46 találat a(z) fejlesztési támogatás cimkére

Fejlesztési támogatás átvállalása Kérdés

Egy bt. falusi turizmussal kapcsolatosan vissza nem térítendő támogatást kapott, melyre a működtetési feltétel 5 év. A bt. más tevékenysége igen lecsökkent, a falusi turizmus viszont nemigen indult be. A bt. fenntartása igy nem jövedelmező. A bt. tagjai családi gazdaságként is adóalanyok. Kérdésem, hogy van-e mód arra, hogy a családi gazdaság átvállalja a bt.-től a falusi turizmus támogatás előírásainak teljesítését? Amennyiben igen, annak milyen jogi és adózási következményei vannak? Válaszukat Köszönöm Szépen. Tisztelettel Szeles Andrásné

Így változtak a számviteli szabályok a legújabb adócsomagban Cikk

A jelentős összegű hibára, a fejlesztési célra kapott támogatás, illetve a származékos ügyletek elszámolására, a kreditpont-minősítési eljárásra, az IFSR-ek kötelező alkalmazására vonatkozó szabályok változtak egyebek között az Országgyűlés által június 13-án elfogadott adócsomagban módosított számviteli törvényben (Szt.).

Fejlesztési támogatás visszafizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk ingatlanvásárlásra nyert pályázaton fejlesztési támogatást 2014-ben. A támogatás összege az elhatárolások között szerepel és az adott évben elszámolt értékcsökkenésnek megfelelően lett feloldva. A támogatást a minisztérium 2016-ban visszavonta, 12 havi részletben, kamataival együtt kell visszafizetni. A támogatáshoz vásárolt ingatlan eladásra került 2016-ban. Az elhatárolt támogatást kivezetjük a kilences számlaosztállyal szemben és a visszafizetendő összeget a nyolcas számlaosztállyal szemben írjuk elő kötelezettségként? Kérem segítségét, hogy helyes-e így ez a megközelítés? Válaszát köszönöm!

Fejlesztési célú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk adóköteles és adómentes tevékenységet végez. Az áfát arányosítjuk. Fejlesztési célú támogatást kaptunk a tulajdonos önkormányzattól. Ezt az összeget az arányosításban a nevezőben szerepeltetni kell-e?

Eva és kata Kérdés

– Az evából július 31-ével ki lehet-e lépni? – A kata elkezdhető-e augusztus 1-jével? – Mit jelent a kata 2017. évi változása, szó szerint idézem egy internetes oldalról: "A kata adóalany a bevételének számítása szempontjából figyelmen kívül hagyhatja a költségek fedezetére és fejlesztési célokra nyújtott támogatások összegét." Ki támogathatja a katás adóalanyt? Milyen költséget vagy fejlesztést lehet támogatni, például számítógép-vásárlást, irodai eszközök beszerzését, munkaerő-bővítést stb.? Hogyan történik ez a támogatás, egyszerűen egy magánszemély befizet a pénztárba, és ráírja a bevételi pénztárbizonylatra, hogy költségtámogatás? Cég átutalhat költség vagy fejlesztési támogatás címén összeget az adóalanynak, és ez nem számít bele a bevételeibe, van ennek a cégnél hátránya, vagy járulék, illetve adófizetési kötelezettsége, van összeghatára a költség- vagy fejlesztési támogatásnak, áfaköteles esetleg? Köszönöm a gyors válaszukat. Tisztelettel: Rózsa Sándor Rózsa Adó Kft.

Telephelyvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két általam könyvelt cég telephelyet vásárolna. Az egyik egy egyszemélyes kft., a másik három tagból áll, az egyikük az egyszemélyes kft. tulajdonosa is, azaz kapcsolt vállalkozásról van szó. Mivel nem volt hasonló esetem még, kérdésem a következő: van-e akadálya, hogy a szóban forgó két kft. 50-50 százalékos tulajdoni részesedéssel, együtt vegye meg a szóban forgó telephelyet? Mire érdemes figyelni ilyenkor? Egy esetleges telephely-fejlesztési pályázat esetében a fenti tulajdonviszonyok nehezítik-e a pályázatban való részvételt? Ha megvalósulna is az adásvétel, a szóban forgó telephely-vásárlásra fel lehet-e oldani korábbi években képzett fejlesztési tartalékot? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel!

Közös őstermelői igazolvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelővel kapcsolatos kérdéseim: 1. Az őstermelőnek az igazolványán (rajta kívül) még másik két személy (férj, gyermek) szerepel. Ettől ez már közös őstermelői igazolványnak minősül? (NAV-tájékoztató szerint ez egy nyilatkozat, hogy közös lesz az őstermelői igazolvány.) 2, Ha közös őstermelői igazolványuk van, kötelező a bevétel megosztása, vagy úgy is lehet dönteni, hogy csak egy személy ad be erről bevallást, stb.? 3. Egy adószámuk, egy regisztrációs számuk van. Csak az adószámmal rendelkező személy nevében megy be áfabevallás. Helyes-e ez így? 4. A NAV tájékoztatója szerint a közös őstermelésnél egyforma adózást kell választaniuk. Ezt be kell külön valahová jelenteni, vagy csak az adóbevallásban látszik ez? 5. A közös őstermelői igazolványnál a nemleges nyilatkozatadáshoz a 4 millió forintos bevételt hogyan vizsgálom? A fenti esetben a határ 3-szor 4 millió forint, vagy összesen 4 millió? A 20 százalékot kitevő számlánál a beruházásokat is figyelembe veszem, vagy csak az arra elszámolt értékcsökkenést? 6. Eddig élt a nemleges nyilatkozattételi lehetőséggel. Az ebben az időszakban létrehozott beruházások után az értékcsökkenést elszámoltnak kell tekinteni? Ha 2015-re már tételes költségelszámolást választ, innen lehet folytatni az értékcsökkenés-elszámolást? 7. A fejlesztési célra kapott támogatása mikor minősül bevételnek? Adott évben, amikor folyósítják, vagy az értékcsökkenés elszámolásának évében? (Az értékcsökkenéssel megegyezően,vagy milyen összegben?) Köszönöm!

Fejlesztési támogatás elszámolása őstermelőnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő szőlőszerkezet-átalakítás jogcímen támogatást kap az MVH-tól. Ez az összeg fedezetet nyújt az ültetési, támrendszer-létesítési költségekre és kisebb mértékben jövedelemkompenzációra. Kérdésem, hogyan kell ezt a támogatást elszámolni: 1, ha az áfakörös őstermelő telepítési számlák után az áfát visszaigényelte vagy 2, ha nem áfakörös őstermelő ezeket a költségeket egyáltalán nem számolta el? 3. Elegendő-e ezt a támogatást is 20 százalékos költségszámlával lefedni, és így élhet-e az őstermelő az szja-bevallásban a nyilatkozattételi lehetőséggel?

Fejlesztési támogatás Kérdés

Cégünk külföldi csomagológépet használ, ettől a partnertől vásároljuk a csomagolótálcákat is. Új tálcaformát kértünk a gyártótól, de a célszerszám elkészítéséhez hozzájárulási részköltséget kellett fizetnünk. Az elkészült célszerszám nem a mi tulajdonunk. Hogyan könyvelendő ez a költség, és milyen adóvonzata van?

Leader program/támogatás könyvelése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társaságunk 2013. évben alakult. Eszközvásárlásra pályázaton nyert ("LEADER" program - 35/2013.V.22. VM rendelet) 6 millió 770 e zer forintot, melyből a saját erő 2 millió 708 ezer forint (40 százalék) és 4 millió 62 ezer forint (60 százalék) támogatás (80 százalék EU-tól, 20 százalék a magyar államtól). Kérdésem ezzel kapcsolatban, hogy a 4 millió 62 ezer forint támogatást hogyan kell könyvelnünk. Jelenleg így van a könyvelésben 384 - 96 4.062 e Ft 96 - 483 3.662 e Ft fejlesztési támogatás elhatárolása, értékcsökkenés aránya 400 e Ft. Vagy esetleg lekötött tartalék lehetne, ami szerint a könyvelés: 384 - 414 4.062 e Ft Válaszát várva, köszönettel: Előfizető

Egyéni vállalkozó fejlesztési támogatásának elszámolása Kérdés

Egyéni vállalkozó fejlesztési beruházásra kapott támogatást, a teljes beruházási összeg 70 százalékát. A beruházás 2014-ben indult és 2015-ben fejeződik be. Hogyan számolhatom el a beruházásra kifizetett összeget 2014-ben és majd 2015-ben kapott támogatást? A beruházás megvalósítása egy kiemelten hátrányos helyzetű kistérségben történt.

Kiva és a halasztott bevétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2014-től tartozik a kiva hatálya alá, 2012-ben volt azonban egy irodavásárlás, melyre fejlesztési támogatást is kaptunk. Ezt a fejlesztési támogatást 2013-ban arányosan elszámoltuk, mint bevételt. Kérdésünk az lenne, hogy mi a teendő a kivás időszakban? Elég évente az arányos részt feloldani és azután megfizetni a kivát? Számvitelileg pedig feloldani, ahogy a társasági adós időszakban is történt? Köszönettel.

Ezeken a helyeken szűnik meg vagy csökken a fejlesztési támogatás Cikk

Új regionális térkép alapján igényelhetnek fejlesztési támogatásokat a magyar vállalatok július elsejétől. Az Európai Bizottság által a 2014-2020 közötti időszakra jóváhagyott tervek alapján csökken, illetve megszűnik a fejlesztési adókedvezmény, illetve állami támogatás igénybevételének lehetősége bizonyos régiókban. Egyúttal a fejlesztési adókedvezmény szabályainak további módosítására is fel kell készülni egy képviselői önálló indítvány miatt – hívja fel a figyelmet az RSM DTM szakértője.

Fejlesztésre kapott támogatás feloldása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég beruházásához vissza nem térítendő támogatást kapott 10 millió forint értékben, melyet ingatlan-felújításra fordított (meglévő ingatlan beketülési értéke 12 milllió forint, könyv szerinti értéke 4 millió forint). A visszafizetési kötelezettség nélküli támogatást a folyósításkor rendkívüli bevételeként elszámoltuk, majd halasztott bevételként elhatároltuk. Most év végével a tárgyévben elszámolt, terv szerinti értékcsökkenési leírás támogatással arányos részét szeretnénk a rendkívüli bevételek közé visszavezetni. Hogyan történik ezen arányszám kiszámítása? A felújítás utáni bruttó érték (24 millió forint) és értékcsökkenési összeg (2 % esetében 480 ezer forint) aránya (0,02) lesz a meghatározó? Ezt kell szoroznom a támogatás összegével? Köszönettel!

Fejlesztési támogatás Kérdés

2012. évi adóalapból képzett fejlesztési tartalék felhasználható-e már 2012- ben megkezdett, uniós támogatással megvalósuló ingatlan felújításra. A fejlesztési tartalékot 40 %-os önrészbe kivánjuk felhasznélni.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jogos-e a szervízdíj ilyen formája?

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink