hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így könyveltek ők

  • Sinka Júlia

A könyvvezetést a törvényhozás is legalább olyan erővel fejlesztette, mint a kereskedelem elvárásai. Könyvviteli időutazásunk utolsó állomásához érkeztünk.

Elsőként a poroszok „Általános Jog” törvényében (1794) található meg a kötelező mérlegkészítés –, amelynek elmulasztói már akkor is kellemetlen következményekkel számolhattak: „Egy kereskedő, aki vagy egyáltalán nem vezet szabályos könyvelést, vagy az évente legalább egyszer kötelezetően elkészítendő vagyonmérleget elmulasztja elkészíteni, és ezáltal nem ismeri saját helyzetét, egy esetleges fizetésképtelenségnél, mint gondatlan bankárt, megbüntetik.”

Ide kívánkozó érdekes adalék, hogy bizonyos szintű könyvvezetési ismeretekkel a 18. században már rendelkeznie kellett a gondos háziasszonyoknak is. Így például jegyzőkönyv (lényegében leltár) készítését a háztartás vagyontárgyairól (ez volt a Házibútorok könyve, amelyben a „bútor” fogalma alatt nem csupán a mai fogalmak szerint ide tartozót értették, hanem olyasfajta javakat is, mint az ágynemű), valamint „Jövedelemkönyv” és „Konyha- vagy költségkönyv” vezetését is elvárták a magára valamit is adó háziasszonytól.
Az N. Nagyváthy János tekintetes nemes Szala vármegye táblabírája által „Magyar házi gazdasszony” címmel 1820-ban  kiadott könyvecske e tárgyban is részletes útmutatóul szolgál 

A 19. század vége óta mind a kereskedelemtudomány és az üzemgazdaságtan felismerései, mind a törvényhozás követelménye a pénzügyi és vezetői számvitel fejlődésének kedveztek – immár az adótörvényekben is megfogalmazott követelményekkel is kiegészítve azt. Például a porosz jövedelemadó törvény (1891) alapján az adóbevallást csatolni kellett a kereskedelmi mérleghez. Ez utóbbi készítésének alapelveit ekkor már – kötelező érvénnyel – törvény szabályozta.

A számítógépek és hiper-szuper könyvelőprogramok világában riasztónak tűnhet, hogy kollégáink sokáig vezették a könyveket aprólékos pontossággal, kézi kitöltéssel. Az átírásos eljárásokkal – történelmi léptékkel nézve nem is olyan régen ez forradalmi újítás volt – a számlabevitel a naplóból átmásolható volt, így elődeink sok időt és munkát takaríthattak meg.

Ehhez a könyveket fel kellett osztani lapokra – a főkönyvi kartonok elődeire –, ami ugyancsak hatalmas előrelépés volt a mai kor számviteli rendszere felé.

Később az átírási eljárásokat automatizálták: először az írógépek használatával, majd megjelentek a könyvelő-automaták. Ezek még manuális-mechanikus berendezések voltak, de hamarosan megjelentek az elektromechanikai áttétellel működő eszközök is.

Ha megnézünk egy mai számviteli tankönyvet, akkor még az alapismereteket oktatók sem adják alább 300 oldalnál. Nem is beszélve azokról a vaskos jogszabály-gyűjteményekről, amelyeket a könyvelőknek munkájuk során gondosan tanulmányozniuk kell.

Jómagam gyűjtöm a második világháború előtt kiadott könyvvitellel, számvitellel foglalkozó könyveket. Egyik kedvencem az 1913-ban kiadott „Egyszerű könyvviteltan” címet viselő könyvecske, amelyben Szatmáry Sándor foglalja össze a kereskedelmi könyvelés tudnivalóit az önállóan tanulók számára. Ez a 12,5 x 18,30 centiméter nagyságú – inkább füzet, mint könyv – a kettős könyvvezetés elméletén és gyakorlati példáin túl az üzleti tervek készítéséig, az üzleti levelezéssel kapcsolatos tudnivalókon át a csőd-törvényig mindent érint, szentelve néhány bekezdést a magánszemélyek bevételeinek és költségeinek nyilvántartására is (nem mellesleg érthető és olvasmányos formában), és mindössze 96 oldal (ideértve a tartalomjegyzéket is)! 

Azt hiszem, Kedves Kollégák, erre mondhatjuk azt, hogy „no comment”…
A témában közölt korábbi cikkeinket ITT és ITT olvashatja el!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Keresőképtelenség felmondási idő alatt

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink