hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kizárták a munkavállalót a munkahelyéről? Itt a kulcs

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A Népszabadsággal kapcsolatos intézkedések a szerkesztőségben dolgozó munkavállalókat is érintik. Őket munkáltatójuk olyan szokatlan módon mentette fel a munkavégzés alól, hogy nemcsak nem kötelesek munkát végezni, de nem is mehetnek be munkahelyükre, levelezésükhöz, a munkahelyen hagyott személyes dolgaikhoz nem tudnak hozzáférni. Vajon ez beilleszthető a munka törvénykönyve rendelkezéseibe? Hogyan tovább?

Dolgozni és munkát adni

A munkaviszony két pólusán álló félnek megvan a maga kötelessége. Míg a munkavállaló köteles a munkáltató által előírt helyen és időben munkára képes állapotban megjelenni és munkaideje alatt munkáltató rendelkezésére állni, addig a munkáltató sem várhat ölbe tett kézzel: a munkaszerződés és a munkaviszonyra vonatkozó szabályok szerint köteles a munkavállalót foglalkoztatni.

Ez olyan lényeges munkáltatói kötelezettség, melynek elmulasztása a bírói gyakorlat szerint megalapozhatja a munkavállaló azonnali hatályú felmondását. Még a régi munka törvénykönyve hatálya alatt született és ma is alkalmazandó döntés szerint, ha a munkáltató huzamos időn át nem tesz eleget a foglalkoztatási kötelezettségének és a munkavállaló emiatt él a rendkívüli felmondás jogával, e felmondást megalapozottnak kell tekinteni. A munkavállalót ekkor megilletik a munkáltató rendes felmondása esetén járó anyagi juttatások (LB Kf. III.27.389/1995. – BH 1996/127.). Utóbbi azt jelenti, hogy egy jogszerűen indokolt azonnali hatályú felmondás jogkövetkezményeként a munkavállalót megilleti a munkáltatói felmondás esetén járó felmondási időre járó távolléti díj és a végkielégítés. A megfelelő indokolásra azért kell ügyelni, mert ha a munkáltató annak tartalmát vitatná, a munkavállalónak kell bírósághoz fordulnia és ott kétséget kizáróan bizonyítania a leírtakat annak érdekében, hogy jogosulttá váljon a felmondási járandóságokra.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen tájékoztatási és díjazási kötelezettségei vannak a munkáltatónak, ha a munkavállaló nem él fent említett jogával! 
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink