hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Osztalék terhére megkaphatja-e a tulajdonos lánya a céges ingatlant?

  • adozona.hu

Osztalékfizetés terhére értékesítheti-e a tulajdonos a társaság ingatlanát? Olvasói kérdésre Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: „Bt. kültagja (50 százalékban tulajdonos) értékesítené lányának a bt. egyik ingatlanát 2016-ban. Az értékesítés történhet 2015-ös osztalékfizetés terhére, amit 2016-ban fizetnénk ki? Vagy a két tranzakció csak egymástól elkülönülten bonyolítható le? Milyen terhei vannak a cégnek a tranzakcióval kapcsolatban? Kontírozással le tudnák nekünk vezetni ezt a gazdasági eseményt?” 

Minden gazdasági eseményt önmagában, önállóan és a valóságnak megfelelően kell minősíteni és a könyvekben kimutatni. A kérdésben leírtakat tehát összevonni nem lehet – szögezte le elöljáróban Hunyadné Szűts Veronika.  A cég eszközeit nem a cég tulajdonosai adhatják el, hanem a cég, mivel azoknak a cég a tulajdonosa. (A cég tulajdonosa az osztalékon keresztül az eladás hasznából részesedik majd.)

Szakértőnk arra is felhívta a kérdező figyelmét, hogy amennyiben az ingatlan adásvétele piaci ár alatt valósul meg, az az adóhatóságban a vagyonkimentés gyanúját keltheti, különösen, ha a vevő a kültag családtagja. (Emellett a vevőnek is támadhat kellemetlensége, például az illeték alapjának meghatározásánál, amennyiben a  szerződött értéket nem fogadják el piaci értékként.)

Fentiek szem előtt tartásával természetesen önmagában nincs annak akadálya, hogy egy cég a tulajdonában álló ingatlant eladja. Annak sincs akadálya, hogy egy szülő adómentes pénzajándékkal támogassa egyenes ági leszármazottait – akár ingatlanvásárláshoz, akár más okból –, amennyiben azt kizárólag pénzintézet útján, ajándék címén teszi, és az adóhatóságnak bejelenti.

Szakértőnk az olvasói kérdés alapján a tervezett gazdasági eseményekre a következő sorrendet javasolta:

1. A cég jóváhagyja a 2015-ös beszámolójában az osztalékot, melyet előír a mérleg szerinti eredmény terhére és kültaggal szembeni kötelezettségként a 4-es számlaosztályban.

2. 2016-ban kifizeti ezt az osztalékot a kültagnak 3-as bankszámláról a 4-es kötelezettség egyidejű csökkentése mellett.

3. A kültag a fent leírtaknak megfelelően elajándékozhatja a pénzösszeget a leányának.

4. Az ingatlant a bt. eladja piaci áron. (Amennyiben ez egy használt lakás, és a cég nem jelentkezett be az ingatlanértékesítés tekintetében az áfa alá, akkor áfamentesen. Ha csak egy építési telekről vagy egy új, használatbavételi engedéllyel még nem rendelkező lakásról beszélünk, akkor felmerülhet áfakötelezettség.) A könyveiből kivezeti az 1-es ingatlan nyilvántartási értékét a 8-as ráfordításokkal szemben. Majd előírja a 3-as vevővel szembeni követelését a 9-es árbevétellel szemben. A vevővel szembeni követelését a pénz befolyásakor fogja megszüntetni a 3-as számlaosztályban.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink