hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kamatok a magaslatokon – Heti PénzPiac – 2023. 42. hét

  • adozona.hu

A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.

Az Amerikai Egyesült Államok gazdasága a legnagyobb a világon. Számos ágazata és szektora tekintetében olyan nagy részesedéssel rendelkezik globálisan, mellyel befolyásolhatja más országok teljesítményét is.

A legerősebb hatást azonban a devizáján és a hozzá kapcsolódó monetáris politikán keresztül tudja – akarva-akaratlanul – gyakorolni. Az egész világgazdaság megérzi azt, ha az amerikai dollár (USD) kamatszintjét módosítja vagy a pénzmennyiséget változtatja a jegybank szerepét betöltő Fed.

Az amerikai dollár a mai napig az egyetlen olyan valuta (deviza), amely az összes pénzfunkciót maradéktalanul be tudja tölteni. Ennek okán a nemzetközi kereskedelemben gyakorlatilag megkerülhetetlen fizetőeszköz, a világ jegybankjainak tartalékaiban a legnagyobb részesedéssel bír. A legtöbb árupiaci termék árát USD-ben határozzák meg a tőzsdéken, így az országokon átívelő szerződések többsége is ebben a devizanemben kerül megkötésre.

A világ országainak és nemzetközi vállalatainak többsége amerikai dollárban is keresett – és keres ma is – finanszírozást. A 2010-es években így lehetett a legkönnyebben hitelt felvenni globális bankoktól vagy kötvényt kibocsátani nagy mennyiségben nemzetközi befektetőknek.

Minden adott volt akkoriban a pénzbőséghez. A 2008-2009-es gazdasági-pénzügyi világválság következtében 0 százalék közelébe csökkentette a kamatszintet a Fed, amit még számos pénzmennyiség növelő intézkedéssel egészített ki. Ez utóbbi ráadásul nem egyszeri lépés volt, hanem éveken keresztül folyamatosan és nagy mennyiségben történt. A pénzrendszerben kialakult állandó likviditástöbblet az alacsony finanszírozási költségekkel párosulva ideális eladósodási helyzetet teremtett. Arra azonban kevesen gondoltak, hogy ez az idilli piaci környezet drasztikusan megváltozhat.

A hosszú ideig alacsonyan maradó kamatok kora után eljött a – Fed kommunikációja szerint – hosszú ideig magasan maradó kamatok ideje. Ez várhatóan gondot fog okozni számos adósnak, amikor a dollárban fennálló hitelét vagy kötvényét meg kell majd újítania, mert az új kamat sokkal magasabb lesz a korábbinál. Valószínű, hogy a jövő tervezésénél nem számoltak ekkora többletteherrel.

Az amerikai deviza magasabb kamatszintje felfelé húzza minden más deviza kamatát is. A másik fontos tényező pedig, hogy a dollár pénzmennyiség csökkentését is gőzerővel hajtja végre a Fed. Ennek következtében fokozatosan zsugorodik a bankrendszerben a finanszírozásra rendelkezésre álló összeg is.

Az amerikai jegybank lépéseinek motiváló tényezői: a makacs infláció, ami a vártnál erősebb gazdaság következménye. Ez utóbbi mögé tekintve viszont azt látjuk, hogy a végső ok egy számukra egyébként örvendetes jelenség: az amerikai lakosság kiváló pénzügyi helyzete és vagyongyarapodása. Amíg az USA-beli fogyasztók jól érzik magukat (folyamatosan növekszik a vagyonuk és van elég bevételük havonta), addig költenek, árukra és szolgáltatásokra. Így viszont az infláció nem fog lesüllyedni belátható időn belül a 2 százalék körüli, a Fed által egészségesnek tartott szintre.

Ezért akarja a jegybank, hogy ez a „túlzott” jókedv alábbhagyjon, és álljanak végre a realitás talajára az amerikai polgárok. Ehhez viszont tovább kell lassítani a gazdasági teljesítményen – amit a magasra emelt kamatokkal és a szigorodó pénzügyi kondíciókkal tud elérni.

Azt már csak mellékhatásként érzékeli a Fed, hogy mindezek a monetáris politikai lépések kihatnak az egész világra, befolyásolják a többi jegybank döntéseit is.

Hozamok és görbék – Heti PénzPiac – 2023. 41. hét

Magyarország

A héten az augusztusi építőipari adatok láttak napvilágot, mely 5 százalékos egyhavi visszaesésről tanúskodott. Ezzel megerősítést nyert, hogy a trend még nem tudott emelkedőre váltani, az előző havi kiugró növekedés egyszeri tényezőknek volt betudható.

A forint az utóbbi hetekben kiegyensúlyozott, 386-389 közötti mozgást mutatott az euróval szemben, majd a hét második felében 382 irányába erősödött a magyar deviza. Ezt a kedvező változást segíthették a lengyelországi, a piacok által kedvezően fogadott politikai változások és az uniós támogatásainkkal kapcsolatos pozitív hírek is.

Az éven túli állampapírhozamok azonban jelentősen emelkedtek az elmúlt napokban, ami a fejlett piaci hasonló mozgásoknak tudható be.

 

 

Európai Unió – Eurózóna

A piaci szereplők gazdasági várakozásaiban némi javulás mutatkozott a héten. Ez azonban mindössze annyit jelent, hogy az általuk előrejelzett konjunktúra csökkenés mértéke lett kisebb.

Az EKB jegybankárai az utóbbi időben egyre inkább úgy nyilatkoznak, hogy nem szükséges további monetáris szigorítás. A jelenlegi kondíciók is megfelelőek ahhoz, hogy az inflációt visszahúzzák az elvárt, 2 százalék körüli szintre – csak elegendő időt kell hagyni ehhez. A "sorok között olvasva" azt az üzenetet is találhatjuk, hogy a mostani kamatszint már így is jobban visszafogja az euróövezet gazdaságát, mint kellene.

A hosszú állampapírhozamok jelentősen emelkedtek, aminek főként USA-beli okai lehettek.

Az euró dollárral szembeni árfolyama egyelőre nyugvópontra jutott, 1,05-1,06 között mozgott a héten.

USA

Az amerikai gazdaságból újabb határozott jeleket kaptunk a héten arra vonatkozóan, hogy a szigorú monetáris politikát fenn kell tartani:

  • a kiskereskedelmi forgalom a vártnál jobban nőtt szeptemberben;
  • az ipari termelés is „acélos” teljesítményt mutatott ebben a hónapban;
  • a fogyasztói inflációs várakozások növekedésnek indultak;
  • a szolgáltató szektorból pedig erős áremelési szándékra utaló üzenetek jöttek.

Az ingatlanpiac visszafogott forgalmú, az ingatlanárakon azonban ez még nem látszik. A nagyon hosszú ideje tartó folyamatos növekedés még nem tört meg, a lanyha kereslet ellenében nincs még megnövekedett kínálat. A jelzáloghitel kamatok viszont az egekben vannak, a leghosszabb futamidőkön (20-30 év) már lassan a 8 százalékot közelítik.

Vigyázó szemünket azonban inkább a hosszú kötvények piacára érdemes vetnünk. Az 5 százalék körüli 10 éves hozam sok befektetőnél válthat ki nem várt reakciókat a közeljövőben.

A tájékoztatás nem teljeskörű, nem minősül befektetési ajánlásnak. A tájékoztatás a dokumentum készítésének idején irányadó piaci helyzetet tükrözi, azonban az információk csak időleges tájékoztatást nyújtanak, és a piaci viszonyokkal, körülményekkel megváltozhatnak. Jelen dokumentum elkészítése során felhasznált adatok, tények, információk lényeges forrásai az alábbiak: Bloomberg, Reuters, KSH, EuroStat, MNB, ÁKK, EKB – olvasható a Global Tax-Office Kft. tájékoztatójában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiegészítő kérdés őstermelő iparűzési adójának megosztása korábbi kérdéshez

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Adott kölcsön kamata

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink