405 találat a(z) munkaidő cimkére

Peremidő, törzsidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk beléptető rendszert vezetett be. A munkaközi szünetet 25 percben állapítottuk meg, így a napi munkaidő 8 óra 25 perc. A vezetőség munkáltatói utasítást készítene minden munkavállaló részére, amelyben a munkavállaló munkarendje: egyhavi munkaidőkeret rugalmas munkaidővel, azzal a kiegészítéssel, hogy a törzsidő 8-16-ig van minden munkanapon, és a napi munkaidőből fennmaradó időtartamot a törzsidő előtti és/vagy utáni 25 percben saját döntése szerint dolgozza le (peremidő). Jó ez így? És mi van akkor, ha valamelyik munkavállalónak olyan kérése lenne, hogy valamelyik nap korábban szeretne hazamenni? Ebben az esetben a következő munkanapok valamelyikén ledolgozhatja a hiányzó időt? Vagy fordított helyzetben, egy munka miatt bentmarad tovább, és lecsúsztatni szeretné a plusz óráit, megteheti? Köszönettel: Fürjész Ramóna

Túlórázik, hazaviszi a munkát? Cégek, amelyek tiltják ezt Cikk

Hat óra van, és még mindig a munkahelyén ül? Emailekre válaszolgat? Úgy érzi, hogy baromi fáradt és már semmire sincs energiája? Több országban és cégnél már tudják erre a megoldást. Egyre több helyen központilag tiltják be a hivatalos munkaidőn kívüli emailezést és telefonálást, van, ahol pedig felemelkednek az asztalok, így nem tudnak dolgozni rajta a dolgozók. És ez a cégnek is jó, higgye el! Mi, magyarok erről csak álmodhatunk – írja a hvg.hu.

Műszakpótlék elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A műszakpótlék elszámolásával kapcsolatban szeretném megtudni – Mt. 141. § 59 (1) A munkavállalónak, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a tizennyolc és hat óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár. (2) Az (1) bekezdés alkalmazásában a változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van –, hogy a négy óra eltérésnek a munkanapok legalább egyharmadának minden napjánál meg kell lenni? Köszönettel.

Egyéni vállalkozó munkavégzése gyed mellett Kérdés

Főállású egyéni vállalkozó milyen feltételekkel vállalhat munkát, konkrétan heti négy órában szeretne dolgozni, erre a gyermek hány hónapos korától van lehetősége és milyen járulékfizetési feltétellel?

Bérpótlékkal, bérszámfejtéssel, munkaidőkeret meghatározásával kapcsolatos kérdések Kérdés

Tisztelt Szakértő! Előzetes bérköltség-kalkulációt készítünk egyik területünkre vonatkozóan és ezzel kapcsolatosan az alábbiakban szeretném a segítségét kérni! Az érintett terület egy áruház, amelyben napi takarítást és ügyeleti takarítási tevékenységet kellene végezni dolgozóinknak. Az áruház napi 14 órát tart nyitva hétfőtől-vasárnapig, egy fő napi takarítót kérnek a teljes nyitvatartás ideje alatt, illetve plusz egy fő ügyeletes takarítót minden másnap délelőtt 4 órában 7 és 11 óra között. Abban szeretném a segítségüket kérni, hogyan a leghatékonyabb megállapítani a dolgozók munkaidejét, munkaidő-beosztását, hogyan kell alkalmazni a munkaidőkeret szabályait, a vasárnapi munkavégzésre kell-e vasárnapi pótlékot fizetni? A munkaidő-nyilvántartást hogyan kell vezetniük a dolgozóknak egy ilyen munkaterület esetén? Nagy tisztelettel és köszönettel: Benkő Eszter

Munkaidő, adminisztráció – ezeken buknak meg a cégek Cikk

Bár a kereskedelmi munkáltatók többsége alkalmaz egyenlőtlen munkaidő-beosztást, ez ma még szinte kizárólag munkaidőkeretben történik. A döntő többség a Kúria döntését követően sem változtatott a vasárnapi pótlék fizetésének gyakorlatán. A kereskedelemben továbbra is leginkább papír alapú munkaidő-nyilvántartást vezetnek, a munkaidő-nyilvántartások vezetésének gyakorlata pedig több tekintetben sem felel meg a munkaügyi ellenőrzések által támasztott követelményeknek. Ezek a főbb következtetései a BDO Magyarország felmérésének, amely a kereskedelem munkaügyi helyzetét tárta fel.

Ellenőrzés során lejár a munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik cégünk fuvarozó és a kérdésünk a következő lenne: mi a teendő abban az esetben, ha a tehergépkocsi menet közben ellenőrzést kap, ami 1,5 órán át tartott, és a dolgozónak időközben lejárt a munkaideje? Hogyan járjunk el a dolgozóval szemben helyesen számfejtésileg?

Heti 50 órás munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítványnál szociális (drogmegelőzés, ifjúságvédelem) területen dolgozó munkavállaló munkaidejét heti 40 óráról 50 órára szeretnénk megemelni. Van-e ennek bármilyen akadálya? Mit kell tennünk ahhoz, hogy ez megvalósulhasson? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel Nagy Szabolcs

Megjelent az augusztusi VálaszAdó Cikk

Június végén életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium legújabb számlarendelete. Bőven van még mit mazsolázni a márciusban hatályba lépett új Polgári törvénykönyvből. Folyamatosan érkeznek olvasóinktól arra vonatkozó kérdések, hogyan úszhatják meg a társaságok ügyvezetője, hogy sokszorozódjon a járulékfizetési kötelezettségük, ha különböző jogviszonyokban látják el a feladataikat.

Munkaidőkeret – bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkaidőkerettel kapcsolatban szeretném megkérdezni az alábbiakat: Ha valaki egyhavi munkaidőkeretben dolgozik, akkor kell-e valamilyen bérpótlékot fizetni, ha szombaton vagy vasárnap is dolgozik? Munkaidőkeretnél hány órát lehet naponta dolgozni, mennyi lehet az egyheti munkadő hossza? Van-e olyan lehetőség, hogy két egymást követő nap dolgozik 12-12 órát, és utána két napon nem dolgozik (és hónap végén elszámol pontosan az órákkal)? Ha a két munkával töltött nap hétvégére esik, akkor kell-e a hétvége miatt valamilyen bérpótlékot fizetni? Válaszukat és segítségüket előre is nagyon köszönöm!

Tesznek a munkavállalói jogokra Cikk

Az LMP úgy tudja, hogy szürkefoglalkoztatás, csökkenő bérek és akár havi 400 órás munkaidő jellemző a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) alvállalkozóinál, és a jogsértő állapotok a központ tudtával és beleegyezésével állnak fenn.

Sokat vagy keveset dolgoznak a magyarok? Cikk

Az európai uniós átlagnál kevesebbet túlóráznak a magyar munkavállalók, akik közül a teljes munkaidőben dolgozó nők átlagosan heti 40,2 órát, a férfiak 41,1 órát dolgoztak tavaly - derül ki a Központi Statisztikai Hivatalnak (KSH) a munkaidővel kapcsolatos elemzéséből. Más kutatások szerint ugyanakkor mi vagyunk az egyik olyan nemzet, mely a legtöbbet dolgozik az EU-ban – írja a hvg.hu.

Munkaidő-beosztás: amit megtehet a munkáltató, és amit nem Cikk

Mik az egyenlőtlen munkaidő-beosztás, az osztott és osztatlan napi munkaidő, a kötetlen és a rugalmas munkarend szabályai? Milyen lehetőségei és korlátai vannak a munkáltatónak? Összefoglaltuk.

Így szabályoznák a hajósok munkaidejét Cikk

A belvízi árufuvarozó és személyszállító hajókon dolgozók, a legénység és a kiszolgáló személyzet munkaidejének alapszintű szabályozására tett javaslatokat az Európai Bizottság.

Ettől is függ a munkaidő és a pihenőidő hossza, illetve a díjazás Cikk

A költségek, illetve a díjazás miatt a munkavállaló és a munkáltató számára sem közömbös, hogy a cég tevékenysége idényjellegű-e. Idényjelleg esetén hosszabb lehet a munkaidőkeret, rövidebb a pihenőidő és vasárnapra is elrendelhető rendes munkaidő. A Kúria egyik határozatát is segítségül véve összefoglaltuk az idényjelleg jellemzőit.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés jövedeleme

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink