194 találat a(z) Túlóra cimkére

Évi 400 túlóra: a munkaadók és a szakszervezetek is látják a veszélyeket Cikk

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) munkaadói oldala elfogadja a 3 éves munkaidőkeret és a 400 óra túlmunka bevezetését, de azt javasolja a kormánynak, hogy a munka törvénykönyvének módosításakor ezek csak lehetőségként kerüljenek be a törvénybe, ne általános szabályként - fejtette ki Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke a VKF monitoring bizottságának keddi ülése után az MTI-nek.

Maradnak a túlórapénzek a hon- és rendvédelemben Cikk

Az Országgyűlés 2022 végéig meghosszabbította a honvédség hivatásos és szerződéses, valamint a rendvédelmi szervek hivatásos állományú tagjainak azon jogát, hogy szabadidő mellett túlórapénzben is kérhessék a túlszolgálat idejének megváltását.

Lestrapálnák a dolgozókat a módosító munkajogi szabályok Cikk

Két területen jelentős, kirívó változást eredményezne a munka törvénykönyve (Mt.) mostani módosítása: a munkaidőkeret tartama, ha ezt objektív vagy műszaki vagy munkaszervezéssel kapcsolatos okok indokolják, kollektív szerződés rendelkezése szerint legfeljebb 36 hónapra, míg a rendkívüli munkaidő felső határa teljes napi munkaidő esetén naptári évenként 400 órára nőne. Könnyedén belátható, hogy az ilyen mértékű túlmunkavégzés a munkavállalók kizsigerelését eredményezné, veszélyeztetné az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételét, ellentétes lenne az általános magatartási követelményekkel, mely helyzetet a 36 hónap elteltével történő elszámolás csak súlyosbítana.

Munkaidőkereten felüli túlóra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem abban, hogy a havidíjas, megszakítás nélküli, három havi munkaidőkeretben foglalkoztatott dolgozóinknak hogyan kell a kereten felüli túlóraalapját megállapítani? A jelenlegi bérprogram az utolsó hónap ledolgozott óráival számol. A dolgozóink éppen a keret utolsó (szeptember) hónapban dolgozták a legtöbb órát, és a program evvel az óraszámmal osztja a havibérüket. Helyes ez így? Köszönettel várom a válaszát.

Túlóra kifizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném sürgős válaszukat a következőre: Alkalmazott munkaszerződése szerint munkaideje heti 40 óra. Munkaköri leirásában szerepel: kötetlen munkaidő. Erre való hivatkozással a ledolgozott túlórát, ami jelentős, munkáltatója nem fizeti ki. Helyesen jár-e el a munkáltató? Ha nem, akkor milyen jogorvoslat létezik? Tisztelettel: Borosné Fazekas Mária.

A tűzoltók túlóráinak kifizetését kéri a szakszervezet Cikk

A Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete (HTFSZ) arra kéri a Belügyminisztériumot: kezdeményezze az Országgyűlésben a szolgálati törvény módosítását, annak érdekében, hogy 2019 január 1. után is kifizethetőek legyen a túlórák a tűzoltók számára – mondta az érdekvédelmi szervezet elnöke szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.

Díjazás készenlét alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iránt szeretnénk érdeklődni, hogy készenlét alatt végzett munka díjazásakor azokra az órákra is jár-e készenléti pótlék, amelyeken munkát végez a kolléga, vagy arra csak az elvégzett munka díja jár-e neki?Konkrétan, ha egy kolléga egész nap készenlétben van és aznap dolgozik 4 órát, akkor 24 óra (20 százalékos) pótlék jár-e ugye neki + a 4 óra díja, vagy 20 óra pótlék és 4 óra túlóra? Előre is köszönettel!

Munkaidőkeret mezőgazdaságban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági, idényjellegű tevékenység esetén a munkáltató megállapíthat féléves munkaidőkeretet. Ezt megteheti év közben is, tehát válthat év közben a haviról? Ilyenkor a tényleges munkavégzéstől függetlenül a dolgozó megkapja a havi bérét, és majd csak a félév elteltével kerül elszámolásra az esetleges túlóra? Elég hetente előre kiadni a munkaidő-beosztást? Az előre kiadott beosztás változtatható extra pótlék nélkül, ha például esőnap van? Jól értem, hogy szombatra sem kell bérpótlékot fizetni, és a napi munkaidő lehet több mint 8 óra? Van-e valami korlát a heti foglalkoztatási órára idénymunkánál, vagy hány nap után kell pihenőnap? Munkaszüneti napra jár bérpótlék mezőgazdasági munkánál?

Heti munkaidő túllépése kötetlen munkarend esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kötetlen munkarendnél nem kell alkalmazni a túlóra és a heti munkaidő szabályozását. Viszont a munkáltató elrendeli a dolgozónak egy projektmunka miatt a hétvégi túlórát. Ennek megfelelően el kell számolni a dolgozónak a túlórát. Viszont szombatra 12 órára szeretnék behívni. Ebben az esetben kell figyelni arra a szabályra, hogy a heti 48 órát nem lépheti túl? Köszönöm.

Munkaidőkeret-elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra a kérdésemre szeretnék választ kapni, hogy a munkaidőkeretben foglalkoztatott dolgozók esetében a munkaidőkeret végén képződött plusz órák esetében van-e lehetőség arra, hogy az órákat átvigyük a következő keretbe, ahol kompenzálásra kerül vagy mindenképpen el kell számolni, és a képződött plusz órákat a keret végén túlóraként ki kell fizetni? Köszönöm a válaszát,

Bérszámfejtés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérszámfejtéssel kapcsolatban lenne két kérdésem: 1. Hatályon kívül helyezésre került az a szabály, amely szerint, ha a készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére vasárnapra rendes munkaidőt osztottak be, számára a közvetlenül megelőző szombatra rendes munkaidő nem osztható be? 2. Túlóra számítása: alap + pótlék, az alapot az aktuális hónap óraszámával határozom meg, míg a pótlékot a 174 órával? Sok munkáltatónál azt látom, hogy az alapot is a 174 órával számolják – így is helyes? Köszönettel: Filip Emese

Túlóra elrendelése két órára II. Kérdés

Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! Köszönöm válaszát a fenti kérdésre. További kérdésem merült fel ezzel kapcsolatban azzal kapcsolatban, hogy az Mt. 99. § (1) bekezdése szerint a beosztás szerinti napi munkaidő 4 óránál rövidebb nem lehet? Ez a paragrafus nem érvényes arra az esetre, ha valakit berendelnek vasárnap két óra túlmunkavégzésre? Válaszát köszönöm

Túlóra elrendelése 2 órára Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállalót be lehet-e rendelni vasárnap 2 óra rendkívüli munkavégzésre? (A munkaideje hétfőtől péntekig, napi 8 óra.) Válaszát köszönöm.

"Túlórapótlékra" való jogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató az órabéres díjazású munkavállaló munkaidejét 2 hónapos munkaidőkeretben határozza meg. Az első hónapban az általános munkarend szerinti törvényes munkaidő 176 óra, a második hónapban 160 óra. A munkáltató a munkavállaló munkaidejét – a munkaidőre-, illetve pihenőidőre vonatkozó szabályok megtartása mellett – az első hónapban 164 órára, a második hónapban 172 órára osztja be. A munkáltató az első hónap során elrendel – a 164 óra beosztás szerinti munkaidőn felül – 4 óra rendkívüli munkaidőt. Köteles-e a munkáltató a 4 óra rendkívüli munkaidő alatti munkavégzésre tekintettel az első hónap elteltét követően (de a munkaidőkeret lejártát megelőzően) a rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésért járó bérpótlékot fizetni a munkavállaló részére? Vagy a munkáltató a „túlórapótlékot” csak a munkaidőkeret lejártát követően köteles megfizetni, amennyiben a munkavállaló a munkaidőkereten (összesen 336 órán) felül végzett munkát? Jogosult-e a munkavállaló „túlórapótlékra” abban az esetben, ha az általa ledolgozott, beosztás szerinti munkaidő (első hónapban: 164 óra), valamint a rendkívüli munkaidő (első hónapban: 4 óra) együttesen nem haladja meg az első hónapra irányadó, havi általános munkarend szerinti törvényes munkaidőt (176 óra)? Köszönettel.

Béremelés visszamenőlegesen: mire kell különbözetet számolni? Cikk

Február hónapban bért emeltünk a munkáltató, amelyet január 1-jéig visszamenőlegesen kapnak meg a munkavállalók. Ebben az esetben milyen januárban elszámolt jogcímekre kell érvényesíteni az új béreket? Különbözetet kell-e számolni például a kifizetett túlórákra, műszakpótlékra, szabadságra, betegszabadságra? Ha igen, lehet-e összevontan visszamenőleges bérfejlesztés jogcímen számfejteni a juttatásokat? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tag, biztosított

Széles Imre

tb-szakértő

Vállalkozói tb

Széles Imre

tb-szakértő

Hallgató szakmai gyakorlata

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink