188 találat a(z) munkaviszony megszüntetése cimkére

Munkaviszony-megszűnés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló egy éve táppénzen van, fekvő beteg lett, táppénze hamarosan lejár. Az előtte betöltött munkakört nem tudja ellátni, egyáltalán nem tud dolgozni. Hogyan szüntethető meg a munkaviszonya? A munkáltató nem szeretne felmondani, és végkielégítést fizetni, hiszen ő alkalmazná, ha el tudná látni az addigi munkáját. Lehet-e kérni a munkavállalót, hogy ő mondjon fel, vagy közös megegyezéssel szűnjön meg a munkaviszony? Jár-e neki az elmúlt évben ki nem vett szabadságra a távolléti díj? A munkaviszony megszűnésének időpontja a táppénz utolsó napja? Válaszukat köszönöm. Némethné T. K.

Baleseti táppénz passzív jogon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni baleseti ellátással kapcsolatban. Nevezett munkavállaló munkaviszonyának fennállása alatt balesetet szenvedett, melynek üzemiségét a kifizetőhely megvizsgálta, és határozatban üzemi balesetnek ismerte el, ennek megfelelően baleseti ellátást folyósított a sérült részére. A munkavállalónak a baleset bekövetkezését megelőzően tanúsított magatartásával összefüggésben indított vizsgálat eredményének következtében, a vizsgálat lezárulása után megszüntette a munkaviszonyát a munkáltató. A volt munkavállaló üzemi balesetből fakadó keresőképtelensége a munkaviszony megszűnése után is fennáll. Értelmezésünk szerint ő továbbra is jogosult baleseti táppénzre, annak ellenére, hogy a munkáltatónál fennálló biztosítási jogviszonya megszűnt. Helyesen járt el a munkáltató a munkavállaló adóhatóság felé történt kijelentésével? Kifizetőhelyként továbbra is folyósítania kell az ellátást a volt munkavállaló felé, passzív alapon? Milyen szabályok, paragrafusok vonatkoznak erre ez esetre? Válaszát előre is köszönöm!

Munkavállaló azonnali távozása Kérdés

Munkaügyi vitába keveredett az ügyfelem és a munkavállalója. A munkavállalónak nem tetszett, hogy figyelmeztették a feladatára, vagy helyreigazították a munkavégzésével kapcsolatban. Sajnos elképzelhető, hogy a stílussal volt némi probléma, de ezt el lehetett volna rendezni. A vita elmérgesedett. A vége az lett, hogy a munkavállaló felállt, és azonnal ott hagyta a munkahelyét, szóbeli felmondást tett. Azóta nem jelent meg. A munkáltatónak most sajnos két emberrel kevesebb van, mert bonyolítja a helyzetet, hogy a munkavállaló házastársa is ott dolgozott, a hallottak alapján ő is felállt a munkájától. A munkáltató ugyan nem akarta volna felmenteni őket a felmondási idő letöltése alól, de hát nem jelentek meg, és így nem tud ellene mit tenni, megszünteti a munkaviszonyukat. Mi ennek a szabályos kezelése, jár-e nekik a szabadság megváltás? Vonhatok-e tőlük kártérítésként amiért nem töltötték le a felmondási időt, mennyit? Mit kell írnom a kilépő papírjukra a munkaviszony megszüntetésének indokaként? A törvényben inkább a munkáltató felmondásával foglalkoznak többet, pedig rengeteg ilyennel lehet találkozni. Eddig sikerült normálisan megoldani, de most még a pénzen is vitatkoznak, hogy mi jár,nem jár. Előre is köszönöm a választ.

Próbaidő alatt munkaviszony megszüntetése 2. Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016.11.09.-én feltett kérdésemet egészíteném ki az alábbiakkal: Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! Köszönöm válaszát. Jelenleg 2 kérdésem van még: - válasza szerint, próbaidejét töltő táppénzen lévő munkavállaló munkaviszonya azonnali hatályú felmondással megszüntethető, és így másnaptól nem jogosult táppénzre; ezek szerint ebben az esetben az "azonnali" mindenre érvényes, nem úgy, mint a már nem a próbaidejét töltő munkavállaló esetében, mivel ott a munkaviszony csak a táppénz lejártát követően szűnik meg ... ? - mi a következménye, ha nem veszi át a postai küldeményt a próbaidőn belül, bár az "időben" lett postázva ... ? Válaszát előre is köszönöm!

Próbaidő alatt munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi helyzettel kapcsolatban kérem véleményét. A munkavállaló egyik nap bejelenti, hogy aznap derült ki, hogy terhes, és a doktor ajánlása szerint nem javasolt számára a munkavégzés, ezzel szemben egy közösségi oldalon már több mint egy hete ultrahangfelvételeket tesz közzé. A munkavállaló a próbaidejét tölti, állapotának bejelentése napján körülbelül másfél hónapja volt próbaidőn. Az általa betöltött pozíció azonban megszűnik január elsejével (ami viszont a munkáltatónak is most jutott a tudomására). Milyen retorziókra számíthat a munkáltató, ha a terhes munkavállaló sérelmezi a próbaidő alatti munkaviszony-megszüntetést? Továbbá, ha próbaidő és táppénz alatt mond fel a munkáltató, és a munkavállaló a táppénz után (szülés) rögtön gyedre jogosult, akkor csak a gyedes időszak lejárta után szüntethető meg a munkaviszonya? Válaszukat előre is köszönöm!

Védett korban munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1955. január 30-án születtem, 2 év korkedvezménnyel 2017. január 30. napjával szeretnék nyugdíjba menni. Jelenlegi munkahelyemen 2013. április 22. óta dolgozom határozatlan idejű munkaszerződéssel. Ez év november 2. és november 8. között szeretnék elmenni szabadságra, gyógyfürdőbe. Október 19-én a szabadság engedély kérelmet beadtam az üzemirodába. Írásos választ nem kaptam, de az ügyvezető szóban közölte, hogy most nincs szabadságolási időszak, csak 1-1 napot lehet kivenni. Elmehetek, de számoljak a következményekkel. Márciusban kiadtak egy szabályozást a szabadság igénybevételére, melyben szerepel, hogy a szabadságolási időszak ebben az évben május 15. és szeptember 15. között van. A nyári leállás július 25. és augusztus 5. között, ami még egy héttel meghosszabbítható. Az év elején szabadságolási tervet kellett leadni, ahol bejelöltem a november 2. és november 8. közötti időszakot is. A kérdésem a következő: ha írásos engedély nélkül elmegyek szabadságra, akkor megszüntetheti-e a munkáltató a munkaviszonyomat? Ha igen, akkor jár-e részemre a 2 hónap végkielégítés és a 30 napos felmondási időre járó távolléti díj?

Kizárták a munkavállalót a munkahelyéről? Itt a kulcs Cikk

A Népszabadsággal kapcsolatos intézkedések a szerkesztőségben dolgozó munkavállalókat is érintik. Őket munkáltatójuk olyan szokatlan módon mentette fel a munkavégzés alól, hogy nemcsak nem kötelesek munkát végezni, de nem is mehetnek be munkahelyükre, levelezésükhöz, a munkahelyen hagyott személyes dolgaikhoz nem tudnak hozzáférni. Vajon ez beilleszthető a munka törvénykönyve rendelkezéseibe? Hogyan tovább?

Gyesről visszajön a 3 gyermekes anyuka Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi ügyben kérném szíves segítségüket: Adott egy egyszemélyes vállalkozás 1 fő alkalmazottal. A alkalmazott hölgy 2009-ben szülési szabadságra ment, azóta még két gyermeknek adott életet. Emberileg ennek nagyon örülünk, de: 2017-ben vissza akar jönni dolgozni. Az ő helyét már 2009-ben betöltötte egy másik munkavállaló, akivel tökéletesen meg vannak elégedve. A vállalkozásnak pont annyi bevétele van, amiből fenn tudja tartani magát, eredménytartaléka, megtakarított pénze nincs. Nem tudja foglalkoztatni az anyukát, ezért meg kellene szüntetni a jogviszonyát 2017-ben. Az előzetes kalkulációk alapján jár neki 92 nap szabadság, felmondás esetén 55 nap felmondási idő és 4 hónap végkielégítés, mivel 2005 óta állományban van. Ez kb. 10 havi munkabér, ami a vállalkozásra kb. 2,5 millió forint terhet róna, aminek nincs pénzügyi fedezete. Hogyan lehet ezt a jogviszonyt lezárni úgy, hogy a törvényi előírásoknak meg tudjon a vállalkozás felelni, de ne kelljen csődöt jelentenie? Egyáltalán van bármi lehetőség arra, hogy ezt a rengeteg pénzt ne kelljen kifizetni a semmire? Válaszukat előre is köszönöm! Ha esetleg nem válaszolnák meg a kérdésemet, akkor tudomásul veszem, hogy ebben az esetben nincs megoldás, tönkre kell mennie egy cégnek és két ember állása kell, hogy megszűnjön egy rossz szociális törvényhely miatt.

Munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló augusztus elején dolgozott 5 napot, majd nem jelent meg a munkahelyén, és nem lehetett elérni, a maradék szabadságát kiadtuk a többi napra, igazolatlan távollétet szerepeltettünk. Szeptember 1-jén ajánlott levélben felszólítottuk, hogy igazolja a távollétét, de "nem kereste" szöveggel visszajött a levél. Mi a teendő ilyenkor? Milyen dátummal és milyen módon lehet a munkaviszonyát megszüntetni?Segítségét előre is köszönöm.

Jogellenes kirúgás: ezt kell tudni a megítélt juttatás tb-terheiről Cikk

A (volt) munkáltatóval szemben munkaügyi pert nyerni mindenképpen elégtétel a „kirúgott” dolgozó számára, és akkor még nem is szóltunk az így megítélt elmaradt munkabérről vagy kártérítésről. Hogy a társadalombiztosítási ellátások és kötelezettségek szempontjából mit jelent a megítélt díjazás, az elsősorban attól függ, hogy egészen pontosan milyen címen tartotta azt jogosnak a bíróság, illetve mikor történt a munkaviszony jogellenes megszüntetése.

Munkaviszony megszüntetése gyed alatt Kérdés

Kedves Szakértő! Munkavállaló idén márciusban szült. Szeretné munkaviszonyát megszüntetni, mert elköltözik, és az új városban tervez majd néhány hónap múlva munkát vállalni. Meg lehet-e szüntetni gyed alatt közös megegyezéssel a munkaviszonyát? Érinti-e ez a gyedre való jogosultságát? Kell-e még a munkáltatónak valamire gondolnia? Köszönettel: R.

Jár-e végkielégítés részleges leszázalékolás esetén? Kérdés

A munkavállaló 13 éve dolgozik gyártósori szalagmunkásként a munkaadónál. 2016-ban részlegesen leszázalékolták, azért nem tudja tovább végezni korábbi munkáját. A munkaadó nem tud a munkavállaló által végezhető munkát biztosítani, ezért megszüntetik a munkaviszonyt, de végkielégítést nem akarnak fizetni, mondván, hogy nem a munkavégzésből adódott az egészségkárosodás. Kérdésem: leszázalékolás esetén jár-e végkielégítés, illetve befolyásoló tényező-e az, hogy a munkavégzéssel kapcsolatosan alakult-e ki a betegség vagy sem?

Nyugdíj táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férfi munkavállaló – aki táppénzen van – június 3-án tölti be a 63. életévét, eléri a nyugdíjkorhatárt, szeretne nyugdíjba vonulni. A munkáltatónak mit kell tennie? Táppénz alatt kijelentheti a munkavállalót, majd vissza kell jelentenie munkaviszony melletti nyugdíjasként? Ha megszűnik a munkaviszony, nyugdíjat fog kapni a munkavállaló, és táppénzt nem? Válaszát előre is köszönöm.

Munkaviszony megszüntetés számfejtése Kérdés

Egy kft. a bírósági itélet szerint jogellenesen szüntette meg a dolgozó jogviszonyát, ezért a bíróság a kft.-t 940 ezer forint elmaradt munkabér és annak 2015. 06. 10-étől járó törvényes kamatainak megfizetésére kötelezi. Kérdéseim: 1. Hogyan számítom ki a törvényes kamatot (a jegybanki alapkamat kétszerese)? 2. A kiszámított kamat után milyen adókat, járulékokat kell levonni, számfejteni? 3.Az elmaradt munkabér után milyen adókat, járulékokat kell megfizetni? (27 százalékos szochót vagy ehót? A válasz nagyon sürgős lenne. Előre is köszönöm.

Munkaviszony jogellenes megszüntetése Kérdés

A munkavállaló egészségi állapotának romlása miatt kérte a munkáltatótól, hogy helyezze más munkakörbe. A munkáltató egészségügyi felülvizsgálatra küldte a dolgozót, melynek eredményeként az orvosi szakvélemény szerint kezeléssel a probléma orvosolható. A munkáltató tájékoztatta a dolgozót, kérte, hogy kezeltesse magát. A dolgozó ezzel a lehetőséggel nem élt, kérte munkaviszonyának azonnali hatályú megszüntetését, melyet a munkáltató nem fogadott el. A dolgozó felmondásában egészségi állapotának romlásával indokolta a felmondását. A munkavállaló az azonnali hatállyal kért munkaviszony megszüntetése után nem jelent meg dolgozni, hiányzását felszólítás ellenére sem igazolta, ezért a munkáltató a munkavállaló jogellenes munkaviszony-megszüntetését állapította meg, Milyen időponttal kell a dolgozó munkaviszonyát megszüntetni? A munkavállaló által kért azonnali hatályú felmondás napjával, vagy amikor kiderült, hogy a dolgozó nem tudja igazolni a hiányzását, és akkor ezekre a napokra igazolatlan nem fizetett időt kell elszámolni? A levelezés miatt eltelt két hét, és közben bérszámfejtés és bevallás is megtörtént. Köszönöm gyors válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő tárgyi eszköz beszerzés és támogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink