164 találat a(z) anyagköltség cimkére

Éttermi szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég rendezvényszervezéssel és éttermi szolgáltatással foglalkozik. Esküvőket szervez, ha kell szállodai szobákat biztosít a vendégeknek, és ehhez kapcsolódóan, aki igényli, annak reggelit, ebédet, vacsorát biztosít. A kiszámlázott ételek, italok beszerzése, melyet szolgáltatás keretében nyújt, milyen költsége a cégnek? Anyagköltség vagy árubeszerzés? Az ételalapanyagok megítélése egyértelműen anyagköltség, de az italok megítélése megosztja a kollégák véleményét. Meglátásom szerint ez anyagbeszerzés, hiszen nem változatlan formában történik az értékesítés, hanem a szolgáltatás részeként. (különböző italokból kevert koktél, kávé, vagy akár egy üdítő, melyet a helyszínen felbontanak, és úgy szolgálják fel). Válaszát előre is köszönöm: Pállné

Munkaruha Kérdés

Tisztelt Szakértő! Villanyszereléssel foglalkozó kft. vásárolt munkaruhát, melyet feliratoztatott is a cég nevével ellátva. Egy számlán belül külön tételként van feltüntetve nadrág, póló, kabát... és külön szitázás, feliratozás, egyszeri ábránkénti szerkesztési költség. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben az egészet 51 anyagköltségre kell-e könyvelni? Köszönettel;

FAD Kérdés

Tisztelt Adózóna! Tisztelt Szakértők! Egy cég a generál kivitelező felé fordított áfás számlát állít ki a megfelelő paragrafus alapján. Ez a cég az elvégzett a munkához vásárolt, zúzott kő, sóder stb. anyagról a számlát áfásan kapja. Van-e lehetőség,vagy nyilatkozat arra, hogy ő ezeket a számlákat nettó áron kapja, mivel ebbe az ingatlanba építi be? Ez az áfa a NAV-tól ugyan visszaigényelhető, de az elég időigényes.Várom mielőbbi válaszukat. Tisztelettel és köszönettel. Üdv Éva

FAD Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk építőipari fővállalkozói tevékenységgel foglalkozik, amely során jelentős mennyiségű anyagot vásárolunk, illetve alvállalkozókat foglalkoztatunk. A megrendelői oldalról a nyilatkozatokat megkapjuk, hogy az aktuális project engedély vagy bejelentési kötelezettség alá tartozik-e. A kérdésem arra irányulna, hogy azokon a projecteken, ahol FAD-os a megrendelői szerződés, a felhasznált anyagok (beton, egyéb anyag, beépített ablakok, ajtók), a terület őrzése, a mobil konténer, iroda, WC bérlése, a területen végzett mérnöki szolgáltatás, tűzvédelmi és munkavédelmi koordináció, villanyszerelés egyenesen adózik-e vagy a FAD alá tartozik? Köszönettel: István Tünde Penta Industry Kft

Tárgyi eszköz vagy anyagköltség? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a lapszabászatban méretre vágatott egy irodabútort, megvette az összeszereléshez a csavarokat, és egyéb kiegészítőket. Kérdésem: tárgyi eszközre, vagy anyagköltségre könyveljek? A számlán 98 000 forint nettó összeg van feltüntetve. Ha a számla nettó összege 156 000 forintot tartalmazna, akkor is ugyanúgy kellene könyvelni? Válaszát köszönöm.

Németországi ingatlanhoz kapcsolódó anyagköltség áfájának levonhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magyar kft., amely Németországban ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatást végez. Kérdésem az, hogy ebben az esetben be kell-e jelentkeznie Németországban adóalanynak? Ha nem kell bejelentkeznie, akkor a Németországban megvásárolt anyag költsége, egyéb szolgáltatások – például szállásköltség, üzemanyagköltség – után hol és hogyan vonhatja le az áfát? Válaszát köszönöm.

Ingatlan-felújítás – áfa, értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfát az általános szabályok szerint megállapító egyéni vállalkozó szeretné az általa használt italboltot kívül és belül egyaránt felújítani (homlokzatjavítás, tetőcsere, belső átalakítás). Az italbolt a magánszemély (saját maga) tulajdonában van, de nem vitte be a vállalkozásba az ingatlant, és értékcsökkenést nem számol el utána. Levonhatja-e a felújításhoz használt anyagok, szolgáltatások áfáját a vállalkozó ennél az ingatlannál, ami nincs bent a vállalkozásában? A felújítás összegét elszámolhatja költségként vagy értékcsökkenéssel lehet csak elszámolni (milyen % értékkel)? Köszönöm válaszukat.

Reprezentáció vagy egyéb anyagköltség? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nél, ahol ügyfeleket is fogadnak, vásárolnak kávét, és az ügyfelek részére ingyenesen, a dolgozók részére pénzért nyújtják. A hónap végén a dolgozók által befizetett kávépénzt bevételi bizonylaton bevételezik. A kérdésem, hogy a kávé reprezentációnak minősül-e? Kell-e járulékot fizetni a megvásárolt kávé után, és a bevételi bizonylat megfelel-e, vagy számlát kellene esetleg adni róla? Várom válaszukat.

Étterem – anyag vagy áru? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Étterem a működésének keretében vásárol italokat, üvegben és nagyobb kiszerelésben is. A megvásárolt italok számviteli megítélése szerint anyagnak vagy árunak számítanak? Változatlan formában történő értékesítésnek számít, ha az italt nem a konyhán az ételhez használják fel, hanem a csomagolást megbontva, kimérve értékesítik a vendégeknek?

Vízóravásárlás cseréhez Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni azzal kapcsolatban, hogy egy kft. vízórát vásárolt, mivel cserélni kell. A beszerzett vízóra tárgyi eszköz lesz vagy csak anyagköltség? Válaszát előre is köszönöm!

Nonprofit kft. iparűzési adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném kérni a tájékoztatását, hogy ha egy nonprofit kft. közhasznú és vállalkozási tevékenységet is végez, akkor ebben az esetben valamennyi árbevétellel számolni kell az iparűzési adó meghatározásánál vagy csak a vállalkozási tevékenység árbevételével? Az anyagköltség, amennyiben nem bontható meg külön-külön közhasznú és vállalkozási költségre, akkor arányosítással lehet számolni?

Iparűzési adó: így vehető figyelembe az anyagköltség Cikk

Hogyan befolyásolja a gépjárműszerviz anyagköltsége az iparűzési adót? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné okleveles adószakértő válaszolt.

Gépjármű szervizanyagköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértők! A kérdésem egy gépjármű szervizszámlájával kapcsolatos. A szervizszámla tartalmaz 200 egység szolgáltatást és 50 egység alkatrészt. Hogyan számoljuk el a költségek között iparűzési adó szempontjából? Helyes az, ha megbontjuk szolgáltatásra és anyagra, vagy az anyag a szolgáltatás járulékos eleme? Köszönöm.

Helyi adó – anyagköltség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fogorvos iparűzési adóalapját csökkentettük anyagköltségként a fogtechnikai számlákkal. A fogtechnikai számlákon többek között szerepelt: korona, műfog, kapocs, frézelés, fémerősítés... A fogtechnikus által kiállított számlában szereplő tételek igénybevett szolgáltatások vagy anyagköltség a fogorvosnál? Az adóhatóság álláspontja szerint, "ha az implantátum a gyártótól kerül megrendelésre, és nem személyre szabottan a betegre van elkészíttetve, akkor a fogorvosi kezelés keretében illeszti be azt a fogorvos a beteg szájába, és anyagköltségként csökkentő tételként figyelembe vehető. Az említett fogorvosnál a fogtechnikai tevékenység, mint igénybe vett szolgáltatás épül be a fogorvos által vállalt komplex fogászati ellátásba, és nem csökkenthető az iparűzési adó alapja, hivatkozva a Sztv. 47. és 51. §-aira, melyek szerint a fogorvos a fogtechnikus komplex szolgáltatását vette igénybe, melynek része a szolgáltatásnyújtás során felhasznált anyagok értéke is, és ezt a megrendelőnél, fogorvosnál nem lehet anyagfelhasználásként elszámolni.” Köszönjük.

Új lakás építése kivitelező által, magánszemély telkén 2016. Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016 január 1-jétől az új lakás értékesítése 5 százalékos áfamértékkel lehetséges. Amennyiben kivitelező, a magánszemély megrendelésére, a magánszemély telkén lakást (150 négyzetmétert nem haladja meg) vagy lakóházat (300 négyzetmétert nem haladja meg ) épít, szerkezetkész, félkész, befejezett (kulcsrakész) állapotban. Az áfatörvény 10. § d pontja szerinti megítélését a készültségi fok nem befolyásolja. Azonban ha a lakóingatlan megfelel az áfatörvény 3. számú melléklete I. rész 50-51. pontjaiban foglaltaknak, az ügyletre 5 százalékos adómérték vonatkozik. Pontosan mire kell figyelni, hogyan kell eldöntenie a kivitelezőnek hogy az 5 százalékos áfamérték csak az építőipari kivitelezési szolgáltatásra vonatkozik, vagy az általa vásárolt és szerződés szerint továbbszámlázott anyagra is? Mi dönti el, hogy az anyagot 27 százalékos áfával kell továbbszámlázni, vagy esetleg az is 5 százalékos áfás. Egyértelmű, hogy az új lakás értékesítését a vásárlónak 5 százalékos áfamértékkel kell számlázni. Azonban a kivitelezővel kötött szerződés alapján a megrendelő telkén épített új lakás és lakóház esetében nem egyértelmű, hogy az anyag és a munkadíj is 5 százalékos áfamértékkel számlázandó, vagy akkor jár el helyesen, ha a munkadíjat 5 százalékos áfával, az anyagot pedig 27 százalékos áfával számlázza? Kérem, egyértelmű választ sziveskedjen megfogalmazni. Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tag, biztosított

Széles Imre

tb-szakértő

Vállalkozói tb

Széles Imre

tb-szakértő

Hallgató szakmai gyakorlata

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink