107 találat a(z) szabadság kiadása cimkére

Ki nem vett szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alkalmazottnak 2014. évről nem adtak ki 2 nap szabadságát. (20+7+4 nap jár az évek, illetve a gyermekek után.) Január közepén kivett 5 napot (2 nap 2014. évi, 3 nap 2015. évi). Kell-e az áthozott szabadságról valami megállapodás a dolgozóval, vagy egyáltalán hogyan kell eljárni ilyen esetben? Köszönettel: Sz.M.

Gyedről visszatérő dolgozó szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha a dolgozó a gyermek egyéves kora után vissza szeretne jönni dolgozni, és a munkáltató igényt tart a munkájára, az addig felhalmozódott szabadság kifizethető-e egyösszegben? A szabadságkifizetés esetükben célszerű lenne, mert a dolgozó munkájára szükség lenne, viszont, ha kiveszi a szabadságot, akkor a munkába állás csúszik még több mint egy hónapot. Van-e lehetőség erre, esetleg külön megállapodás alapján? Én úgy emlékszem, volt ilyen, de megszüntették. Várom válaszukat. Kisfaludyné

Szabadság kiadása Kérdés

Munkavállalónk felmondott. Az időarányosnál több szabadságot adtunk ki részére (6 nap helyett 10 napot). Kérdésem az lenne, hogy a többletnapok után korábban számfejtett munkabért visszavonhatom-e?

Életkor után járó pótszabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném az alábbi kérdés megválaszolásában a segítségét: Az Mt. nem írja elő, hogy a szabadság kiadása során azt elsősorban alapszabadság vagy az életkor szerinti pótszabadság terhére kell, hogy elszámolja a munkáltató. A 2014. január 1-jétől hatályos szabályozás szerint a munkáltató – a felek naptári évre kötött megállapodása alapján – az életkorhoz kötött pótszabadságot az esedékesség évét követő év végéig adja ki, tehát a tárgyévben fennmaradó pótszabadságot a munkavállaló átviheti. Amennyiben a munkáltató és a munkavállaló között született ilyen megállapodás, bérszámfejtés során milyen arányban kell a szabadságokat kiadni? Ha először az alapszabadságot kell kimeríteni, a munkavállalók többségénél nagy valószínűséggel az év végén mindig lesz átvihető pótszabadság. Milyen megoldás jogszerű? Segítségét előre is köszönöm!

Szabadság kiadása Kérdés

A szabadságkiadás szabályainak betartását fogják a 2015. évben kiemelten ellenőrizni. Ezért szeretném megtudni, milyen bizonylatolása van a szabadság szabályszerű kiadásának? Köszönettel: Csuhai Imréné SZÁMÍTOK Kft.

Szabadság megváltása munkavállaló kérésére Kérdés

Kedves Szakértő! Dolgozónknak 2014. évre 28 nap szabadság jár. Egy részét már kivette, a többi 10 napot szeretné, ha a cég kifizetné neki szabadság megváltása címen. Megteheti-e a cég, hogy a dolgozó írásbeli kérelmére a szabadságot kifizesse? Köszönettel várjuk a választ.

Felmondás gyes alatt/után Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelem örökölt egy betéti társaságot, benne egy gyesen, majd gyeden lévő anyukával. Szeretne a hölgynek felmondani, de a hölgy újabb gyermeket szült. Most újra gyeden van. Fel lehet-e mondani a dolgozónak – vagy lehet-e közölni vele, hogy a fizetés nélküli szabadság lejártával a cég nem veszi vissza – gyed, illetve gyes ideje alatt? Ki kell-e adni a hölgy gyed alatt keletkezett szabadságát, ha nincs a bt.-ben olyan munkakör, amelyet ő visszatérésekor be tudna tölteni? Van-e olyan lehetőség, amikor a szabadság kiadása/kifizetése nem terheli a bt.-t? Válaszukat köszönöm: V.M.

Szabadság kiadása részmunkaidő esetén Kérdés

Egyesületünknél heti 20 órás részmunkaidőben alkalmazzuk a munkavállalót. Hérfőtől csütörtökig napi 5 órában dolgozza le ezt a 20 órát. Ilyen esetben hogyan kell kiadni részére a szabadságot? Ha például 2 hétre megy el, akkor mind a két héten hétfőtől péntekig, hetenként 5 napot napi 4 órával kell elszámolni a szabadság terhére, és így 10 nap szabadságot használ el, vagy csak 8 napot szabad elszámolni? Ha csak 8 napot számolunk el akkor milyen jogcímen jelenik meg a két péntek? Illetve mi az elszámolás menete, ha pénteken ünnepnap van?

Új szabályok a szabadság kiadásában! Jogszabályt sérthet, ha nem figyel! Cikk

A Munka törvénykönyvének (Mt.) januári módosítása szerint megszűnt az a lehetőség, hogy az alapszabadság és az életkor után járó pótszabadság összegének harmada a felek közti megállapodással átvihető a következő évre. Idén erre már csupán az életkor szerinti pótszabadság (kortól függően 1-10 nap) esetében van lehetőség, igaz, ott teljes mértékben. A Trenkwalder Kft. tapasztalatai szerint főként a kisebb cégek vannak elmaradva a szabadságok időarányos kiadásával, aminek pótlása az év végén okozhat majd kisebb-nagyobb fennakadásokat.

Főállású anya gyes után Kérdés

Egy anyuka 3 gyermek születése után főállású anya szeretne lenni. A következő jogviszonyai voltak, mely alapján kérném állásfoglalásukat a szabadság kiadása, kifizetése ügyében. Az anyuka 1978. 07. 24-én született. Az első gyermek 2006. 04. 06-án született, születése előtti időszak: 2005. 12. 24-2006. 03. 29-ig táppénz, 2006. 03. 30-2006. 09. 13-ig tgyás, 2006. 09. 14-2008. 03. 13-ig gyed. A második gyermek 2008. 03. 14-én született. Ettől az időponttól 2008. 08. 28-ig tgyás, 2008. 08. 29-2010. 03. 14-ig gyed, 2010. 03. 15-2011. 03. 14-ig gyesen volt. Visszatérése a munkába 2011. március 15., fizetett ünnep volt, és 2011. március 16-tól táppénzes állományba került, egészen a harmadik gyermek megszületéséig, 2011. 07. 19-ig. 2011. 07. 19-2012. 01. 02-ig tgyás, 2012. 01. 03-2013. 07. 19-ig gyed, 2013. 07. 20-2014. 07. 19-ig gyesen volt. A munkába visszatérés 2014. 07. 20. Munkaviszonyát meg kívánja szüntetni, mivel főállású anyaságot vállal. Kérdésem, hogy a leírtak alapján mennyi szabadság illeti meg, ha a munkaviszonyát 2014. 07. 31-el közös megegyezéssel megszüntetik? Várom szíves válaszukat, ha lehet július 31-ig. Köszönettel.

Fizetett szabadság felmondási idő alatt Kérdés

Kilépéskor a felmondási idő munkavégzés alól nem felmentett idejére mennyi fizetett szabadságot lehet kiadni az évre járó időarányos részből? Lehet akár a felmentés teljes tartamára?

Szabadságolás: ez nyomaszt minden második magyar dolgozót Cikk

Milyen szankciókkal kell szembenézniük a munkáltatóknak, ha nem adják ki a dolgozóik részére járó szabadságnapokat? Minden második dolgozóval előpfordult már, hogy csak papíron ment szabadságra, két százalék pedig egyáltalán nem pihent – derül ki a Profession.hu felméréséből. Ennek nyomán cikkünkben körüljárjuk az irányadó szabályokat és a megsértésük esetén követendő eljárásokat.

Munkáltatói jogutódlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkáltatói jogutódlással átadtuk a munkavállalókat egy másik cégbe. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben szükséges-e a szabadságok kifizetése vagy az a jogutód cégre száll át? Itt gondolok a ki nem vett előző évi szabadságokra és az időarányos szabadságra. Segítségét előre is köszönöm.

Munkába lépő kismama szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kismama visszajön dolgozni gyed mellett, de ki akarja venni a felhalmozódott szabadságát, amit úgy szeretne, hogy visszajön 8 órába, letelik a felhalmozódott szabadság, és ezek után már 6 órában akar munkát végezni. Ez szerintem nem felel meg a munka törvénykönyvének, hiszen most már nem vagyok köteles kiadni a felhalmozott szabadságot rögtön. Az előző Mt. szerint a felhalmozódott szabadságot a munkáltató a szülő munkába való visszatérése után köteles volt kiadni. Jelenleg pedig ha a szülés és gyed miatt kieső idő meghaladja a 183 napot (fél évet), akkor a munkáltatónak nem 30, hanem 183 nap alatt kell kiadnia a szabadságokat. Tehát mondhatom ennek megfelelően, hogy kiveheti az összes szabadságot a munkába lépés előtt, de csak 6 órának megfelelő bért fizetek, hiszen ő ennek megfelelően akar ténylegesen dolgozni? Az egy dolog, hogy ő most rögtön szabadságra megy, de én nem vagyok köteles ezt engedélyezni. Nagyon köszönöm a választ!

Gyesről visszatért dolgozó járandósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 1996. 05. 23-ától alkalmaz egy anyukát, határozatlan idejű munkaszerződéssel. 2000-ben született a második, 2006-ban a harmadik gyermeke. Dolgozónk ténylegesen 1996-2000. között végzett munkát, 2000. 02. 27-étől, második gyermeke születésétől 2014. 03. 25-éig otthon volt, a gyermekek 3 éves kora után beteg gyermekre tekintettel gyest kapott. Kérdéseink: – Amennyiben a munkáltató mond fel, a ténylegesen ledolgozott 4 év vagy a belépése óta eltelt 18 év után illeti meg a végkielégítés? – A felmondási idő hány nap? – Mennyi szabadság jár neki? Gyermekenként a szülési szabadságra és az azt követő 1 évre vagy az azt követő fél évre kell számolni? Elképzelhető a közös megegyezés. Ebben az esetben a dolgozó nem szabadságmegváltást, hanem fizetett szabadságot kér, ennek lejártakor szűnne meg a munkaviszonya. – Ebben az esetben megteheti a munkáltató, hogy a fizetett szabadság kezdetekor átmódosítja a munkaszerződést határozott idejűvé? A megszűnés dátuma a fizetett szabadság utolsó napja lenne. Vagy elegendő most kötni egy megállapodást a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséről, amelynek dátuma szintén a fizetett szabadság utolsó napja lenne? Köszönettel: Reményiné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Üzletrész-tulajdonlás

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Pótbefizetés visszafizetéséről hozott határozat „szavazati aránya”

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink