52 találat a(z) jóváíró számla cimkére

Előleg áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes adóalany 2014-ben előleget fizetett ingatlanvásárlásra, amiről kaptunk számlát – ami áfát is tartalmazott –, de ezt az áfát alanyi mentesként nem tudtuk levonásba helyezni. 2015. 01. 01-től a cég belépett az áfakörbe. Az ügylet, amire az előleget fizette, nem jött létre, így a 2014-ben fizetett előleget jóváíró számla kíséretében visszakaptuk. Kérdés: adott esetben az előleg visszafizetésekor 2015-ben, az előleg-jóváíró számla alapján keletkezik-e a cégnek áfafizetési kötelezettsége? Kérem, válaszában szíveskedjen jogszabályi hivatkozást is megadni. Válaszát előre is köszönöm.

Ezt is tudni kell a jóváíró számláról – Példa az MLM-cég Cikk

Hogyan kell számlázni a multi-level marketing (MLM) cég partnereinek nyújtott vásárlási kedvezményt, s vállalkozóvá kell-e válnia a magánszemélynek, ha nemcsak vásárol a cégtől, hanem marketingtevékenységet is folytat? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin okleveles adószakértő (InterTax Pro Kft.) válaszolt.

MLM-rendszer Kérdés

Egy MLM-es cég felépítésén dolgozik az egyik általunk könyvelt cég. A kérdéseink a következőek lennének: 1. vevő: nem szándékozik vállalkozóként dolgozni, csak, és kizárólag saját fogyasztásra vásárol az általunk könyvelt cég termékeiből. A cég által mindenki számára egyformán elérhető kedvezményeket ad a vásárlóinak a megvásárolt termékek bruttó értékének valamilyen százalékában. A kedvezményt rögtön vásárlás után leszámlázza a kft. (jóváíró számlát készít róla), viszont ezt a kedvezményt a vevő csak a következő vásárlásnál számíthatja be, kompenzálhatja. Helyes-e ez így? Nem gond-e, hogy a jóváíró számla akár hónapok eltelte után íródik jóvá pénzügyileg, a következő vásárláskor? 2. vevő: amennyiben a magánszemély nemcsak vásárol a kft.-től, hanem marketing-tevékenységet is folytat, más magánszemélyeket beszervez vevőként, illetve szervezőként dolgozik, ebben az esetben a magánszemélynek milyen időponttal kell vállalkozóvá válnia? Elegendő csak akkor kiváltania a vállalkozói igazolványát, amikor már olyan összeg kiszámlázására van lehetősége, amikor megéri vállalkozóvá válnia (akár egy év múlva, 2016-ban)? A kft. esetében okoz-e gondot, hogy egyösszegben számlázzák le felé a vállalkozói jutalékot, és ez esetlegesen két különböző adóévet érint (2015-2016)? A vállalkozói szerződés ebben az esetben hogyan készüljön el, milyen dátummal? Amennyiben mégis úgy dönt, hogy magánszemélyként érvényesíti a kedvezményt, és nem válik vállalkozóvá, akkor mit tud tenni a kft.? Visszamenőlegesen a jóváíró számlákat milyen dátumokkal készítse el?

EU-s áfa visszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem a segítségét. Nemzetközi fuvarozással foglalkozó áfaalany vállalkozás sofőrjei az EU-s országokban Shell-kártyával fizetik a tankolást. Kérem, írja meg, hogyan kell helyesen lekönyvelni a Shell-számlán szereplő EU-s tankolást és annak áfatartalmát? A számlán a tankolás euróban szerepel, de a végösszeg forintban van megadva. A nemzetközi áfavisszaigénylést az FDE végzi, amiről jóváíró számlákat kapunk mindkét cégtől, az FDE-től és a Shelltől is. Hogyan kell ezeket a jóváírásokat lekönyvelni?

Jóváíró számla elhatárolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan kell helyesen elhatárolni a jóváíró számlát? Biztosító bocsátott ki olyan számlát, amely a 2014. és a 2015. éveket is érinti, azonban negatív összeggel, jóváírásként. Köszönettel.

Jóváíró számla Kérdés

Egyik ügyfelem festett bútorokat készített partnere számára. Ki is számlázta, ki is fizették. Ügyfelem szerződésben vállalt 3 év garanciát, erről külön számlát állított ki jóteljesítési garancia címmel. A szerződésben azt is rögzítették, hogy a számlát havonta, részletekben egyenlítik ki. Az is le volt rögzítve, hogyha 2014.11.01-jéig nem kerül kiegyenlítésre a teljes összeg, akkor a fennmaradó részről jóváíró számlát állíthatunk ki. Kérdésem az lenne, hogy kiállíthatjuk-e a jóváíró számlát a ki nem fizetett részről.. Segítségét előre is köszönöm P.Edit

Jóváíró számla Kérdés

Hogyan lehet szabályos jóváíró számlát kiállítani? Az mindegy, hogy milyen okból. Két esetünk van: 1. Egy bizonyos tevékenységet átvettünk egy másik cégtől (LS) szerződés alapján. Nem a céget vettük meg, nem összeolvadtunk, csak mi folytatjuk azt a bizonyos tevékenységet minden hasznával és kötelezettségével együtt. Mi legyünk a "SZOLGÁLTATÓ". Az LS kiállított egy számlát, melyről a szerződés aláírása után, annak alapján már nekünk, a SZOLGÁLTATÓNAK kellene egy tételre jóváírást adni. Megtehetjük-e ezt? Köthetünk-e erre az ügyletre egy tartozás-átvállalási szerződést, vagy az a jobb megoldás, ha a tételt a VEVŐ számlázza a SZOLGÁLTATÓNAK? 2. Van egy "INTEGRÁTOR" cég, amely egy összetett berendezést épít különféle szállítók műszeregységeiből, melyekre a garanciát, jóváírásokat az egyes szállítók biztosítják közvetlenül. Egy ilyen tételre valamilyen okból jóváírást kellene kiállítanunk a VEVŐ felé. Megtehetjük-e ezt, hiszen az eredeti számla az INTEGRÁTORba ment? Vagy követni kell mindenképpen az eredeti értékesítési vonalat?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Tartós részesedés

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink