134 találat a(z) áfafizetés cimkére

1995-ben beszerzett ingatlan áfa-visszatérítési kötelezettsége Kérdés

A társaság magánszemély részére kívánja értékesíteni nem lakás céljára szolgáló ingatlanát. Az ingatlant 1995-ben vette nyilvántartásba. Kell-e figyelni a 20 éves időtartamot, vagy csak a beszerzéskor érvényeset? Kell-e arányos áfát visszafizetni, ha az áfafizetést a jelen esetre nem választott? Köszönöm a válaszát

Térítés nélkül átadott ingatlanvagyon Kérdés

Szeretnék segítséget kérni az alábbi ügyben: "A" Kft. térítés nélkül átadja ingatlanvagyonát "B" Kft.-nek (az ingatlan földhivatali bejezése: iroda). Kérdéseim: – A térítés nélküli átadás során "B" Kft.-nek van-e illetékfizetési kötelezettsége? – Amennyiben "A" Kft.-nek az ingatlan-hasznosításra áfamentessége van, több mint 10 éve van a birtokában az ingatlan, akkor kell-e neki vagy az átvevőnek áfát fizetni ebben az esetben? Köszönöm a tájékoztatást! Anita

Személyszállítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi kft. személyszállítást végez. Milyen áfafizetési kötelezettsége keletkezik a cégnek, és hogyan kell a személyszállításról a számlát kiállítani abban az esetben, ha a megrendelt buszos kirándulás belföldre irányul, viszont egy napra ki kell vinni őket külföldre is kirándulni, de a nap végén visszatérnek a belföldi szállásukra? Segítségüket előre is köszönöm szépen!

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Áfa témakörben szeretném a segítségét kérni. A tényállás: "Tulajdonos Kft." ingatlannal rendelkezik. Hozzájárulását adja "Használó Kft."-nek, hogy az ingatlanán beruházást végezzen el és megállapodnak, hogy e beruházás fejében meghatározott fix ideig (mondjuk 16,66 évig, écs-arányosan a 6%-kal számolva) használja az ingatlant. A megállapodás szerint a fix idő letelte után az ingatlan a Tulajdonos Kft.-é lesz, és a Használó Kft. könyveiből kivezetésre kerül. Van-e a használatnak áfafizetési-levonási következménye a használat időtartama alatt a két cég között, és milyen formát kíván meg ennek az elszámolása? Vagy csak a használati idő végén szükséges az áfa elszámolása, amikor a felújítás a Tulajdonos Kft. tulajdona lesz?

Vagyoni betét kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk, mely kkt. formában működik, 2015. 02. 09-én kérte egyszerűsített végelszámolás elindításának bejegyzését. Vagyoni betétjének összege 2 millió 15 ezer forint. Ebből 2 millió forint az eredménytartalék terhére lett jegyezve 1997. 06. 18-án, 5 ezer forint pedig 2012. 08. 30-án. Kell-e a társaságnak 18 százalék illetéket fizetni a vagyonfelosztásnál, ha nem tudja teljes összegben visszatéríteni a bevitt vagyont? A vagyonkiadásnál kezelhető-e a kis értékű eszköz külön, mint ingóság, mely együttes piaci értéke 150 ezer forint alatt van? Valamint szeretném megkérdezni, kell-e tehergépjármű után áfát fizetni, ha annak beszerzése 2004. 08. 16., és élt a társaság az áfalevonás jogával? Válaszát köszönöm: Magdi

Leltárhiány megítélése Kérdés

Kedves Sinka Júlia! Ebben a témában 2014.10.31-én küldött válaszához kapcsolódóan kérdezném a következőt: A készlet és bizonylat mennyiségéből adódóan utólag felderíthetetlen, így nem javítható készletvezetési pontatlanságok (például a kiadási és bevételi bizonylatok téves kiírása, elmulasztott kiírása, stb.) következtében keletkezett hiányt, mely általában többlettel is jár, hogyan kell megítélni áfafizetési szempontból, például egy műhelykészlet esetén? A hiány értékével meg kell-e emelni ebben az esetben a taoalapot? A munkáltató nem térítteti meg a dolgozóval a "kárt". Válaszát előre is köszönöm!

Elektronikus szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy amennyiben cégünk tanácsadói szolgáltatást nyújt skype-on, illetve e-mailben, nemcsak belföldi magánszemélyeknek, akkor ez a módosított áfatörvény szerint elektronikus szolgáltatásnak minősül-e? Ha a cég alanyi adómentes, akkor is meg kell fizetni a szolgáltatást igénybevevő magánszemély helye szerinti tagállam áfáját? Köszönöm!

Áfakörös után alanyi adómentes: mi a teendő áthúzódó értékesítéskor? Cikk

Egyéni vállalkozó kilépne az áfakörből. Faeladással foglalkozik, beszerzi a méterfát, és feldarabolja azt. December 31-ével kilépne az áfakörből. Be kell fizetnie az értékesítés után a forgalmi adót, ha már, mint alanyi mentes adja el a fát, amelynek a beszerzése után korábban visszaigényelte az áfát? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin, okleveles adószakértő (InterTax Pro Kft.) válaszolt.

Kata és áfahatár Kérdés

Hogyan kell kiszámítani a kata és az áfafizetési határt? Tevékenységét 10.11-én kezdő katás bevétele:1.465.000.- Katába belefér, mert 3*500.000=1.500.000 alatt van, Hogyan kell meghatározni az áfát? 21+30+31= 82 nap 365 nap 6.000.000 82 nap 1.347.945.-, akkor az utolsó számláit mikor ezt a határt átlépte, már áfásan kell kiállítania? Hogyan kell ezt a határt értelmezni, ha év közben szünetelteti az egyéni vállalkozását a katás vállalkozó. Ott is napra kell számítani az áfát? A probléma abból adódik, hogy nem pont hónap fordulónapkor kezdi a szüneteltetetés után a tevékenységet, hanem mondjuk 9-én. Illetve a hónap napjai is eltérnek.(28,30,31) Előre is köszönöm.

Kilépés az áfakörből Kérdés

Egyéni vállalkozó kilépne az áfakörből. Faeladással foglalkozik, beszerzi a méterfát, és feldarabolja. December 31-ével kilépne az áfakörből. Jól gondolom, hogy az beszerzett fa áfáját, ha levonta, és mint alanyi adómentes eladja, akkor be kell fizetni az értékesítés után az áfát, a beszerzett tárgyi eszközök után akkor kell fizetni áfát, ha azokat eladja? Jól értelmezem a törvényt, kell még valamire figyelni?

Evából katába Kérdés

Tisztelt Cím! Van egy evás bt.-m, főállásban nyugdíjas vagyok. Bevételeim nagy része egy cégtől származik 90 százalékban nekik dolgozom. Gondoltam, 2015. január 1-jétől át kellene térni a katára. Megtehetem-e, és ha igen, akkor milyen határidő vonatkozik rám? Milyen feltételekkel lehet átlépni, kell-e áfát fizetnem, stb.? Válaszukat előre is köszönöm.

Áfafizetési nonszensz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfalevonás/-fizetés számunkra elfogadhatatlannak tűnő szabályával kapcsolatban kérném válaszukat: cégünk szociális szolgáltatással foglalkozik, tevékenysége közérdekű jellegére tekintettel adómentes tevékenység, ezért gyakorlatilag áfa-visszaigénylésre sem vagyunk jogosultak. Vagyis a bevételeink 99,9 százaléka áfamentes, csupán az irodai alkalmazottaink magáncélú telefonhasználatának a feléjük történő kiszámlázása után keletkezik áfabevételünk. Kiadásaink (melyek mind áfatartalmúak!) összege megközelíti a bevételeink összegét, tehát 100 millió forint feletti éves árbevételünk ellenére az éves nyereségünk néhány millió forintban mérhető. Minthogy – könyvelőnk tájékoztatása szerint – az áfát egy különleges arányosítási módszerrel kell számolni, azaz az adólevonásra jogosító tételeket el kell osztani az adólevonásra nem jogosító tételekkel, és ez az összeg 1 százalék alatt van, nem tudunk levonni semmit. Így még nekünk kell havonta 10 000 forint áfát fizetnünk, ami éves szinten 120 000 forint. Felfoghatatlan számunkra, hogy míg bevételeink áfamentesek, ugyanakkor a kiadásaink után megfizetjük az áfá, és ebből egy fillért sem tudunk visszaigényelni (sőt: pályázni sem tudunk szinte semmire, mivel a támogatások a beruházások áfatartalmára nem terjednek ki, tehát azt is nekünk kellene megfinanszírozni), még nekünk kell évente ekkora összeget befizetni áfa címén. Kérdésünk: valóban így, és valóban rendben van ez?!

Áfafizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában kérném szakértői segítségét: Egy magyar állampolgár céget alapított Németországban, ahol a tevékenysége internetes kereskedelem (áru, melynek ottani áfakulcsa 7 százalék). A terméket Szlovákiában szerzi be (áfakulcsa 20 százalék) és webáruházban értékesíti magyarországi, belföldi magánszemélyeknek, kizárólag kiszállítással. A beszerzéskor a szlovák beszállító cég közösségi beszerzés címén fordított áfás (0 %) számlát állít ki a német cég nevére. Az árut Szlovákiából közvetlenül Magyarországra szállítják Németország érintése nélkül. Helyesen jár-e el a német cég, ha értékesítéskor a németországi 7 százalékos áfakulcs feltüntetésével állít ki számlát a csomag küldésével egyidejűleg a magyarországi magánszemély részére? Vonatkozik-e valamilyen speciális szabály erre az ügyletre, keletkezhet-e/keletkezik-e máshol (például Magyarországon) áfa-, vagy egyéb adófizetési kötelezettség? Be kell-e jelentkezni máshol (például Magyarországon) is adóalanyként a német vállalkozásnak? Válaszát előre is köszönöm!

Alanyi adómentesek, figyelem! Újabb kivételek, amikor áfát kell fizetni Cikk

Nemcsak a termékértékesítés, hanem a termékbeszerzés során is szembesülhetnek azzal az alanyi adómentes vállalkozások, hogy nekik kell megfizetniük az általános forgalmi adót (áfa). Írásunkban részletesen bemutatjuk, mely kivételes esetekben nem hányhatnak fittyet az áfára az érintett cégek, egyéni vállalkozók.

Szerszámhasználat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég kórházak részére gyárt és értékesít beültethető protéziseket. A műtéthez többször felhasználható speciális eszközökre, szerszámokra is szükség van. Ezeket ugyanaz a cég állítja elő. A használatáért a kórháztól nem kíván pénzt kérni (megtartja saját tulajdonban, csak használatba, kölcsönbe adja). Keletkezik-e emiatt áfa-, tao- vagy illetékfizetési kötelezettség? Ha igen, mi az adók alapja? Más-e a helyzet, ha a protézisek ára tartalmazza a fölszerszámozás árát is? (A termékek fejlesztésével együtt történik a szerszámok fejlesztése, mint ahogy a gyártás is ugyanott, ugyanazokkal az eszközökkel történik.) Köszönettel: Jankó Zoltán

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanforgalmazás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Modulház áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bírósági ítélet és számlakiállítás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink