74 találat a(z) munkarend cimkére

Munkarendváltás esetén műszakpótlék Kérdés

Ünnepnapokon végzett munka és díjazása Cikk

A karácsony és új év közötti napokat nem töltheti mindenki teljes egészében pihenéssel, hiszen – általános körülmények között – az ünnepek alatt is dolgoznak a nyitva lévő éttermekben, fellépnek a színészek, üzemel a hibaelhárítás, talpon vannak az orvosok, ápolók és a közüzemi sokan elvesztették a munkájukat, de olyanok is vannak, akik ebben az évben alig voltak szabadságon és talán már nem is lesznek. A munkáltatóknak a bennragadt szabadságot az év utolsó napjáig - a törvény szerinti kivételekkel – ki kellene adniuk, miközben egyébként számos szektorban munkaerőhiánnyal küzdenek. Kik, mikor és milyen bérpótlék ellenében végezhetnek munkát?

Mindennél fontosabb az alapfizetés a munkavállalóknak – Ez 2020 legvonzóbb munkahelye Cikk

Megnőtt az alapbér jelentősége a munkavállalók szemében a tavalyi évhez képest, amely így a rugalmas és kiszámítható időbeosztással együtt vezeti 2020-ban a legfontosabb munkahelyválasztási tényezők rangsorát. A Covid-járvány hatására újként került be a TOP15-ös sorrendbe a biztonság szempontja, míg a várakozásoknak megfelelően csökkent a rendszeres csapatépítések népszerűsége.

Home office szabályozása: kérdések, amelyeket törvényben kell tisztázni Cikk

Az Mt. szabályozza ugyan a távmunka intézményét, azonban a vonatkozó rendelkezések a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen rendszeresen folytatott tevékenységre érvényesek, nem a manapság – kezdetben kényszerűségből elterjedt, majd a járványhelyzetben egyre inkább tért hódító, alkalomszerűen folytatott – otthoni munkavégzésre (home office). Jelenleg nem rendezi jogszabály az otthoni munkavégzést, így számos kérdést vet fel például az eszközhasználat, a munkavédelem, a kárfelelősség, a munkarend, és az infrastruktúra biztosítása is.

Fizetett ünnep Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni, az alábbi kérdésekben: - dolgozó órabéres, 5/2-es munkarendben hétfőtől péntekig dolgozik. Kell-e távolléti díjat fizetni az ünnepnapokra? Például áprilisban húsvét péntek, vasárnap, hétfő is ünnepnap. Ha ledolgozza az általános munkarend szerinti órakeretet. - dolgozó órabéres, folyamatos munkarendben dolgozik (4 műszakos). Kell-e távolléti díjat fizetni az ünnepnapokra? Ha ő is ledolgozza az általános munkarend szerinti órakeretet? Előre is nagyon köszönöm segítségüket.

Home office-ban, határon túl Cikk

Olvasónk Németországban dolgozik, de Magyarországon rendelkezik ingatlannal. Azt szerette volna megtudni, hogy évi hány napot dolgozhat Magyarországról home office-ban egy német cégnek úgy, hogy az adó- és járulékfizetési kötelezettsége ne változzon a korábbi – csak Németországban történő munkavégzés – munkarendjéhez képest. Olvasónk kérdése jelen járványügyi helyzetben még aktuálisabb. A kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

Munkaidő, bér, felmondás – pandémiás vészforgatókönyv munkáltatók számára Cikk

A koronavírus fertőzés terjedésének beláthatatlan gazdasági kihatásai lehetnek. Valamennyi vállalkozás bevétele csökkeni fog, hiszen a piacai beszűkülnek, így érdemes áttekinteni, hogy milyen munkajogi eszközzel rendelkeznek a keletkező feszültség részleges enyhítésére. A helyzet megítélésénél figyelembe a 47/2020. (III. 18.) kormányrendelet előírásait is figyelembe vesszük.

Kötetlen munkaidőbeosztás: hogyan alkalmazható, mik a buktatói? Cikk

A kötetlen munkaidőbeosztás egyre elterjedtebb, hiszen ilyen esetekben a munkáltató egy sor kötelezettség alól mentesül. Nem tartja nyilván a munkavállaló munka- és pihenőidejét (a szabadság kivételével), valamint nem érvényesülnek a munkaszüneti napokra érvényes, illetve a vasárnapi munkavégzés korlátjai sem. Kötetlen munkaidőbeosztás azonban csak meghatározott esetekben alkalmazható, a helytelen alkalmazás komoly következményekkel járhat.

5/2-től eltérő munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy dolgozónk kedden, csütörtökön és szombaton 9:00-17:00-ig, szerdán és pénteken 12:00-20:00-ig dolgozik, kell-e valamilyen pótlékot fizetnünk neki? Köszönettel

Megint változott az Mt.: lista a fontos módosításokról Cikk

Több alkalommal is módosult az utóbbi időben a munka törvénykönyve (Mt.), legutóbb 2019. április 11-én. A munka- és pihenőidő szabályainak változását követte az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) átültetése. Cikkünkben áttekintjük a leglényegesebb módosításokat.

A munkarend pótlékolási következményei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelünk foglalkoztatója új munkaszerződést szeretne aláíratni ügyfelünkkel, melyben – a korábbi – „Általános munkarendben, hétfőtől péntekig 8:00-tól 17:00-ig vagy 9:00-től 18:00-ig” munkabeosztást „Általános, többműszakos munkarend”-re változtatnák. Ügyfelünk a hét minden napján – ünnepnapokon is – három műszakban beosztható (7/24-es). Nem tudtunk egyértelmű választ adni arra a kérdésre, hogy az új munkaszerződés nem előnytelenebb-e számára a korábbinál. Úgy véljük, hogy az új szerződés alapján a műszakbeosztásokból adódó bérpótlékok jelentős részét elvesztené; de hogy mi maradna és mi veszne el, azt nem sikerült maradéktalanul kibogozni. Kérjük szíves segítségét a tisztánlátásban! Válaszát előre is, tisztelettel köszönjük!

Szinte vége sincs a mostani hosszú hétvégének, máris jönnek a következők Cikk

A jövő héten ismét hosszú hétvégére számíthat a munkavállalók többsége.

Bedolgozók foglalkoztatása és tb-ellátása Cikk

A munkaviszony különleges formája a bedolgozói munkaviszony, amely munkajogi szempontból különbözik a „hagyományos” munkaviszonytól, hiszen a vállalkozói tevékenységhez hasonlóan önállóan végezhető a munka, amiért kizárólag teljesítménybér adható. Az alábbi cikkben áttekintést adunk a bedolgozói munkaviszonyról, mind munkajogi, mind társadalombiztosítási szempontból, kitérve az ezen jogviszonyra vonatkozó különleges ellátási szabályokra is.

Szociális gondozók munkarendje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. fő tevékenységi köre 8710 Bentlakásos, nem kórházi ápolás. A munkavállalók között 5 fő szociális gondozó is van, akik 6:00-18:00 és 18:00-6:00 között végzik munkájukat. Hogyan lehet kialakítani munkarendjüket? A normál munkarend nem vonatkozhat rájuk. Többműszakos munkarend esetén a bruttó bér/174*éjszakás órák száma*30 százalék műszakpótlék jár a bruttó béren felül és esetenként a vasárnapi 50 százalék pótlék? Fizetett ünnepen történő munkavégzésnél milyen pótlékkal számoljunk? Alakítsunk ki munkaidőkeretet, ha igen, milyen időszakra? Szóba jöhet a megszakítás nélküli munkarend, hiszen az idősekkel folyamatosan lennie kell minimum 1 főnek. Válaszát köszönöm!

24/48 órás munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég 24/48 órás munkarendben szeretne biztonsági őröket foglalkoztatni, tehát egyik nap a munkavállaló 08:00-tól másik nap 08:00-ig dolgozna és utána 48 óra pihenőnapot kapna. Kérdésem, hogy hogyan lehet ezt szabályosan kivitelezni a gyakorlatban? Mennyit dolgozhatnak maximum egy hónapban? Járnak-e pótlékok az éjszakai részre a 24 órán belül, ha hétvégén dolgozik, ha ünnepnapokon dolgozik? A 48 órás pihenőnapra mennyi bért kell nekik fizetni? Hogyan kell kiadni ilyen munkarendben az alapszabadságokat a pihenőnapokon felül?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Kezelt vagyon kifizetői státusza

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Egyszerűsített végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink