26 találat a(z) haszonélvező cimkére

Haszonélvező ingatlant ad bérbe megosztva Kérdés

Az ingatlanra vonatkozóan az ingatlannyilvántartásba bejegyzetten haszonélvezettel rendelkező apa egy harmadik személy tulajdonában levő ingatlant ad bérbe úgy, hogy a bérleti díjból származó jövedelmet megosztja a fiával. Apa és fia a megosztásról és a közösen történő bérbeadásról külön szerződést kötött. A bérleti szerződésben szerepel a fiú is mint bérbeadó. Mire kell figyeljenek, hogy a megosztás minden szempontból szabályosnak minősüljön? A bérleti szerződésben kell-e szerepeljen a fiú, mint bérbeadó?

Lakáscélú munkáltatói támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás munkavállalója haszonélvezeti jogot szerzett egy társasházi lakáson, amely a méltányolható lakásigénynek megfelel, a haszonélvezeti jog jogosultja a hitelszámla tulajdonosa is egyben. A 15/2014. NGM-rendelet szerint a haszonélvező is jogosult adómentes lakáscélú támogatásra. A lakást a munkavállaló fia vette, és ő is lakik benne. A munkavállalóé a haszonélvezeti jog, aki viszont nem az érintett lakásba van bejelentkezve. Kaphat-e adómentes lakáscélú támogatást az a haszonélvező, aki nem a támogatással érintett lakásba van bejelentkezve? Ha kaphat, akkor gondolom, csak a fia lakcímkártyáját kell bekérni az együtt költöző családtagok "vizsgálata" során? Röviden: vett a fiának egy lakást, de a munkavállaló "csak" haszonélvező, és nem a lakásban lakik. Jár-e a munkavállalónak támogatás? Ha igen, akkor a fia az együtt költöző családtag? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanhoz fűződő korlátozási, kártalanítási jogosultságról döntött a Kúria Cikk

Ha az ingatlan övezeti besorolása hátrányosan megváltozik, az ingatlan tulajdonosa, haszonélvezője kártalanításra tarthat igényt. Mi a helyzet akkor, ha e jogosultságát az ingatlan új tulajdonosa-vevője kívánja érvényesíteni? Az ügyben a Kúria hozott határozatot.

Ingatlantulajdonos és haszonélvező bérbeadása Kérdés

Köthet-e megállapodást az ingatlantulajdonos és az ingatlan haszonélvezője, hogy az ingatlant a tulajdonos adja bérbe és nem a haszonélvező, vagyis a bérbeadás a tulajdonos nevén történik, és ő adózik csak a NAV felé?

Értékcsökkenési leírás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy lakás haszonélvezőjeként bejegyzett magánszemély kiadná a lakásának egyik szobáját. Kérdésem, hogy elszámolhat-e értékcsökkenési leírást, ha igen, mi az értékcsökkenési leírás alapja? Válaszát előre is köszönöm.

Lakáscélú tamogatás Kérdés

Az szja törvényben megfogalmazott támogatási értékhatár (maximum 5 millió forint és a vételár 30 százaléka) és a "több munkáltató" kitétel személyenként vagy lakásonként értelmezendő? Például egy lakásra, ahol 1 tulajdonos és 2 haszonélvező van. mind a hárman jogosultak a lakáscélú támogatásra 5 millió forntinak vagy a vételár 30 százalékának megfelelő összegben, vagy hármuk támogatására összesen kell értelmezi a törvényt? Mi a helyzet, ha férj-feleség 50-50 százalékban tulajdonos: jogosultak-e mindketten az 5 milliós támogatásra? Várom válaszukat. Szántó János Annumerus Consulting Kft. [email protected]

Ingatlan-bérbeadás házastársak Kérdés

Házastársakról van szó (nincs vagyonszerződési megosztás köztük), ahol az ingatlanokra tulajdonosként a feleség van bejegyezve, és a férj a haszonélvező. Az ingatlanokat magánszemélyként adják bérbe, méghozzá a feleség, mint tulajdonos nevében. A közüzemi számlák technikai okok miatt a férj, mint haszonélvező nevére szólnak. A bérlők a bérleti díjat plusz a rezsiköltséget fizetik. Tételes költségelszámolást alkalmaz a feleség. Kérdés: bevételként és természetesen költségként is elszámolhatja a férj a nevére szóló, bérlettel kapcsolatos közüzemi számlákat? Az órák átírása sem a bérlőkre, sem a tulajdonosra nem kivitelezhető. Kifogásolható, ha csak a feleség, aki a szerződés szerint is a bérbeadó, állítja be ezeket az szja-bevallásába? A haszonélvező férj bérbeadását nem szeretnénk alkalmazni, sem az amortizáció, mint költség kizárása miatt, másrészt a 450 ezer forint/év ehoplafon miatt sem. Ha a fenti eljárás nem helyes, akkor lehet-e olyan bérleti szerződést kötni a bérlőkkel, ahol a feleség, mint kizárólagos tulajdonos kapja a havi bérleti díjakat, és a férj, mint haszonélvező csak a közüzemi költségeket kapja, mellyel szemben a számlákat elszámolja, így nulla forint jövedelemre tesz szert? Még egy kérdés merült fel a bérlethez vásárolt, nagyobb értékű tárgyi eszközök elszámolásáról. Ha 100 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az azonnal költség. Ha 200 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az két év alatt lehet költség. Mi van, ha például a bérlő kérésére 400 ezer forint értékű tévét állít be a bérleménybe, hogyan számolható el a költség?

Lehet-e haszonélvező a számvizsgáló, és kaphat-e állandó meghatalmazást? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lehet-e számvizsgáló az egyik tulajdonosnak az édesanyja, aki egyben haszonélvezője is az egyik lakásnak úgy, hogy a tulajdonos állandó meghatalmazást ad arra, hogy helyette a haszonélvező édesanyja végezze el a számvizsgálói feladatokat? Ha így sem, milyen jogkövetkezményei lehetnek az idevágó közgyűlési döntésnek? Ugyanaz a tulajdonos gyermek, mivel egyetemre jár, még jó ideig nem vesz rész a közgyűléseken, ezért a haszonélvező édesanyját szokta meghatalmazni a képviseletével. Ám a jövőben nem esetenkénti, hanem állandó meghatalmazással szeretné a képviseletét megoldani. Lehetséges-e ez akkor, amikor minden közgyűlésnek más a témája? Kérem, hogy válaszukat JOGHELYEKKEL alátámasztott, azokra hivatkozó, azokat megjelölő módon szíveskedjenek megadni!

Számvizsgáló Kérdés

Lehet-e számvizsgáló a haszonélvező, és kaphat-e állandó meghatalmazást?

Lakás bérbeadása Kérdés

Örökölt lakást csak a tulajdonos adhat ki vagy lehetősége van a haszonélvezőnek is a kiadásra? (Természetesen a tulajdonos hozzájárulásával.) Válaszát előre is köszönöm

Lakás bérbeadás Kérdés

Egy lakás tulajdonosa édesapjának haszonélvezeti joga van.A tulajdonos bérbeaadja a lakást. A bérleti szerződésen ő szerepel mint bérbeadó. A számlát is ő állitja ki. A hasznositás jogáról a haszonélvező lemondott. Van lehetőség ennek a megváltoztatására? Ezentul 50-50%-ban szeretnének részesedni a bérleti dijból. Lehet-e ezt évközben megtenni? Módositani kell a bérleti szerződést?( a bérbeadó nemcsak a tulajdonos, hanem a haszonélvező is) Elegendő-e ha csak az szja bevallásban jelenik meg a fele bérleti dij és a bizonylatok változatlanok maradnak. A közüzemi számlák a tulajdonos nevére szólnak. Azt is átszámlázza a bérbevevőnek. A bevételből költségként levonja. A hasznélvező számolhat-e 10% költséghányaddal? Köszönöm

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Kezelt vagyon kifizetői státusza

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Egyszerűsített végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink