hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Perel a fővárosi önkormányzat a szolidaritási hozzájárulás mértéke miatt

  • MTI

A fővárosi önkormányzat ma benyújtja a szolidaritási hozzájárulás rá kiszabott idei mértéke miatti keresetét a Fővárosi Törvényszékhez – jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester mai sajtótájékoztatóján.

A közigazgatási perben szeretnének érvényt szerezni a budapestiek jogainak, mivel a szolidaritási hozzájárulás idei összege 58 milliárd forint, ez a "sarc" törvénytelen, mert a mértéke 25 milliárddal magasabb, mint azok az állami normatívák, amelyeket a fővárosi önkormányzat kap a kötelező feladatainak ellátásához – ecsetelte Karácsony Gergely.

A főváros a keresetben azonnali jogvédelmet kér azért, hogy az államkincstár a per jogerős lezártáig ne emelhesse le a fővárosi önkormányzat számlájáról a vitatott összeget – közölte a főpolgármester. Kifejtette: a nemzetközi egyezmények, az alaptörvény és az önkormányzati törvény is kimondja, hogy az önkormányzatok kötelező feladataik ellátásához állami támogatásra jogosultak, és nem lehet elvonni vagyonukat, tulajdonukat.

"A fővárosi önkormányzat zsebében turkál a kormány, amikor 25 milliárd forint saját bevételét elvonja a központi költségvetés céljaira" – fogalmazott.

Karácsony Gergely kitért arra is, szerinte nem igaz, hogy a szolidaritási hozzájárulásból a szegény önkormányzatokat finanszírozzák, hiszen ez a pénz a központi költségvetésbe folyik be, és a büdzséből a kormány, valamint a parlament döntése alapján "mindenféle célokat lehet finanszírozni".

Kiemelte, szó sincs arról, hogy a főváros ne lenne szolidáris önkormányzat: "pontosan tudjuk, hogy a nemzet fővárosának lenni óriási felelősség. Ezt a felelősséget érezzük akkor, amikor nem engedjük a kormányzati megszorítások árnyékában sem, hogy csökkenjen a budapesti közszolgáltatások minősége, hiszen Budapesten termelik meg a magyar gazdasági teljesítmény 38 százalékát" – fogalmazott a főpolgármester.

A nemzet fővárosa megküzd a bevételeiért a saját és az ország érdekében – szögezte le Karácsony Gergely.

Kérdésekre válaszolva elmondta, ha megnyerik a pert, akkor szerinte "kártyavárként omlik össze" az önkormányzati finanszírozás ügye, és akkor a kormánynak újra kell gondolnia a rendszert.

Leginkább annak a kimondását várják a bíróságtól, hogy az önkormányzatok saját bevételeit a kormány nem veheti el – közölte Karácsony Gergely, hozzátéve: nem a költségvetési törvény alkotmányellenességét szeretnék kimondatni, hanem a Pénzügyminisztérium döntésének elmulasztását viszik a bíróság elé.

Szerinte ha megnyerik a pert, akkor az az önkormányzatiság védelmében nagyon fontos előrelépés lesz, és egyben a per tesztje annak is, hogy a "Magyarországon a jogállam még nyomokban kimutatható-e".

A főpolgármester közölte, a keresetet a Magyar Államkincstár ellen nyújtják be. Bíznak benne, hogy a perben még idén születik jogerős döntés – mondta, megjegyezve, tudomásuk szerint a bíróságnak 15 napon belül döntenie kell a jogvédelemről.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink