46 találat a(z) haszonbérlet cimkére

Földhasználati díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonosa az építési teleknek, melyre egy társaság lakóingatlant épít. Földhasználati jogot alapító szerződés szerint a társaság és esetleges jogutódja lesz a felépítmény tulajdonosa, míg az építési telket a magánszemély birtokolja, haszonbérbe adja a társaság részére. Kérdésem, hogy a magánszemély e tevékenysége az áfatörvény szerint adóköteles értékesítés?

Ingatlan-bérbeadás magánszemélyként kifizetőnek Kérdés

Adószámmal nem rendelkező magánszemély iroda, raktár céljából haszonbérbe adja ház, udvar megnevezésű ingatlanát saját tulajdonában lévő társaságának határozatlan időre. 10 százalékos költséghányad alkalmazásáról nyilatkozott, valamint a jövedelme az 1 millió forintot nem haladja meg. Bizonylatolást tekintve a bérleti szerződés és a magánszemély által kiállított bevételi pénztárbizonylat megfelel-e? Természetesen a társaság az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet önálló tevékenységként számfejti tulajdonos-alkalmazottjának. Megköszönve válaszát.

Termőföld bérleti díjának bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy kft. (haszonbérlő) egy magánszeméllyel (haszonbérbe adó) több mint 15 évre kötött termőföldbérleti szerződést. Kérdésem: a kft. által a magánszemélynek kifizetett bérleti díjat kell-e szerepeltetnünk a kft. 1508-as bevallásában a kifizetéskor? (A bérleti díj szja- és ehomentes.)

Haszonbérleti szerződés felesben Kérdés

A földtulajdonos feles haszonbérbe adja a földjét. Ebben az esetben kié a földalapú támogatás? Hogyan kell ebben az esetben adózni?

Magánszemély termőföld haszonbérbe adása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: Magánszemély, aki egyben mezőgazdasági egyéni vállalkozó is, köthet-e 5 éven túli haszonbérleti szerződést a tulajdonában lévő termőföldekre, amelyekre a területalapú támogatást egy vállalkozás kapja, miután ő a bejegyzett földhasználó? Elszámolhatja-e költségként a vállalkozás a kifizetett bérleti díjat? Ez a kifizetett bérleti díj a magánszemély jövedelme lesz, ami adómentes? Köszönettel: Hachboldné Kiss Éva

Földbérletért termény: így adózik – Döntött a parlament a bérleti díjról Cikk

A termőföld-tulajdonosok jelentős része szokott terményt kapni a bérbeadott földjét használóktól, akik ily módon egyenlítik ki a földbérleti díj egy részét vagy egészét. Mi a teendője annak, aki a termőföldje hasznosításának átengedése (haszonbérlet, feles bérlet) fejében termény formájában szerez bevételt, majd a kapott árut értékesíti?

Termőföld-vásárlás illetékmentessége Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérném szíves segítségüket, hogy jól értelmezem-e a következőket. Egy földműves magánszemély termőföldet szeretne vásárolni, de a területre hosszú távú bérleti szerződés (2024-ig) van érvényben egy társasággal. Álláspontom szerint a vásárló csak abban az esetben kaphatna illetékmentességet, ha az ingatlan birtokba adásakor a haszonbérleti szerződés már nem áll fenn, és a birtokba adástól számított 5 évig hasznosítja. Egyébként, a haszonbérlettel megvásárolt ingatlan megvásárlása illetékköteles. Válaszukat köszönöm.

Fakitermelés Kérdés

Alábbi témában szeretnék tanácsot kérni: Magánszemély erdőtulajdonos, szintén magánszemély (nem azonos) erdőgazdálkodó. Amennyiben bérli az erdőt az erdőgazdálkodó haszonbérleti szerződés keretei között a tulajdonostól 5 évet meghaladó időtartamra, értelmezésem szerint az a tulajdonosnak adómentes bevétel. Az erdőgazdálkodó értékesíti a kitermelt fát, elszámolhatja-e költségként a bérleti díjat bevallásában. Milyen adózási feltételek vonatkoznak rá? Jól értelmezem-e, hogy haszonbérletnél az erdőgazdálkodó jogosult a fakitermelésre. Lehetséges-e olyan megállapodás ahol a területet két részre osztva eltérő megállapodás születik arra vonatkozóan, hogy ki jogosult a fát értékesíteni. Milyen bevételi értékhatárig adómentes, milyen adózási szabályok vonatkoznak ilyen jellegű tevékenységre. Köszönöm válaszukat

Gépjármű haszonbérbe adása Kérdés

Tisztelt Cím! Egy összetett kérdéssel fordulok Önökhöz. Férjem egy építőipari kft. tulajdonosa, tagja. A cég nem rendelkezik gépjárművel. A kérdésem: 1. verzió: én ingyen, szívességi használatra odaadhatom-e a tulajdonomat képező személygépkocsit, és erre útnyilvántartás (nem számla) alapján üzemanyagot számolhat-e el a cég? 2.verzió: a férjem édesapjának van egy tehergépjárműve. Ingyen szívességi használatra átadhatja-e a fiának, melyre szintén útnyilvántartás (menetlevél) alapján számolna el üzemanyagköltséget? Van-e valamelyik verzióra lehetőség? Esetleg bármilyen egyéb más költséget (karbantartás, stb.) tud-e elszámolni a cég így? Válaszukat előre is köszönöm.

Termőföld haszonbérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét: Egy magánszemély haszonbérbe kívánja adni 1 hektárnál kisebb területű termőföldjét egy másik magánszemélynek. Kérdésem, hogy kell-e ügyvédi ellenjegyzés a haszonbérleti szerződéshez (5 év, évi 100 ezer forint díjért) vagy elegendő 2 tanú? Ha a bérbevevő őstermelő, változtat-e ez a bérbeadó kötelezettségén? Ha 5 éves időtartamra adja bérbe, évi 100 ezer forintért, van-e adófizetési kötelezettsége a bérbeadó magánszemélynek (van 36 órát meghaladó munkaviszonya)? Köszönöm szépen a segítséget!

Lakás, termőföld bérbeadása: mikor kell adószám, hogyan kell számlázni? Cikk

Amennyiben magánszemély termőföldet ad bérbe, azaz haszonbérleti díj címén tesz szert jövedelemre, akkor az – bizonyos feltételek mellett – adómentes, míg ha a lakását, nyaralóját hasznosítja ily módon, úgy számolnia kell az adó- és adott esetben egészségügyi hozzájárulás fizetésével is. Vajon a számla kiállítása során is ügyelni kell a részletekre, azaz mit írjunk a számlára? Esetleg adható másféle bizonylat is?

Haszonkölcsön-szerződés kft.-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre nem találjuk a választ: egy áfa hatálya alá tartozó kft. haszonkölcsön-szerződést köt a kft. ügyvezetőjével a magánszemély birtokában lévő földdel kapcsolatban. A szerződésben 0 forintért adja át a magánszemély a kft. számára a föld használati jogát. A földhivatalban ezt 2013 nyarán jegyezték be. A kérdésem az lenne, hogy a kft. bevetette a területet, és ezzel kapcsolatban kb.1,5 millió forint áfás költsége merült fel 2013-ban. Nyilván csak 2014-ben realizálhat belőle árbevételt. Viszont 2014-ben a magánszemély visszavenné a földterületet. Ha visszakerül a földterület a magánszemély hasznosítási körébe 2014 nyarától, hogyan tudjuk elszámolni a kft.-ben a 2013-ban realizálódott áfás költségeket, és hogyan számoljuk el a 2014-ben realizált árbevételt, ami gabona értékesítéséből származik? Az ügyvezető magánszemély a kft. egyedüli tulajdonosának a férje. Köszönöm.

Erdővásárlás illetékmentesség (2) Kérdés

Kedves Sinka Julia! Köszönöm válaszát. Számomra azonban még mindig nem teljesen világos. Az illetékmentesség csak akkor áll fenn ha regisztrált őstermelő, illetve egyéni vállalkozó vagyok (most nem vagyok), és nincs haszonbérbe adva a terület? Vagy akkor is, ha haszonbérbe van adva? Illetve, ha nem vagyok őstermelő, sem egyéni vállalkozó? Üdvözlettel.

Földbiznisz: csak így lehet megúszni az illetékfizetést Cikk

Mikor nem kell illetéket fizetni termőföld vásárlása után? Haszonbérbe lehet-e adni annak egy részét? – kérdezte olvasónk. Szakértőnk, dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Családi gazdaság Kérdés

Adott kettő családi gazdaság, egyik a férjemé a szüleivel, a másik enyém az édesapám tagságával. Férjemék már évtizedek óta gazdálkodnak, ezért minden gép rendelkezésükre áll a gazdálkodáshoz (férjem most vette át a családi gazdaságot édesanyjától, aki bent maradt tagként a gazdaságban, mivel az összes múltban megvett gép az édesanyja nevén van, és ő a használatot a családi gazdaság átadás megállapodásban átengedte). Az én tényleges gazdálkodásom most indult, mivel földhasználati jogosultságot csak 2014. 01. 01-jétől szereztem. Gépeim egyelőre nincsenek, a férjem művelné meg a földemet az ő gazdaságukban, de az anyukája nevén lévő gépekkel. Mi ennek a helyes, célszerű módja azt figyelembe véve, hogy egymás közt bérmunkázni nem akarnánk, mert csak emiatt az őstermelésen kívüli tevékenységre nem szeretnénk bejelentkezni? A leglényegesebb tulajdonképp a gépekbe tankolt üzemanyag kérdése, mert az én gazdaságomban végzett munkákra a gázolajat, a levonható áfát és a jövedéki adó visszaigénylést én szeretném elszámolni a földek után, de gép nincs az én tulajdonomban még. Hogy tudom ezt megtenni szabályosan? Másik kérdésem, hogy mivel nekem 2013-ban bevételem még nem volt, de költségem merült fel – pont a földek zrt.-től visszavétele miatt – mezei leltárértéket számláztak, amit tavaly meg is fizettem, tudom-e érvényesíteni költségként veszteségelhatárolás formájában a 2014-es nyereséggel szemben, tekintettel a 600 ezer forint alatti mentességi szabályra, ami 2013-at tekintve még vonatkozik rám? Harmadik kérdés hogy a családi gazdaságunknak átengedett (erről a családi gazdaságra vonatkozó megállapodásban kell is nyilatkoznunk) saját földjeink után haszonbérleti díjat tudunk - elszámolni, van-e erre korlátozás?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jogos-e a szervízdíj ilyen formája?

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink