28 találat a(z) tartózkodási engedély cimkére

Ukrán munkavállaló munkaszerződése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ukrán munkavállalónk 90 napos engedélymentes foglalkoztatás keretében dolgozik cégünknél 2021. 09.

Magyarországon foglalkoztatott ukrán munkavállalók családi kedvezménye Kérdés

Külföldi munkavállaló Kérdés

Ügyvezető megbízási díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi tulajdonú magyarországi kft. egyik ügyvezetője megbízási jogviszonyban ügyvezető. Ő harmadik ország állampolgára. Az ügyvezető adóazonosítóval, taj-számmal, taj-kártyával rendelkezik. Tartózkodási engedélyét egyéb okok miatt a hatóság nem hosszabbította meg. A kft. továbbra is megbízási díjat kíván fizetni neki. Az egészségbiztosítótól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a tartózkodási engedély megszűnésével a taj-kártyája is érvénytelen. Annak azonban nincs akadálya, hogy részére továbbra is számfejtve legyen a megbízási díj. A megbízási díjból ugyan úgy vonni kell az egyéni járulékokat és a cég is megfizeti a kft.-t terhelő járulékokat. Mindezt a 08-as bevallásban szerepeltetni kell. Kérdésünk, hogy a kapott tájékoztatás helyes -e? És, ha igen, akkor ebben az esetben a külföldi ügyvezetőt Magyarországon megilleti e az egészségbiztosítási járulék megfizetéshez kapcsolódó bármilyen szolgáltatás, illetve a nyugdíjbiztosítás megfizetésével a jövőben ő jogosult lesz-e nyugellátásra?

Ukrán munkavállaló foglalkoztatása tartózkodási engedéllyel Kérdés

Cégünk ukrán állampolgárságú munkavállalókat foglalkoztat. A bevándorlási hivatal munkavállalási igazolványt állít ki a részükre. Az eddigi gyakorlat szerint TAJ-számot is igényeltek és kaptak, biztosított munkavállalóként kerültek bejelentésre és teljeskörűen történt utánuk a járulékfizetés. Ukrajnában biztosítási jogviszonyuk fennáll, annak ellenére, hogy munkanélküliek és minden ellátásra jogosultak az ukrán törvények szerint hazájukban. Magyarországon családtagjaik nem tartózkodnak, csak a munkavégzés idejére tartózkodhatnak hazánkban. A kérdésem a következő: helyesen történt a biztosított jogviszony bejelentése, mint ukrán állampolgárok tartózkodási engedély alapján? Elég lett volna csak adóazonosító jel igénylése és munkaszerződés szerinti foglalkoztatás és csak szja-levonással való lejelentés a 1908-as bevalláson?

Tartózkodási engedély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi kft. harmadik országbeli állampolgárt alkalmaz, akinek a tartózkodási engedélye lejárt, amit a kft segítségével meghosszabbítottak. Kérdésem arra irányul, hogy ennek a költsége elszámolható-e a kft-ben valamilyen módon, ha igen, milyen bizonylat szükséges hozzá, illetve van-e ennek valamilyen adózási vonzata. Válaszukat előre is köszönöm.

Harmadik ország állampolgárságával rendelkező ügyvezető biztosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérnénk az állásfoglalását. Van egy márciusban alakult magyar kft., amelynek az ügyvezetője egy harmadik ország állampolgára. Az ügyvezetőnek még nincs munkavállalási engedélye és nincs másik biztosítási jogviszonya Magyarországon. Ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkezik pillanatnyilag, melyen szerepel a szálláshelye címe. Az ügyvezetőséget munkaviszony keretében fogja ellátni. Mikortól lehet bejelenteni a munkajogviszonyát (van-e erre megkötés a munkavállalási engedély hiányából vagy bármi másból adódóan)? Szükséges-e a munkavállalási engedély az ügyvezető bejelentéséhez? Ha igen, akkor addig milyen jogviszonyban jelenthető be, vagy kell-e bejelenteni? Kell-e Magyarországon tb-t fizetnie, és milyen esetekben mentesülhet? Válaszát előre is köszönjük.

Tartózkodási engedély Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem (https://adozona.hu/kerdesek/2019_4_4_tartozkodasi_engedely_qfv) nem a munkabér járulékfizetésére irányult, hanem az engedély kiváltásának kifizetésére. Esetleg cafetéria elemként, egyéb juttatásként kell-e kezelni, vagy adómentesen kifizethette az engedély eljárási költségét a munkáltató. Köszönöm.

Tartózkodási engedély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha a munkáltató kifizeti az ukrán munkavállalóinak a tartózkodási engedély hosszabbítását, utána van-e járulékfizetési kötelezettsége. (A tartózkodási engedély időtartamára szól a munkaszerződés is). Köszönöm válaszát.

A1-es igazolás kiállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ukrán állampolgárokat alkalmazok hiányszakmában.(nemzetközi tehergépkocsivezető). Mivel hiányszakmáról van szó, a tartózkodási engedélyt gyorsított eljárásban, rövid időn belül megkapták, és a nemzetközi gépjárművezetői engedélyt is nagyon gyorsan. A probléma az A1-es dokumentummal van. Tudomásom szerint ez azt igazolja külföldön a munkavállaló számára, hogy nincs más tagállamban fennálló járulékfizetési kötelezettsége.Viszont egy EU-s jogszabály állandó lakhelyhez köti az A1 kiállítását. Kérdésem, mit tudok tenni hogy legyen nekik A1-esük? Ne alkalmazzam őket? Van erre valamilyen megoldás?

Külföldi magánszemély ehofizetése ingatlan-bérbeadás után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy olasz állampolgárságú magánszemély, akinek Magyarországon kiadó ingatlanja van. A jövedelem egy tárgyévben meghaladja az 1 millió forintot. A jövedelem az ehotörvény 5. paragrafusának (3) bekezdése szerint mentes az egészségügyi hozzájárulás megfizetése alól, mivel az adózó más tagállamban biztosított. A magánszemély kérte a magyarországi tartózkodási engedélyének kiállítását, lakcíme viszont még nincs. A tartózkodási engedély miatt ehofizetési kötelezettsége keletkezik abban az esetben, ha a tartózkodása nem éri el a 183 napot, miközben a biztosítása másik tagállamban továbbra is fennáll? Továbbá, ha magyarországi lakcíme lesz ugyanezen feltételek esetén akkor sem lesz fizetési kötelezettsége? Tehát a tartózkodási engedély önállóan megállapítja a ehofizetési kötelezettséget, vagy lakcímkártya szükséges hozzá? Munkáját és válaszát előre is köszönöm szépen!

Harmadik országból származó jövedelem szja kedvezménye Kérdés

Grúz család magyarországi tartózkodási engedéllyel él Budapesten, négy iskolás korú gyermekkel. Taj számmal rendelkeznek, családi pótlékot nem igényeltek. Az apa jövedelme Dubaiból származik, Magyarországon adóköteles. Igénybe vehetnek-e gyerekkedvezményt a személyi jövedelemadózásban? Győri István

Letelepedett jogállású Kérdés

Tisztelt Adózóna! Török állampolgár ügyfelem 5 évre szóló tartózkodási engedélyt kapott Magyarországon. Van személyi igazolványa és bejelentett lakcíme is. Kell-e a tagi jogviszonya alapján számára kifizetett osztalék után 14 százalék ehót fizetni? Az ehotörvény visszautal a Tbj. "belföldi" fogalmára, ami szerint a letelepedett személy belföldinek tekintendő. Ügyfelem viszont TARTÓZKODÁSI ENGEDÉLY nevet viselő kártyát kapott. Ez letelepedett státuszt jelent? Válaszukat előre is köszönöm: Komáromy Erika

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink