113 találat a(z) lakásáfa cimkére

5 százalékos áfakulccsal épülhetnek új lakások népszerű budapesti kerületekben is Cikk

Várhatóan megállítja a lakásépítések visszaesését a kormány által bejelentett barnamezős övezetekben alkalmazható kedvezményes, 5 százalékos lakásáfa, ennek a pozitív hatása 2022-től érvényesülhet – mondta Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője, a jegybank júniusi lakáspiaci jelentését bemutató online sajtótájékoztatóján.

Kényszer is lehet a kata: a munkáltatókon a kormány szeme Cikk

A kata lényege megmarad, ám a kormány fel kíván lépni az ellen, hogy egyre több munkáltató kényszeríti át ebbe az adózási formába munkavállalóját – közölte Varga Mihály ismertette a pénzügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Lakásáfa visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Generálkivitelezővel lakóépületet építtetek, a generálkivitelező 5% áfatartalommal számlázott eddig. Az épület készültségi foka 70% felett van. Megfontolás alatt áll, hogy a befejező munkálatokat saját (magán) szervezésben végeztetem alvállalkozókkal. A kérdésem az, hogy az áfa visszaigényléséhez a bemutatandó legalább 70% számla követelménye a teljes épületre vonatkozik (ami alapján nem tudnék már 70% számlát bemutatni, hiszen az 5% számlák nem számítanak bele), vagy pedig a hátramaradó szakasz (értékben kb. 30%) értékének 70%-át elég bemutatni, hiszen a visszaigénylést csak erre a szakaszra szeretném érvényesíteni. Segítségét köszönöm!

Hitelből fizetett ingatlan áfaidőpontja Kérdés

Adott egy magánszemély részére épített új ingatlan, melynek használatbavétele (tudomásulvétel) a hatóság részéről még 2019-ben történik. Az értékesítésről az építő vállalkozás a számlát 5 % áfával, mivel erre minden feltétel feljogosítja, 2019. decemberben kiadja. A számlát a magánszemély CSOK-os hitel felvétele érdekében a pénzintézethez benyújtja, aki azt csak többheti átfutással fogja az építő vállalkozás részére kiegyenlíteni. A birtokbaadást és a tulajdonjogátadást az építő kft. ahhoz köti, hogy az ingatlan teljes vételára kiegyenlítésre kerüljön. Ez biztosan 2020-ra fog tolódni. Kérdéseim, hogy annak ellenére, hogy a birtokbaadás és a tulajdonjog-átadás 2020. évi, 1. jogos-e a számlakiadás 2019-ben, 2. alkalmazhatja-e az építő kft. az 5%-os áfát? Válaszukat előre is köszönöm: Sándor Józsefné

5% áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 6 lakásos lakóparkra 2018. nov. 27-én véglegessé vált építési engedélyel rendelkezik. A lakások dec 31-éig átadható szinten lesznek. Kérdés, hogy ha dec 31-éig leszámlázzuk az ingatlanértékesítést, de pénzügyileg a vevő (CSOK, hitel,)később rendezné, az ügylet 5% áfával adózik? Ha a hitelkérelmet a bank befogadta, folyósítható, de a tényleges fizetés 2020-ra tolódik, akkor is áll az 5%-os áfa? Milyen feltételekkel alkalmazható az 5%-os ingatlanértékesítés? Válaszát előre is köszönve.

Áfa – lakásértékesítés Kérdés

Tisztelt Bartha László Úr! Áfa – lakásértékesítés kérdésemre adott válaszában sok információt közölt, melyet köszönettel veszek. Kérdésemre azonban nem válaszolt. Egy lakásértékesítésnél a szerződés megkötésekor az ingatlan új ingatlannak minősült, a vételárat a vevő több részletben fizette. Különböző okokból elhúzódott a vételár megfizetése és az utolsó részletet a vevő már akkor teljesíti, amikor az ingatlan ún. használt ingatlannak ( használatba vételi engedély kiadását követő 2 év után) minősül. A használt ingatlan értékesítésére az eladó adókötelezettséget választott. Kérdés, hogy a lakás értékesítésére a teljes vételárra 5%-os vagy 27%-os áfa vonatkozik-e? Esetleg az előlegfizetéskor az 5% és az utolsó részletre a 27%-os áfafizetési kötelezettség keletkezik? Üdvözlettel és köszönettel.Véleményem szerint az ingatlan ún. új ingatlanra (a használatba vételi engedély kiadását követő 2 éven belüli időszak) eső időszakban 5% és az utolsó részletnél 27% áfakulcs alkalmazható. Válaszát előre is köszönöm.

5% áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az 5%-os lakásépítési áfával kapcsolatos: 2018 november 1. előtt kapott építési engedélyt egy kivitelezés. Azonban az építés nem kezdődött el: tervmódosítás miatt újra kellett engedélyeztetni, ami 2018 november 1-je után történt meg. Az építtető nem magánszemély, hanem beruházó. Az ismert, hogy 2023 dec. 31-éig akkor alkalmazható az 5%-os áfa, ha 2018. nov. 1-jéig megtörtént a jogerős engedélyeztetés. Ez esetben az első engedélyeztetés alapján lehet 5%-os áfával szerződést kötni, vagy a tervmódosítás miatt történt második engedélyeztetés lesz mérvadó és ez esetben már csak 2019 dec. 31-éig történő értékesítésre lehet az 5%-os áfát alkalmazni?

Lakásáfa kulcsa, ha több generálkivitelező dolgozik a házon Cikk

Generálkivitelező szerkezetkész állapotra épített egy családi házat, amelynek költségét 5 százalékos áfával számlázta az építtető felé. Az építtető másik generálkivitelező céggel szeretné befejezni a házat kulcsrakész állapotra. A második generálkivitelező cég, amely a szerkezetkész és kulcsrakész állapot között dolgozik, alkalmazhat-e 5 százalékos áfát? Olvasói kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Lakásáfa több generálkivitelező esetén. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Generálkivitelező szerkezetkész állapotra épített egy családi házat, amelynek költségét 5 százalékos áfával számlázta az építtető felé. Az építtető másik generálkivitelező céggel szeretné befejezni a házat kulcsrakész állapotra. a második generálkivitelező cég, amely a szerkezetkész és kulcsrakész állapot között dolgozik, alkalmazhat-e 5 százalékos áfát?

2019. december 31-éig szerkezetkész társasház áfája Kérdés

Kérdésünk a következő lenne: a pénzügyminiszter úr tavaly októberben bejelentette, hogy a 2019. december 31-éig szerkezetkészre megépített társasházaknál az 5 százalékos áfa használható 2020. december 31-éig abban az esetben, ha a készültséget a NAV-nál ezt bejelentik 2019. december 31-éig, de ez a kijelentés nem jelent meg a közlönyben. Ezt követően tettek egy újabb bejelentést 2018. november 7-én, ami arról szólt, hogy a 2018. november 1. előtt kiadott építési engedélyekre vonatkozólag használható az 5 százalékos áfa 2023. december 31-éig, ez a közlönyben meg is jelent. A kérdés az, hogy az első bejelentés tartalma megmaradt-e, vagy az törölték a második bejelentésükkel? Köszönettel: NLN Kft.

Általános forgalmi adó Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Társaságunkat magyar adószámmal rendelkező lengyel állampolgár magánszemély építtető új családi ház építésével bízta meg. A kiállítandó számlák áfatartalmának megállapítása érdekében kértünk a NAV-tól állásfoglalást, de válasz még nem érkezett, pedig nagyon fontos lenne számunkra. Kérdésünk, hogy az 5%-os áfa alkalmazható-e az ő esetében idén december 31. napjáig? Az egyszerű bejelentési dokumentáció 2018. december 8-án kelt, a kivitelezés pedig 2019. július 30-án kezdődne. Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Berecz István

5 százalékos lakásáfa generálkivitelező esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Beruházó cég a lakóingatlan-építést generálkivitelezőre bízta. Viszont egyes anyagok (például ablakok) számlái a beruházó nevére szólnak, nem a generálkivitelezőére. Az 5 százalékos értékesítéshez szükséges végleges építési engedély 2018. november előtti. Más építtető cégektől azt az információt kapta, hogy ha nem minden számla a generálkivitelező nevére szól, hanem mint beruházó közvetlenül is fogad be számlákat, akkor elveszíti az 5 százalékos áfával számlázás lehetőségét. Ebben kérném véleményét, hogy ez valóban fennáll-e, illetve ha igen, akkor milyen törvényi hivatkozás alapján. Válaszát előre is köszönöm.

Az ingatlanfejlesztők a kedvezményes lakásáfa hosszabb távú fenntartását javasolják Cikk

A gazdasági növekedés tartós biztosítása érdekében a legnagyobb fejlesztőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) az új lakásoknál alkalmazható 5 százalékos áfakulcs hosszabb távú fenntartását javasolja; a szervezet a kormány számára is elfogadható kompromisszumos megoldás kialakításán dolgozik, amelyet a Pénzügyminisztériumnak juttatnak majd el – közölte az IFK kedden az MTI-vel.

5% lakásáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy építési vállalkozó 12 lakásos társasházat épít, a földszinten üzlethelyiségekkel és külön álló garázsokkal. Végleges építési engedéllyel 2018. november 1. napján még nem rendelkezett. A vevők előleget/foglalót fizetnének a kivitelező vállalkozónak. Ha jól értem, a jelenlegi Áfa tv. szerinti szabályozás alapján a 2019. december 31. napjáig lakásra fizetett előleget 5%-os áfával számlázhatja ki a vállalkozó. (Az üzlethelyiség és garázs 27%-os). Azonban a 2020. január 1. után fizetett előleg vagy részteljesítés már 27%-os áfával adózik, mert nem nem teljesülnek a feltételek az átmeneti rendelkezések miatt az 5%-os áfához. Így, ha helyes az elgondolás, mindenképpen megfizeti a magánszemély legkésőbb a végszámlában a 27%-os áfát a teljes lakás értéke után, tehát így kell a vételárral kalkulálni. Jól tudom, hogy az 5 millió forintos áfavisszaigénylési támogatási lehetőség is megszűnik 2019. 12. 31. napjával? Köszönettel: Zsófi

Odavág az építési piacnak a kedvezményes áfa eltörlése Cikk

Az új építésű ingatlanokra év végéig érvényben lévő kedvezményes lakásáfa kivezetése miatt csökkent az építési engedélyek száma, a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) szélesítése ugyanakkor elősegítheti a lakáspiac további növekedését – vélik elemzők.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Védelmező személybiztosítás adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Biztosítási adó sávváltozás 2024

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Átalányadós továbbszámlázása

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink