékos tulajdonosa. A kft.-ben személyes közreműködés nincs. Adó- és járulékfizetési kötelezettség a társaságban? A választ előre is köszönöm.

Társas vállalkozó nyugdíj mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-ben ketten tulajdonosok egyenlő részben.Az ügyvezetői feladatokat munkaviszony keretében látják el. Az egyik tulajdonos öregségi nyugdíjas lett. A kérdésem az lenne, hogy a 2019.01.01-jétől érvényben lévő kedvezményes adózást igénybe lehet-e venni ebben az esetben? Válaszukat előre is köszönöm.

Személygépkocsi fenntartási költségeinek elszámolása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. tulajdonában álló személygépkocsinak az üzembentartója magánszemély, a kft. fizeti a cégautóadót. Kérdésem a következő: elszámolhat-e a kft. a gépkocsira fenntartási költségeket (üzemanyag, karbantartás, autópályamatrica stb.)? Várom szíves válaszukat.

Így élheti túl a vállalkozás a tulajdonos halálát Cikk

Magyarországon a vállalkozások több mint kétharmada családi tulajdonban van, a munkavállalók felét ők foglalkoztatják, mégsem jellemző rájuk a jövőtervezés. Ha meghal a cégalapító – vagy betegség, baleset miatt cselekvőképtelen lesz – az egyenlő a vállalkozás halálával, a munkavállalók elbocsátásával. A hagyatéki eljárás legalább 6–12 hónapra meggátolja a cég életét, ezt az időt pedig egy cég sem éli túl tulajdonos vagy ügyvezető nélkül. Nem ritka, hogy ezen idő alatt megjelennek az üzleti keselyűk, a NAV, és a hitelező bankok is felmondják a szerződést.

Tehergépjárművel történő fuvarozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a tanácsát kérni: adva van két jogi személy (kft.), amelyeknél a székhely és telephely egyezik, a tulajdonosi kör részben egyezik. Van-e lehetőség saját áru tehergépjárművel való szállításra mindkét cégnek, amennyiben a gépjármű az egyik cég tulajdonában van, a másik pedig üzemeltetőként szerepel? A cégek nem végeznek fuvarozói tevékenységet más cégeknek. Válaszát előre is köszönöm!

Kivaalany nyugdíjas munkavállalója Kérdés

Kivaalany kft. nyugdíjas munkavállalót foglalkoztat. Ebben az esetben a kiva alapjába beletartozik-e a nyugdíjas munkabére, tekintve hogy 2019-től az nem képez tb-alapot? Ha a nyugdíjas munkavállaló az ügyvezető egyenes ági rokona (aki egyben 50 százalékban tulajdonos is), felmerülhet-e kérdés a munkabér nagyságát illetően (például milliós fizetés esetén)? Köszönöm

Ingatlan bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk tulajdonos/ügyvezetőjének tulajdonában áll tulajdoni lap szerint kivett, beépítetlen terület, amelyen a kft. szeretne egy könnyűszerkezetes üzemcsarnokot létesíteni. Azért, hogy ezt megtehesse, a magánszemély tulajdonosnak fizetne a cég előre egy nagyobb összeget. A kérdésem az lenne, hogy ezután a bevétel után a magánszemélynek milyen adófizetési kötelezettsége keletkezne? A fent leírt ügylet bérbeadásnak minősül-e, illetve hogy milyen költséget tud a magánszemély elszámolni?

Személyautó-költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vagyok. A vállalkozásom székhelye és a telephelye, ahol a tevékenységemet végzem 50 kilométerre van egymástól, ahova személyautóval járok. A munkába járáshoz használt autó nem a saját tulajdonom, hanem egyik családtagomé, szívességi használóként használom. A következő kérdéseim lennének: a) Ebben az esetben elszámolhatóm az autóra az üzemanyag- és amortizációs költséget? b) Ha bérelném az autót, akkor elszámolhatom az üzemanyag, amortizációs és javítási költséget? c) Ha én lennék az autó üzembentartója (nem tulajdonos), akkor miben lenne más költségelszámolási lehetőségem vagy csak tulajdonosként tudok költséget elszámolni? d) Ha a havi 500 kilométernél több lenne a költségelszámolásom, akkor ha jól tudom cégautóadót kellene fizetni. A fenti esetekben kinek? e) Kiküldetési rendelvényt magam után is vezetnem kell? Előre is köszönöm válaszukat!

Idegenforgalmi adó Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Ingatlanforgalmi Adóval kapcsolatosan merült fel az alábbi kérdés: Van egy ingatlan, amit nyaranta egy-egy visszatérő családnak adnak ki nyaralni, tehát nem rendszeresen. A ház a fiú nevén van, ő a tulajdonos, de az édesanyja a haszonélvező. Az IFA-t a hölgy nevén fizetik be, a vendégkönyv is a hölgy nevén van. Felmerült benn a kérdés, hogy jól csinálják-e? Van-e annak NAV és IFA szempontjából jelentősége, hogy a kiadott ingatlanban ki a tulaj és ki a haszonélvező? A hölgy magánszemélyként adja ki az ingatlant, míg fia vállalkozó, de nem szállásadó tevékenységgel.

Ingatlaneladás Kérdés

Tisztelt Uram/Hölgyem! Az alábbi ügyben kérném a segítségét: adott egy 2015-ben vásárolt üzletház, a vásárló két magánszemély tulajdonos és egy haszonélvező. 2018-ban rákerült még egy haszonélvező. Most 2019-ben eladásra kerülne az üzletház. A kérdésem az lenne, hogy a tulajdonosok és a haszonélvezőknek hogyan kell adózni? Tisztelettel

Tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Adószakértő! A cég, melyet megszüntetnének 15 milliós tagi kölcsönnel működik. A kft. kötött egy életbiztosítást a tulajdonos fiának. Ez idén márciusban lejár, 10 év után 10 milliót fizet a biztosító, amit a kft. kap meg. (Ezért is csak utána szüntetné meg a kft.-t.) Ezzel az életbiztosítással letudhatja a tagi kölcsön ezen összegét? Vagy ebbe be kellene vonni a tulajdonos fiát is? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Kivás cég nyugdíjas ügyvezetőjének adóalapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Többen megkérdezték már, de mégsem teljesen értem, hogy a kft. 2019. évben saját jogú öregségi nyugdíjas tulajdonosa , ha munkaviszony keretében végez tevékenységet cégében, a neki kifizetett munkabér képezi e kiva alapját? Köszönettel!

Kft. tulajdonosai mint katás alvállalkozók Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., melynek két tulajdonosa munkaviszonyban dolgozik a társaságban. Szabad-e és ha igen, milyen feltételek mellett más jogviszonyban, például katás egyéni vállalkozóként a kft. részére alvállalkozói munkát végezni? Köszönettel!

Korhatár előtti nyugdíj melletti tagi jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tagja 2019 júliusában tölti be a 65. életévét, jelenleg korhatár előtti ellátást kap. 2019-ben többségi tulajdonosként szeretne személyesen közreműködni a társaság tevékenységében. Megteheti-e ezt a fentiek alapján úgy, hogy az ellátása változatlanul megmaradjon? Ha igen, milyen közterhek terhelik a kft.-t és a munkaválllalót? Mely jogviszony lenne számára a legkedvezőbb adózású a fenti feltételek mellett. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Sebestyénné Oláh Éva

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Utazási iroda számlázás

Nagy Norbert

adószakértő

Átalányadózó – csed, gyed

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink