512 találat a(z) szolgálati idő cimkére

Biztosított őstermelő Kérdés

Biztosított az a mezőgazdasági őstermelő, aki esetében fennáll, hogy a rá irányadó nyugdíjkorhatárig hátralévő idő és a már megszerzett szolgálati idő együttesen legalább 20 év. A kérdésem az lenne, hogy ez a feltétel hogyan vizsgálható? Addig nincs "gond", amíg az őstermelő életkora szerinti és a rá irányadó nyugdíjkorhatár közötti különbség több mint 20 év, valamint akkor, ha már az őstermelői biztosítása előtt meg volt a 20 év szolgálati ideje. Ez utóbbi esetben nem kell továbbbá felülvizsgálni a biztosítást, mert az nem változik, nyugdíjas koráig biztosítottnak minősül. Más a helyzet, ha nincs meg a már megszerzett szolgálati idő 20 év, és az életkor és nyugdíjkorhatár különbsége 20 év alá csökken. Jól értelmezem-e, hogy ha ez a különbség 20 év alá csökken, érdemes a nyugdíjbiztosítótól adatot kérni, hogy a már megszerzett szolgálati idő mennyi, hiszen csak így tudjuk vizsgálni, hogy a már megszerzett és még hátralévő idő összege eléri-e a legalább 20 évet. Mivel a még hátralévő idő és a már megszerzett idő folyamatosan változik (szinte naponta), hogyan lehet nyomon követni? Figyelembe véve azt is, hogy a szolgálati idő lekérdezése a nyugdíjbiztosítótól nem 1-2 napos folyamat, így a lekérdezés időpontjában meglévő adatok, "holnap" már nem aktuálisak. A jogviszony pontos megítéléséhez pedig naprakész adatra van szükségem, az egyik nap még lehet 20 év hátra, a másik nap már csak 19 év 364 nap. Mivel a NAV a biztosítási jogviszony megítélésének helyességét nem vizsgálja a bejelentéskor, illetve a járulékbevallások feldolgozásakor, automatikusan visszaigazolja a nyugdíjbiztosító felé a szolgálati időt. Hallottam olyat, hogy csak a nyugdíj igénylésekor derült ki, hogy nem álltak fenn a biztosítás feltételei (hátralévő és megszerzett legalább 20 év), így a nyugdíjbiztosító kérte a NAV-ot az utolsó 5 év járulékainak, biztosításának törlésére. Felmerült bennem a kérdés, hogy ilyenkor, ha az őstermelő befizette a járulékait, az adófolyószámláján többlet jelentkezik, ugyanakkor ha nem őstermelőként biztosított (és más jogviszonya nincs) meg kellett volna fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot ezen időszakra. A járulékok törlésekor a NAV ezt automatikusan előírja? Ha ez utóbbi járulékot a magánszemély nem fizeti meg a törölt 5 évre, járhat bírság, hiszen úgy vette igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat, hogy arra nem lett volna jogosult. Valamint tudtán kívül megtévesztette a rendszer adatait azzal, hogy nem jogos biztosítotti jogviszony által volt érvényes taj száma.

Katások nyugdíja Kérdés

Tisztelt Adózóna! Katások nyugdíja: ezért érdemes több adót fizetni – példával! írásukra hivatkozásul kérdezem a következőket. Korábbi cikkekben azt olvastam (lehet, hogy rosszul értelmeztem), hogy a minimálbér alatti kereset miatt csak a nyugdíj összegének kiszámításánál kell arányosítani, a szolgálati idő megállapításánál ez lényegtelen. Példa: társadalombiztosítasi levelek 5121 kérdésre adott válasz. Ezen kívül érdekes lenne kiszámolni, hogy öt éven keresztül a havi 25000 forint megtakarításként kezelése, vagy a másik esetben az ezzel elérhető nyugdíjnövekedés 10 éven keresztüli élvezése a jobb döntés. Várom válaszukat, üdvözlettel: Varga Zsuzsa

Katások nyugdíja: ezért érdemes több adót fizetni – példával! Cikk

A nyugdíjjogosultsághoz figyelembe vehető szolgálati idő és a nyugellátás összegének meghatározásakor beszámítható szolgálati idő nem mindig egyezik. Cikkünkben rávilágítunk arra, miért lehet érdemes magasabb összegű adófizetést vállalniuk a kisadózóknak.

Ha főállású kisadózó, így számolja a szolgálati időt! Cikk

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatót adott ki a főállású kisadózók szolgálati idejéről.

Katás vállalkozó szolgálati ideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lokál Extra 01.19-ei számában a cikk írója azt állítja, hogy a katás vállalkozónak az 50 ezer forint fizetése mellett a szolgálati ideje lerövidül (2017-ben egy katás nap csak 0,7 napnyi szolgálati időnek számít).Eddig azt az információt kaptuk, hogy nem befolyásolja a szolgálati időt a tételes kata fizetése, tehát ha 12 hónapon át fizeti a havi 50 ezer forintot, akkor az 365 nap szolgálati időnek számít. Természetesen a nyugdíj összegét befolyásolja. Szeretném megtudni, hogy ezt melyik törvény melyik paragrafusában találom meg.

Öregségi nyugdíjra jogosultak 2017-ben Cikk

Milyen feltételei vannak az öregségi teljes nyugdíjnak és a résznyugdíjnak? Ismertetjük, hogy a szabályok alapján ki mehet el az idén nyugdíjba.

Baleseti rokkantsági nyugdíj ideje alatti munkavégzés jogosultsági időnek számít? Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2000-2005. között a magánszemély baleseti rokkantsági nyugdíjban részesült. Ezen belül 3 évig munkaviszonyban állt. A Tny. szerint a jogosultság feltétele a keresettel járó munkavégzés, illetve az azzal egy tekintet alá eső biztosítás. Ezzel ellentétben a szolgálati idő esetében a Tbj. szerinti biztosítotti jogviszony számít. Az említett időszakban a hatályos törvényeknek megfelelően állt alkalmazásban. Mindent összevetve számomra nem egyértelmű a szabályozás. Várva válaszukat, tisztelettel.

Szolgálati idő "elő" megváltása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 1955-ben született, jelenleg is aktív főállású munkavállaló 2019-ben töltené be a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt. Felmerült a kérdés, hogy a jelenlegi szabályozás lehetőséget ad-e arra, hogy az előtte álló éveket előre megváltsa a munkáltató? Ha igen, milyen feltételek mellett? Válaszát előre is köszönöm!

Nők 40 éves jogviszonyába beszámító szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik cégünk női alkalmazottja részére a nyugdíjbiztosító megállapította a szolgálati idejét. Ennek során az érettségi után szakmunkás tanulóként eltöltött időt nem vette figyelembe a 40 év megállapításakor. Elmondása szerint ténylegesen munkát végzett ezen idő alatt. Van-e mód a szolgálati idő számításának módosítására? Ha igen, akkor milyen igazolás kell hozzá? Válaszukat előre is köszönöm. Kerekes Lajos

Kata – szolgálati idő Kérdés

75 ezer forintot fizetnék mint főállású egyéni vállalkozó. Munkaviszonynál ez egy évet jelent? Mert az 50 ezer forintnál azt mondják, az év nem teljes év. Kérem ebben a segítségét. Köszönöm.

Öregségi nyugdíj szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 1956-ban született, jelenleg magyarországi munkaviszonnyal rendelkezik, magyar állampolgár. Ez a magyar munkaviszonya hamarosan megszűnik, és Horvátországban, egy horvát céggel létesít 8 órás munkaviszonyt. Közeleg a nyugdíjba vonulásának ideje, ezért az lenne a kérdésünk, hogy a továbbiakban Horvátországban szerzett szolgálati idő és jövedelem milyen módon számít bele a nyugdíjába? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Nyugdíjasnak minősülő munkavállaló- hogyan, mi alapján állapítja meg a munkáltató? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több írást olvastam itt is, máshol is, ami egyértelműnek tekinti, hogy a nyugdíjas munkavállalónak nem jár végkielégítés és nem szükséges indoklás. Az Mt. is írja. Ez rendben is van. De nem teljesen egyértelmű, mi alapján ítéli meg a munkáltató, mi alapján dönt erről, hiszen nem ő számítja ki a szolgálati időt (lásd lentebb). Konkrét eset: magánszféra, irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése, vélhetően bőven megvan a 20 év szolgálati idő, magam nem kérem nyugdíjazásom. Az Mt. 294. § kimondja, hogy fentebb írt 2 feltétel esetén nyugdíjasnak minősülök. Azonban úgy tudtam, hogy a szolgálati idő kiszámítása nem annyira egyszerű (például a "TB kiskönyv" önmagában nem ad választ - fizetés nélküli szabadság, részmunkaidő), és ez nem a munkáltató, hanem az illetékes szerv feladata. Hogyan ítélheti meg akkor a munkáltató, hogy nyugdíjasnak számítok, alkalmazva ezzel fentebbi következményeket? Nem tudom mennyire írtam érthetően a dilemmáról. Lehet, hogy van az Mt.-ben vagy máshol egy részletszabály, amiről nem tudok (például, hogy a munkavállaló kötelezhető arra, hogy a nyugdíjfolyósító szervtől kérje szolgálati idő megállapítását - kérdéses számomra, vajon mi történik, ha nem tesz ennek eleget a munkavállaló). Segítségét köszönöm! Tisztelettel.

Végelszámoló megkeresése Kérdés

Hogyan lehet megtudni, hogy egy kilencvenes évek közepén megszűnt szervezetnek ki volt a végelszámolója? Nyugdíjügyben volna rá szükség, mivel se a NAV, se a TB nem talál adatokat az 1988. évi bérekre vonatkozóan, az érdekeltek saját papírjaik nincsenek meg. (A szolgálati időt a munkakönyv alapján elismerték, a kereset nincs benne a megállapított nyugdíjban.)

Kata ideje alatti szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy főállású katás egyéni vállalkozónak, aki 50 ezer forint adót fizet havonta, ez az időszak hogyan számít bele a szolgálati időbe? Előre is köszönöm a válaszát.

Arányos szolgálati idő II. Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Azonos címmel korábban feltett kérdésemet pontosítanám. A tagi jogviszony úgy van jelentve a havi bevallásban, hogy "társas vállalkozó egyéni vállalkozás mellett". Mivel főállású egyéni vállalkozásnak minősül az 50 ezer forintos katás vállalkozó, így a társas vállalkozások a ténylegesen kifizetett személyes közreműködésért kapott díj alapján adóztak, nem a minimálbér után. Ez így rosszul lenne? Azért nem gondolom, mert ha a tagi jogviszonyban a jövedelem eléri a minimálbért, akkor már elég a 25 ezer forintos kata is. Itt az a kérdés, hogy a 268 napos egyéni vállalkozáshoz hozzáadódik-e a "mellékfoglalkozású" társas vállalkozásokból származó összeg, és így elérhető-e a 366 nap szolgálati idő? Köszönettel. Soltész Nóra

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pénztár miatti kiva-csökkentő tétel

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink