148 találat a(z) ingatlan értékesítése cimkére

Levonható áfa utólagos módosítása Kérdés

„F” kft. az 1990-es évek elején egy telket vásárolt magánszemélytől. A telken beruházást kezdett, melynek célja egy étterem kialakítása volt. Az étterem aktiválása 2006. januárban történt. 2008. augusztusban átalakítási munkák értékét aktiválták rá az ingatlanra. „F” kft. 2009. februárban beolvadt „H” kft-be. „H” kft. kávézót alakított ki az ingatlanban egy addig nem használt részében. A kapcsolódó kiadások tovább növelték az ingatlan bruttó értékét. „F” kft. az átalakításokhoz kapcsolódó előzetesen felszámított áfát bevallásaiban feltüntette. „H” kft. 2014-ben beolvadt „V” kft-be. „V” kft 2014. évtől – élve az áfatörvény 88.§ (1) bekezdésében foglalt lehetőséggel – adókötelessé tette a 86.§ j),k),l) pontjaiban meghatározott értékesítéseit. 2020. évtőt visszavonja bejelentését és az általános szabályok szerint kívánja elszámolni az áfát ingatlanhoz kapcsolódó bevételei után. „V” kft. 2020. évben tervezi a beolvadással tulajdonába került fenti ingatlan – akkor már áfamentes – értékesítését. Az ingatlan értékesítéséhez kapcsolódóan az alábbi kérdések merültek fel: 1. Van-e pótlólagos áfafizetési kötelezettsége „V” kft.-nek az áfatörvény 135.§ (1) bekezdése alapján? 2. Érinti-e az átalakításokat a 135.§ (1) bekezdése? 3. Minden átalakítás/bruttó értékre ráaktíválás után újraindul a 240 hónapos figyelési időszak? 4. Honnan indul a figyelési időszak a jogutódlással megszerzett ingatlan esetében, ha az már a beolvadás előtt működött és a kialakításhoz kapcsolódó áfát még a jogelőd vonta le?

Lakáslízing esetén lakás értékesités Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária adószakértő asszony! Köszönöm a kérdésemre adott válaszát. Még egy megerősítést szeretnék kérni Öntől. Az előzőekben említett lakásingatlan tulajdonjogilag nincs a nevemen, csak lízingbe vevő vagyok. Akkor Ön szerint erre az esetre is vonatkozik a szabály, hogy 5 év után átengedhetem az ingatlan értékesítését más személy javára anélkül, hogy adót kellene fizetnem. Ismételt válaszát tisztelettel megköszönöm. Üdvözlettel: Horváthné Kati

Bérleti díj beszámítása ingatlan értékesítésébe Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. a tulajdonában lévő, nem új lakóingatlannal kapcsolatban bérleti szerződést kötött egy magánszeméllyel. A szerződés a birtokbavételtől számított 130 hónapra szól, a bérleti díj havi 50 000 Ft (a főszabály szerint áfamentesen). A felek úgy állapodtak meg, ha a bérleti díj teljes egészében megfizetésre kerül a határozott időszak végéig, akkor azt a felek az ingatlan vételárának tekintik és az ingatlanra adásvételi szerződést kötnek. Ha az időszak végéig nem kerül megfizetésre a teljes összeg, vagy a bérlőnek két havi elmaradása keletkezik, akkor az adásvételre nem kerül sor. Kérdésem, hogy a fenti esetet hogyan kezeljem az áfatörvény, illetve a számviteli törvény előírásai szerint? Hogyan történik szabályosan a bizonylatolás? Mikor kerül kivezetésre az eszköz a kft. könyveiből? Meddig lehet értékcsökkenést elszámolni az ingatlan után? Előre is köszönöm a válaszokat!

Ingatlanértékesítés építés alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építési telket vásároltunk, melyre idén indult az építkezés. Az épület még nem készült el, szerkezetkész állapotban van. Az épülő ingatlant közben értékesítettük. A vevő átveszi a jelenlegi állapotot és megállapodás alapján kéri a terv szerinti 100 százalékos kivitelezést. Ennek alapján részletekben fog fizetni készültségi fok szerint, de a kivitelővel továbbra is mi mint eladók tartjuk a kapcsolatot és mi fizetjük a munkálatokat. Az ingatlan várhatóan 2020. áprilisra készül el. Kérdésem, hogy ez esetben, hogyan fogunk adózni az értékesítés után mint magánszemélyek, hiszen a költségek egy része, mely a jövő évi építési munkálatok során merül fel, még nincs kifizetve, de az adásvételi szerződés az eladásról már megköttetett. Válaszukat előre is köszönöm!

Apportált ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy új vállalkozás ingatlant apportált a vállalkozásba jegyzett tőkeként. Ezt az ingatlant azonban el szeretné majd adni, mivel a vállalkozás fő tevékenysége ingatlan adásvétele. A kérdésem egyrészt az lenne, hogy ha értékesíti az ingatlant, miként kell könyvelnünk? Illetve, hogy az illetéktörvény alapján kell-e a vállalkozásnak illetéket fizetni az ingatlan után? Válaszát előre is köszönöm!

Evás időszakban beszezett ingatlan értékesítése evából kilépés után Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2003-ban eva alatt működő kft. irodát vásárolt. 2019. januártól visszajelentkezett a tao alá a cég, áfaalanyiságot választva.Az irodát értékesíteni szeretné, kérdésem, ha nem választotta ingatlanra vonatkozóan az áfakört, hogyan kell a számlát kiállítania? Segítségüket megköszönve! Juhászné

Ingatlaneladás számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy ha egy generálkivitelező magánszemélyeknek ingatlan értékesít, helyesen hogyan kell számát kiállítani? A szerződésben foglaló és 1 vagy 2 vételárrészlet van, majd az utolsó részletet a bank fizeti, a magánszemély hitele. A vételárrészlet megfizetésére általában időpont van megadva. Például: a második vételárrészletet legkésőbb 2019.08.31-ig fizeti meg. Mi a helyes eljárás, ha előlegszámlákat állít ki a generálkivitelező a vevők felé és az utolsó vételárrészletnél állítja ki a végszámlát az ingatlanértékesítésről a birtokbaadás napjával? Vagy a foglalóról és a részteljesítésekről is számlát állít ki és a 4-5 db számla összege adja ki az ingatlan vételárát? Válaszát előre is köszönöm!

Céges ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonosa megvásárolná a cég ingatlanán épült családi házat. Az ingatlan lakóingatlannak minősül. Az ingatlan első felében kereskedelmi egység épült raktárral, a hátsó részben családi ház. Ingatlan értékesítésére nem választott áfakört, de új ingatlan esetén, ha két éven belüli a használatba vételi engedély, akkor áfaköteles és a kedvezményes 5 százalék? Ha ez az ingatlan nem lakóingatlannak minősített, akkor a rajta lévő családi házat hogyan tudjuk eladni? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel: Vargáné

Ingatlan értékesítése öröklés után Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy fiú az édesapja után 1991-ben örökölt egy ingatlant. Ez az örökös 2016-ban elhunyt és leánya örökölte. A hagyatéki végzésben nem szerepel az ingatlan értéke, nem határozták meg. Felértékelve sem lett, mert egyenesági leszármazottként nem kellett illetéket fizetni. Most az örökös el akarja adni 9,5 millióért. A 28 év alatt semmiféle anyagi ráfordítás nem történt, az állaga nagy mértékben megromlott. Köszönöm a válaszukat.

Ingatlanértékesítésből származó jövedelem Kérdés

2016 októberében beszerzett ingatlant értékesíteni kívánjuk 2020 januárjában. Az értékesítésből származó jövedelem kiszámításakor figyelembe kell venni az eltelt hónapok számát azaz 3 év 3 hónap és a számított jövedelem 60 százaléka lesz adóalap, vagy csak az adóévek számítanak és a jövedelem 30 százaléka lesz adóalap (mivel a 4. adóévről van szó)? Köszönettel

Haszonélvezeti jog alapítása ingatlanra Kérdés

Tisztelt Cím! 3 szereplős adásvétel esetén az eladó cég haszonélvezeti jogot alapít egy másik cég nevére. Így kerül értékesítésre az ingatlan, ahol a vevő/tulajdonos egy magánszemély. Ebben az esetben az eladó kinek a nevére állítja ki a számlát? Vevő vagy a haszonélvező nevére?

Ingatlaneladás, szja-alap? Kérdés

Egy lakóház, udvar 1/2-ed részének eladási ára 2019. évben 4 000 000 forint. Szülötöl származó hagyatéki végzéssel 2018 novemberben szerezte, a hagyatéki végzés (adó és értékbizonyitvány alapján) szerint az 1/2-ed értéke 2 650 000 forint volt. Kérdésem, hogy az szja-alap ez esetben a kettö (eladás-szerzés) különbözete lesz,vagy alkalmazható adóalapként bevétel 75 százaléka azzal, hogy más költség nem vonható le. (Mivel szülőtől származó hagyaték volt, igy illetékalap nincs.)

Ingatlanértékesítés – 25 százalékos vélelmezett jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felújított lakás értékesítésekor alkalmazható-e a 25 százalékos jövedelemtartalom, illetve szja-alap, ha a családtagok saját maguk végezték el a munkákat, és így nem állapítható meg a szerzéskori értéket növelő tételek összege? Köszönettel: Papp Éva

Ingatlanértékesítésnél értéknövelő beruházás elszámolható költségei Kérdés

Férjemmel felesben vásároltunk egy félkész házat, amit befejeztünk egy éven belül és most értékesíteni szeretnénk. Ingatlan értéknövelő beruházás igazolt költségeinél mi elegendő dokumentum? Vannak olyan értéknövelő beruházások a házon (anyag és munkadíj), amelyekről nincs számlánk. Elszámolható-e, ha megbízási szerződésünk van az elvégzett gépészeti szerelési munkáról, átadási bizonylatunk van az elvégzett munkadíj ellenértékéről, redőny vételéről magánszemélyek közötti adás-vételi szerződésünk van. Több munkát családtag végzett a házon, ezt hogyan, milyen bizonylatolással lehet elismert költségként elszámolni? Milyen bizonylatot, illetve dokumentumot fogad el az szja-törvény igazolt ráfordításként?

Ingatlanértékesítés és hitel-visszafizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a követező: Magánszemély 2013-ban vásárolt egy ingatlant 3 650 000 forintért, mely összeg egy részére hitelt vett föl. Az ingatlant 2018-ban értékesítette. A hitel összegét a vételárból egy összegben kifizette. Ez az összeg elszámolható-e (levonható-e) költségként ingatlanértékesítésből származó jövedelem kiszámításánál? Mielőbbi válaszát várom ! Üdvözlettel.Nagy Istvánné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális munka

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Ingatlanforgalmazás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink