123 találat a(z) szálláshely cimkére

Visszaesett a szálláshelyek vendégforgalma Cikk

2019. januárban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 1,2, a belföldi vendégek által eltöltötteké 0,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 9,4 százalékkal emelkedett, a magasabb szobaárak, illetve a vendéglátó tevékenységből származó növekvő bevétel hatására, közölte a KSH:

Alvállalkozók elszállásolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-nk alvállalkozókkal fog dolgoztatni, akiket el is kell szállásolnia a cégnek. Tehát a mi kft.-nk keres szállást, és fizeti annak költségeit. Van ennek a kft.-nk számára fizetendő adóvonzata? Ha fizetővendéglátás keretében biztosít szállást, az áfátt vissza lehet igényelni?

Szálláshely számlázása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném a segítségüket kérni a következőkben. Adott egy áfás kft., mely bérel egy ingatlant, melyen található egy vendégház. Ezt a vendégházat magánszemélynek adná bérbe alkalmanként 1 vagy maximum 8 éjszakára. A kft. cégkivonatában milyen TEÁOR szükséges ehhez, a 6820-as vagy az 5520-as? A számlán milyen áfakulcsot kell feltüntetnie 18 vagy 27 százalékosat? Kell-e a NAV felé jelenteni az ezzel a tevékenységgel kapcsolatban kiállított számlákat a PTGSZLAH nyomtatványon? Ha egy NAV-hoz bekötött számlázó programot használ és úgy állít ki számlát, ezt a számlát is le kell jelenteni a PTGSZLAH nyomtatványon, vagy csak a kézzel kiállított számlákat? Kötelező-e feltüntetni a számlán az idegenforgalmi adót, ha igen, milyen áfakulccsal? Kell-e külön bejelentkezni az idegenforgalmi adó hatálya alá annál az önkormányzatnál, amelynek területén található ez a vendégház, vagy elég, ha csak utalja a kft. ezt az adót a vendégéjszakák után? Válaszukat előre is köszönöm!

Szálláshely-szolgáltatás: abc az áfához és az ifához Cikk

A különféle szálláshely-szolgáltatásokkal összefüggésben felmerülő adókötelezettségeket jellemzően nem egységes kritériumrendszer mentén szabályozták a jogalkotók. Ezért a – gyakran félrevezető leegyszerűsítéseken alapuló – automatizmusok kialakítása helyett célszerű áttekinteni az egyes adónemekre vonatkozó konkrét szabályokat, illetve az azok által alapul vett mögöttes joganyagot. Cikkünkben az általános forgalmi adóval, illetve az idegenforgalmi adóval, valamint a pénztárgéppel történő nyugtaadás kötelezettségével érintett adóalanyi, -tárgyi kör közötti különbségekre szeretnénk ráirányítani a figyelmet.

Utazási irodák Kérdés

Utazási iroda szolgáltatásaihoz belföldi-külföldi szállodák szolgáltatásait is értékesíti. Előző években a szálláshoz tartozó reggeli számlázása a szállás értékéhez tartozott (mint egy szolgáltatás) 18 százalékos áfával. Nem emelték ki külön a számlában a reggeli árát. Amióta az 5 százalékos adót használhatják, külön soron tüntetik fel (mint két szolgáltatást) a 18 százalékos szállást és az 5 százalékos reggeli árát. A szállásba épített reggeli számlázásánál, ahol csak 18 százalékos áfa volt feltüntetve, a szolgáltatás egyértelműen szálláshely-közvetítés volt. Az új számlázásnál, ahol külön tételként kiemelik a reggeli árát, úgy gondolom, hogy ez már csomagként kezelendő, tehát már nem szálláshely-értékesítést kell számláznom, hanem az áfatörvény XV. fejezetének megfelelően csomag értékesítést? A külföldi szálláshely értékesítők is két áfakulcsot használnak, így azt is csomagként kell továbbszámláznom? Válaszukat előre is köszönöm PM

Szálláshely Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérjük szíves állásfoglalását: Egy kft. bérbe vett egy szállásépületet, a bérbeadó biztosítja az ágyneműket, azok mosatását és egyebeket. 40 db 2-3 ágyas szobák vannak, recepcióval is rendelkezik személyzettel. A bérbevevő kft. szerződésben áll cégekkel, mely szerint havonta a szerződő cég munkásainak(kb.10-15 fő) szállást biztosít. Reggelit nem kapnak. Ebben az esetben a szolgáltatás igénybe vevőjének ezt 18 vagy 27 százalék adómértékkel kell kiszámláznia és milyen szolgáltatásnak kell feltüntetni? Válaszát előre is köszönjük. T.Mária

Ezért gyűjt adatokat a kormány a szálláshely-szolgáltatóktól Cikk

A szálláshely-szolgáltatásban meglévő szürkegazdaság visszaszorítását célozza a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ létrehozása, amely külföldi példákon alapul – közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ.

Cafeteria 2019: így használhatja ki jól a SZÉP-kártyás lehetőségeket Cikk

Egy társaság 2019-ben SZÉP-kártya formájában adna dolgozóinak cafeteriát. A nettó juttatás összege 324 ezer forint. Ezen juttatás egészét SZÉP-kártya vendéglátás zsebbe szeretné adni. Milyen adókötelezettséggel jár ez? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A külföldiek rövidebb, a belföldiek hosszabb időt töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken Cikk

2018. augusztusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 0,2 százalékkal mérséklődött, a belföldi vendégek által eltöltötteké 5,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 12 százalékkal emelkedett. 2018. január–augusztusban a kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszakában mért vendégforgalma 4,0, bruttó bevétele 9,2 százalékkal volt több, mint 2017 azonos időszakában, közölte a KSH.

Óraadó, bérbeadó költségeinek beszámítása az adóelőlegnél Cikk

A harmadik negyedévi szja előleget 2018. október 12-éig kell a magánszemélyeknek befizetniük. Ez a határidő jellemzően azokat a magánszemélyeket érinti, akik egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatják az önálló (például óraadói, bérbeadói, tervezői) tevékenységüket, és nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja, vagy nem köteles levonni.

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szálláshely-szolgáltatással foglalkozna társaságunk. Vásároltunk egy vendégházat. A foglalások a bookingon keresztül történnének. Kérdésem, hogy hogy a magánszemélyek által átutalt előlegekről (főleg német turisták) kell-e számlát kiállítani? Az előlegek utalása ősszel, télen törtnénik, viszont a szállásokat csak jövőre foglalnák el. Illetve kérdésem lenne még, hogy az idegenforgalmi adót a számlán kötelező feltüntetni? Köszönettel: Maróti Gyula

Részletesen a szállásdíj-dokumentálási kötelezettségről Cikk

Az Adózóna olvasója a helyes számlázási gyakorlat kialakításához kért tanácsot a booking.com oldalon foglalt szállások kapcsán. Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.

Amerikai cég – szálláshely-közvetítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kéréseim a következők, amelyek megválaszolásában szeretném a segítségét kérni: 1.) Magyarországi adószámos magánszemélyek (szállásadók) megbíznának egy amerikai céget azzal, hogy külföldi, esetenként magyar magánszemélyeknek (vendégek) hirdessék a lakásaikat, online felületen. A vendégek a szállásadóktól kapnák meg a számlát, az amerikai cég a vendégeknek számlázna jutalékot, beszednék mind a jutalék, mind a szállásdíj összegét, és a szállásdíjat utalnák a szállásadóknak. Ez megengedhető, hogy online felületen ne közvetlenül a szállásadó hirdesse a szállást? 2.) Amerikai cég esetenként magyar cégtől venne igénybe szálláshelyet a vendégeknek. Ebben az esetben a teljesítés helye külföld vagy belföld lenne (áfa területi hatályán kívüli a számla vagy 18 százalékos áfás, amit a magyar cég kiállít)? 3.) Mikor kellene az amerikai cégnek Magyarországon bejelentkeznie, és adószámot kérnie?4.) Jól gondolom, hogy mivel a szállásadók a vendégeknek számláznak, ezért áfás számlát kell kiállítaniuk, kivéve, ha alanyi mentességet választottak? Köszönettel: Ági

Panziótakarítók vasárnapi pótléka Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy Budapesten található panzióban a takarító személyzetet gyakran vasárnap is behívják takarítói munka végzésére. Kérdésünk az, hogy ebben az esetben jár-e számukra a vasárnapi 50 százalékos pótlék? Mi a helyzet, ha munkaszüneti napon végzik a takarítást? A panzió egész évben, minden nap nyitva van. Tekinthető-e ez alapján rendeltetése folytán vasárnap és munkaszüneti napon működő munkahelynek? Gondolom, ha igen, akkor a pótlékok is máshogy alakulnak.

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában szeretném a segítségét kérni. Adószámos magánszemélytől fogadtunk be szálláshelybérleti díjról kiállított számlát (munkatársaink szállásdíját számlázta). Áfamentesen 27 800 forint összeget számlázott két napra, két fő részére, amelyet teljes összegben kifizettek a helyszínen a kollégáim. Nem kaptunk adóelőnyilatkozatot a költségekről, így kifizetés előtt azt le sem tudtuk vonni. A kérdésem az lenne, hogyan járunk el helyesen a számla könyvelésével kapcsolatban? Mindenképpen le kell számfejtünk a bérszámfejtésen keresztül (biztosítási jogviszony keletkezik, mivel a minimálbér 30 százalékát meghaladja az összeg), és levonni a járulékokat? Tíz százalékos költséget kell figyelembe venni vagy a teljes összeget, ha nem kapom vissza a nyilatkozatot? Illetve be kell-e jelenteni a 18T1041 nyomtatványon 1204 jogviszonykóddal (vállalkozási jellegű jogviszony) a két napra? Egyelőre nem áll rendelkezésemre a számlázó taj száma, adóazonosító jele, ami feltétele lenne, hogy bekerüljön a 08-as bevallásba? Mit tudok csinálni, ha nem kapom meg tőle a kért adatokat? Ugyanakkor, ha le kell vonni az adóelőleget meg a járulékokat, a kifizetés is magasabb összegben történt. Ezt lehet követelni tőle? Előre is köszönöm a válaszukat! Üdv.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lízingügylet

Nagy Norbert

adószakértő

Utazási iroda számlázás

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink